Kimlik hırsızlığına karşı alınabilecek önlemler

Bu günlerde kişisel bilgilerinizi paylaşmak gününüzün rutin bir parçası. Bu bilgilerin güvenliği konusunda endişelenmeniz ve bir noktada kimlik hırsızlığının kurbanı olacağınızı varsaymanız doğaldır. Bu sebeple dikkatli olunması gerekmektedir.

Kimlik hırsızlığının tanımı oldukça geniş olmakla birlikte, 2021 yılında tüm suçların %16’sı bu tür suçlara yönelik mağduriyetlere karşılık gelmektedir.

Neyse ki, verilerinizin çeşitli durumlarda kullanılmasını önlemek için dikkatli olmanın birkaç yolu vardır. Bazılarını görelim.

Kimlik hırsızlığını önlemek için 5 pratik ipucu

Bu, birinin kişisel ve mali verilerinin izinsiz olarak elde edilip kullanıldığı bir suç türüdür. Kimlik hırsızları genellikle çalınan bilgileri aşağıdaki gibi eylemleri gerçekleştirmek için kullanır:

 • Kredi kartları için başvurmak.
 • Kendi adınıza banka kredileri oluşturmak.
 • Banka hesabınızı boşaltmak.
 • Verilerinizin üçüncü şahıslara satışını yapmak.

Bundan kaçınmak için %100 etkili bir yöntem olmamasına rağmen, riskleri azaltmanın ve böylece etkilerini en aza indirmenin yolları vardır. Gerçekten de, korunma, kendinizi güvende tutmak için bazı eylemleri izleyerek başlayabilir. İşte ipuçlarımız:

1. Nasıl yapıldığını bilin

Kendinizi kimlik hırsızlığından korumanın ilk adımı, bunun nasıl olduğunu öğrenmektir. Akılda tutulması gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Fiziksel fatura alımı durursa: Bu, ekstrelerinizi görmenizi önlemek için fatura adresinizi değiştirdikleri anlamına gelebilir.
 • Kredi veya kredi kartı talebiniz ret edilirse: Krediniz reddedildiyse ancak güçlü bir kredi geçmişiniz varsa, kimlik hırsızlığının kurbanı olabilirsiniz.
 • Satın almadığınız ürünler için faturalandırma oluşturulursa.
 • Küçük deneme alımları: Hırsızlar, daha sonra daha büyük alımlar yapabilmeleri için kartın hala aktif olup olmadığını bu şekilde öğrenirler.

2. Çevrimiçi ortamda güvende kalın

Hayatlarımız dijital olarak daha bağlantılı hale geldikçe, siber güvenliğin nasıl sağlanacağını öğrenmek önemlidir. Bu şekilde başlayabilirsiniz:

 • Ev Wi-Fi ağınızın güçlü bir parolası olduğundan emin olun. Ayrıca, halka açık Wi-Fi ağlarına karşı çok dikkatli olun: bankanıza veya onlardan gelen postalarınıza asla erişmeyin.
 • İyi şifreleriniz olsun: Bunları periyodik olarak değiştirin. Detaylandırmasında büyük harf, rakam ve küçük harf kullanır.
 • Cihazlarınızda casus yazılım veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmek için virüsten koruma yazılımı çalıştırılmalıdır.

3. Ek kimlik doğrulama mekanizmalarını kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulama, parolalarınız için ekstra bir güvenlik katmanıdır. PIN veya şifre gibi bir şey hakkındaki bilginize dayanarak, doğrulama akıllı telefonunuz veya başka bir cihaz aracılığıyla gerçekleşir.

Bu tür mekanizmalar, yeri doldurulamaz kimlik doğrulama mekanizmalarını içerebilir. Örneğin, parmak iziniz veya hatta sesiniz ile tanıma. Yani şifreniz çalınırsa, bir suçlu telefonunuz, sesiniz veya elleriniz olmadan hesabınıza giremez. Bu mekanizmanın bir örneği, iş e-postanızda oturum açmanızdır. Birkaç saniye içinde, hesabınıza erişmek için sağlamanız gereken kodu içeren bir metin mesajı alırsınız.

4. Kimlik avını önlemek için 5 duyunuzu tetikte tutun

Kimlik avı, kimlik hırsızlığı gerçekleştirmek için sosyal mühendislik hilelerini kullanan bir tür dolandırıcılıktır. Sonuç olarak, kimlik hırsızları, cihazınıza zararlı kötü amaçlı yazılım yükleyen bir eki açmanızı bile isteyebilecekleri e-postalar gibi teknikler kullanır.

Bir bağlantının yasal olmadığından şüpheleniyorsanız, tıklamayın ve bilinmeyen bir oturum açma ekranına kullanıcı adınızı veya parolanızı asla yazmayın.

5. Kimlik hırsızlığını önlemek için kişisel belgelerinizi koruyun

Siber suçların dijital yaşamınıza erişmesinin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de fiziksel kimlik belgeleridir. Bir soygunda çantanızı veya cüzdanınızı kaybederseniz, yetkililere şikayette bulunmayı asla unutmayın. Ayrıca, ATM, kredi kartı veya perakende makbuzlarının kağıt izini bırakmaktan kaçının. Kimlik hırsızları, kişisel verilerinizi toplamalarına yardımcı olmak için bu makbuzları kullanabilir.

Sonuç olarak, bu ipuçları temeldir, ancak verilerinizi kimlik hırsızlığından korumak söz konusu olduğunda çok önemlidir. Bilgilerinizi korumak için adımlar atarken, kendinizi hırsızlar için daha zor bir hedef haline getireceksiniz. Cihazlarınızı güncel tutarak ve şifrelerinizi düzenli olarak değiştirerek hırsızlığı daha gerçekleşmeden önleyebilirsiniz.