WiFi 7 nedir? WiFi 7 özellikleri

Bağlantı standardının yeni versiyonu olan WiFi 7, internet hızını tamamen yeni bir seviyeye taşıyacak. Selefi WiFi 6 ile karşılaştırıldığında, bu yeni nesil kararlılık, verimlilik ve yanıt verme gibi konularda iyileştirmeler getiriyor. Ancak WiFi 7’nin genel kullanıcı deneyimi üzerinde ne gibi etkileri olacak? Bugün, WiFi ağının yedinci versiyonunda getirdiği yenilikleri ve bunun bağlantının geleceğine getirdiği değişiklikleri ilk elden öğreneceksiniz.

Daha akıcı veri trafiği

Yeni WiFi 7, özellikle 4K ve 8K akış gibi büyük miktarda veriyi işlemek için optimum gecikmenin gerekli olduğu bağlamlarda daha iyi bir bağlantı deneyimine olanak tanıyacak.

Buna karşılık, WiFi 7’nin gelişi, yüksek hacimli IoT (Nesnelerin İnterneti) varlığına sahip şirketler gibi gerçek zamanlı veri alışverişi için istikrarlı bir bağlantıya ihtiyaç duyan kullanıcılar için iyi bir haber. Bu, bant genişliğinin 160MHz’den 320MHz’e çıkarak iki katına çıkması sayesinde gerçekleşir.

Öte yandan, MIMO (çoklu giriş ve çıkış bağlantıları) çoğaltması ile kablosuz iletim daha verimli hale gelir ve hizmet akışlarına erişim kapasitesi genişletilir. Bu, kullanıcının aynı anda birden fazla uygulamayı düşük kesinti oranıyla çalıştırabileceği anlamına gelir.

Aynı WiFi ağı içindeki birden fazla cihazın bağlantısında da kayda değer bir gelişme bekleniyor; bu, İnternet bağlantılı ekipmanların (gözetim sistemleri gibi) birlikte çalışabilirliğine bağlı olan şirketler için büyük faydalar sağlayacak.

Bu, daha fazla cihazı bağlama ve akıcı veri trafiğini sürdürme yeteneği, evde bağlantıya da fayda sağlayarak video oyunları, akış, çevrimiçi platformları yönetme vb. deneyimi iyileştirir. Ortalama bir evde, yeni WiFi’nin, kararlılığı veya iletim hızını etkilemeden aynı anda 6 ila 8 cihazın bağlı kalmasına izin vereceği tahmin ediliyor.

WiFi 7, 5 Gbps’ye kadar hızlara ulaşacak

Genel olarak, 8K’da içerik akışı, çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve buluttaki diğer hizmetler için bir olasılıklar dünyasının kapısını açacak olan WiFi 7 ile WiFi 6’dan beş kat daha hızlı bir ortalama hızdan söz ediliyor. Genel fikir birliği WiFi 7’nin 30Gbps’ye kadar hızlara ulaştığı yönünde olsa da Intel, yeni standardın 48Gbps’ye ulaşabileceğini iddia ediyor.

WiFi 7, Intel ve Broadcom tarafından, 1 Gbps ile sınırlı olan WiFi 6 teknolojisinin şu anda sunduğu veri aktarım hızlarının beş katı olacağını gösteren ilk gösterimini gerçekleştirdi. Intel ve Broadcom’un birlikte yaptığı tanıtım, kablosuz WiFi bağlantıları için veri aktarım hızında olağanüstü bir gelişme gösteriyor. Yeni nesil WiFi 7, 1 Gbps (1.000 MB/s) olan WiFi 6’nın elde ettiği hızlardan çok daha yüksek olan 5 Gbps hıza ulaşacak.

Bir Broadcom erişim noktası ve bir Intel Core dizüstü bilgisayar kullanılarak 5 Gbps hızlar yapıldı. Bu kablosuz bağlantı hızları ile, oyunların çok az gecikmeli olarak yayınlanması, düşük gecikmeli kablosuz sanal gerçeklik gözlükleri veya WiFi üzerinden 8K veya 16K’da içerik aktarma olasılığı gibi birçok yeni olasılık açılıyor.

Wi-Fi 6 gibi, Wi-Fi 7 de sinyal sıkışmasını önlemek için frekans aralığını genişletecek, lisanssız 320 MHz 6 GHz ve daha yüksek 4K QAM veri modülasyonundan bahsediyoruz.

Wi-Fi 7’ye ne zaman sahip olacağız?

WiFi 7, mevcut WiFi yönlendiricileriyle de uyumlu olacak, bu nedenle yeni standart yaygınlaştığında mevcut ekipmanı değiştirme konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak gelecekte, Wi-Fi kapsamını artırmak ve hem iş hem de ev ağlarının güvenliğini artırmak için yeni nesil bir yönlendiriciye geçiş kaçınılmaz olabilir. Yeni Wi-Fi neslinin 2024’ün ortalarında piyasaya çıkması bekleniyor.

Yeni Wi-Fi standardı mevcut standarttan daha hızlı olacak ve aynı anda daha fazla cihaza güç sağlayabilecek, bu nedenle endüstriyel süreçleri, iş akışlarını ve tabii ki tarama deneyimini iyileştirmenin anahtarı olacak.

Sertifika, o yılın ikinci yarısında gelebilecek ilk uyumlu ürünlerle 2023 yılına kadar gelmeyecek. Intel’in son açıklamaları, teknolojinin 2024 yılından itibaren dizüstü bilgisayarlara kurulmaya başlayacağını garantiledi.

WiFi 7’nin adı Wi-Fi 802.11be olacaktır. Sizi tüm haberlerle güncel tutacağız.