Araç Kiralama Km Sınırı Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde özgürce ve konforlu bir şekilde seyahat etmek olduğunda akla gelen çözümlerin başında araç kiralama hizmetleri gelmektedir. Çünkü bu hizmetler herkese her konumda ve her zaman kişisel araçla seyahat özgürlüğü tanır. Durum böyle olunca iş seyahatlerinden tatil yolculuklarına her ulaşım ihtiyacında araç kiralama hizmetleri öne çıkar. Ancak söz konusu araç kiralama hizmetleri olduğunda bazı prosedürlerin bilinmesi gerekir. Araç kiralama firmaları güvenli bir süreç yürütmek adına bazı şartlar belirler. Bu şartlar arasında şüphesiz kilometre sınırı öne çıkar. Dikkat edilmediği takdirde ekstra ücret ödenmesine sebep olan kilometre sınırı hakkında tüm bilgiler yazımızda.

Araç Kilometre Sınırı Nedir?

Araç kiralama hizmetlerinde görülen km sınırı, kiralama süresi boyunca aracın ne kadar mesafe kat edebileceğini belirten bir limittir. Bu sınır, kiralama firması tarafından belirlenir ve kiralama sözleşmesinde açıkça belirtilir. Çoğu araç firması tarafından ön koşul olarak sunulan bu şart, aslında aracın aşırı kullanımı ve yıpranmasını önlemek içindir. Zira yoğun kullanıma maruz kalan kiralık araçların yenileme ve onarım maliyetleri artmaktadır. Bundan dolayı km sınırı özellikle kiralanan aracın güvenliğini sağlamak için talep edilen bir şarttır.

Araç Kiralamada Kilometre Sınırı Aşılırsa Ne Olur?

Km sınırının aşılması durumunda, ek ücretler ödemek zorunda karı karşıya kalınabilir. Bu ücretler, kiralama şirketinin politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak şirketler km başına ücret uygulayarak km aşım bedeli talep ederler. Araç kiralama hizmetlerinde kilometre aşım şartı, sözleşmede açık bir şekilde yer almalıdır. Eğer söz konusu sözleşmede km sınırı hakkında bir bilgi yoksa firmaya sormak ve sözleşmeye eklenmesini talep etmek gerekir. Aksi takdirde aracı iade etme sürecinde bazı pürüzler yaşanabilir.

Kilometre Sınırı Neden Önemlidir?

Araç kiralama firmalarının şart olarak sunduğu km sınırı sürücüler için de önemli bir unsurdur. Zira beklenmeyen ücretlendirmelere karşı bu maddeye oldukça dikkat etmek gerekir. Bunun için araç kiralayacak kişilerin bu kritere uygun bir seyahat planı hazırlaması oldukça önemli. Km sınırına takılmadan araç kiralama hizmeti almak için öncelikle seyahat mesafesi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer şehirlerarası sürecek uzun bir yolculuk planlanıyorsa km sınırı şartı problem oluşturabilir. Bu durumda araç kiralama firmasıyla farklı opsiyonlar için konuşulabilir veya farklı alternatifler aranabilir. Seyahat planlamasının yanı sıra bütçe kontrolü de km sınırı konusunda mühim bir konudur. Km sınırını aşma ihtimaline hazırlıklı olmak için bütçenin bu doğrultuda hazırlanması gerekir.

Km Sınırı Neye Göre Belirlenir?

Km sınırı genellikle araca göre farklılık gösterir. Bununla birlikte müşterilere bu şart sunulurken farklı faktörler de dikkate alınır. Aracın ne kadar süre kiralanacağı kilometre sınırının belirlenmesindeki başlıca etkenler arasında yer alır. Örneğin uzun dönem araç kiralama ile kısa dönem kiralama hizmetlerinde belirtilen km sınırı farklıdır. Bununla birlikte araç sınıfı da km sınırının belirlenirken dikkate alınan bir diğer unsur. Orta segment bir araç ile lüks segment bir aracın km sınırları farklılık gösterebilir.