Kartal’da dantel böceği istilası

Kartal’da son günlerde dantel böceği paniği yaşanıyor. Çok sayıda vatandaş dantel böceği nedeniyle şikayetçi. Çalı ve yeşilliklerde çoğalan dantel böcekleri, Amerika kıtasında Amerikan Tahtakurusu ismiyle bilinen ve bitkiyle beslenen bir böcek türü. Dantel böceğinin son günlerde Kartal’da yoğunlaştığı tespit edildi.

Kartal’ın neredeyse tüm mahallelerinde görülen ‘Amerikan tahtakurusu’ olarak bilinen ‘dantel böceği’ vatandaşları tedirgin ediyor. Dantel böceği nedeniyle çok sayıda vatandaş yetkililere şikayette bulunuyor.

Dantel böceği ile ilgili gelen şikayetleri değerlendiren Kartal Belediyesi, ilçe genelinde ilaçlama çalışması ve seferberlik başlattı. Kartal’daki dantel böceği istilası ile mücadele hakkında bir paylaşım yapan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Ekiplerimiz ilçemizin bazı bölgelerinde son günlerde yoğunlaşan “Dantel Böceği” ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarını arttırarak, yoğun bir şekilde devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kartal’da dantel böceği paniği

Yakından bakıldığında kanat bölgesi dantele benzediği için ‘Dantel Böceği’ adını alan ve Amerikan tahtakurusu olarak bilinen böcek türü son günlerde Kartal’da sık sık görülmeye başlandı.

İnsan vücuduna ve bulduğu her yüzeye yapışarak rahatsızlık veren dantel böcekleri, evleri de istila etmeye başladı. İstilacı ve yapışkan özellikte olan dantel böceklerinin rüzgarla birlikte ağaçlı bölgelerden geldiği düşünülüyor.

Petroliş Mahallesi sakinlerinden Hakkı Sağlam Yüce, “1 haftadır bu böcekleri görüyorum. Ama özellikle 2-3 gündür yoğun bir şekilde karşılaşıyorum. Pencereleri açınca evin içerisine giriyorlar. Evdeki her yere yapışıyorlar. Tek tek toplayıp atıyoruz. Vücuda yapışınca da acıtıyor ve kaşındırıyor. Kanca gibi bir şeyleri var.” dedi.