Güçlü ve etkili bir şifre nasıl oluşturulur?

Dijital dünyanın bugün bize sunduğu olanaklar, bizleri çeşitli güvenlik risklerine de maruz bırakmaktadır. Bu nedenle, çevrimiçi bilgilerimizi korumak bir zorunluluk haline geldi. Dijital huzurunuzu ararken, 4 adımda nasıl güvenli bir şifre oluşturacağınızı gösteriyoruz.

Çevrimiçi güvenlik riskleri

Güçlü bir parolanın nasıl oluşturulacağını keşfetmeden önce, insanların bilgilerinin çevrimiçi ortamda nasıl tehlikeye atıldığı konusunda net olmak gerekir. Bu amaçlar için basit ve sık kullanılan bir mekanizma karanlık ağdır. Bu nedenle, aynı şifreyi uzun süre kullanırsanız, birkaç sitede saldırıya uğraması mümkündür.

Ancak verileriniz İnternette mevcut değilse, bunları elde etmenin başka yolları da vardır:

 • Kaba kuvvet saldırısı. Yüksek hacimli karakter kombinasyonları yazılım kullanılarak test edilir.
 • Sözlük saldırısı. Bu durumda verilerinize karakter kombinasyonları üzerinden erişmeye çalışmak yerine kelimelerle dener.
 • E-dolandırıcılık. Kullanıcı adlarını ve şifreleri elde etmek için dolandırıcılık yapılır. Genellikle sahte e-postalar, kısa mesajlar veya telefon görüşmeleri ile yapılır.

Bu mekanizmalar, özellikle güçlü bir parolanın özelliklerini dikkate almadığımızda etkilidir. Örneğin, 2019’da Google, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılarının %24’ünün hesap anahtarı olarak “password”, “Qwerty” veya “123456” kullandığını bildirdi. Ayrıca, kullanıcıların %66’sı birden fazla çevrimiçi hesap için aynı şifreyi kullanıyor.

Google ayrıca ABD kullanıcılarının özelliklerini şöyle niteledi:

 • İki aşamalı kimlik doğrulamayı (%37) tercih etmezler.
 • Şifrelerini düzenli olarak değiştirmezler (%34).
 • Şifre yöneticisi gibi araçlar kullanmazlar (%15).

Latin Amerika da güvenli olmayan şifrelerden muzdarip. Latin Amerika ve Karayipler için İnternet Adresi Kaydı LACNIC, bölgedeki dört ülkenin 2020’de dünya çapında en zayıf parolalara sahip 20 ülke arasında olduğunu bildiriyor. Bunlar Kolombiya, Brezilya, Arjantin ve Meksika.

Artık İnternet’teki verilerinizi tehdit eden riskler hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, size nasıl güvenli bir şifre oluşturacağınızı göstereceğiz.

4 adımda güçlü bir şifre nasıl oluşturulur

Kendinizi herhangi bir bilgisayar korsanlığı girişiminden korumak için size nasıl güçlü bir parola oluşturacağınızı anlatıyoruz:

1. Uzun bir şifre seçin

Kaba kuvvet saldırı yazılımlarıyla mücadele etmek için en az 12-14 karakterden oluşan parolalar oluşturun.

2. Yaygın parolalardan kaçının

Güçlü bir parola oluşturmaya yönelik bu adım, çeşitli yönleri içerir:

 • Rakamları veya harfleri sırayla kullanmayın (123, abc veya qwerty gibi).
 • Doğum tarihi bilgilerinizi kullanmayınız. Sosyal ağlarınızda bulunabilir.
 • Adınızı, eşinizin veya evcil hayvanınızın adını kullanmaktan kaçının.

3. Karmaşıklığı tercih edin

Güçlü bir parolanın nasıl oluşturulacağını bilmenin bir sonraki adımı, parolanızı (bir kişi veya yazılım tarafından) tahmin edilmesi zor olacak şekilde tasarlamaktır. Bunu yapmak için şunu deneyin:

 • Birbiriyle ilgisi olmayan kelime kombinasyonları kullanın.
 • Büyük ve küçük harf ve semboller kullanın. Ancak, o harfini 0 rakamıyla değiştirmek gibi yaygın, bariz ikameler yapmayın.

4. İyi yönetim uygulamalarını sürdürmek

Son adım, hesap erişim bilgilerinizi çevrimiçi olarak yönetmek için iyi uygulamalara sahip olmaktır:

 • İnternette birden fazla sitede aynı şifreyi kullanmayın.
 • Onlara zamanında ve güvenli bir şekilde erişmek için bir parola yönetimi hizmeti kullanın.
 • Kullanıcınıza erişmek için iki adımlı kimlik doğrulamayı yapılandırın.
 • İnternetteki diğer sitelere erişmek için sosyal medya hesaplarınızı kullanmaktan kaçının. Bir saldırı ağlarınızı tehlikeye atıyorsa, diğer yerlerde sizi tehlikeye atabilir.

NordPass bu alanda kendini kanıtlamış bir şifre yöneticisidir. Hemen indirimli bir abonelik almak için teklifi görün!

Gördüğünüz gibi, güçlü bir parolanın nasıl oluşturulacağını bilmek, bilgilerinizin güvenliğini garanti etmenin anahtarıdır. Size gösterdiğimiz adımlar ve uygulamalar ile verilerinizi çevrimiçi ortamda koruyabilirsiniz. Ayrıca internetin ve dijital dünyanın olanaklarından ve kolaylıklarından yararlanmaya devam edeceksiniz.