iPhone uydu bağlantısı ne zaman Türkiye’ye gelecek?

iPhone 14 ile gelen önemli yeniliklerden biri de uydu bağlantısı kullanabilme imkanı. Size bu seçeneğin tam olarak nasıl çalıştığını ve hangi işlevlere sahip olduğunu anlatıyoruz.

Bu olasılığın hem iPhone 14’te hem de Pro modelinde mevcut olduğunu açıkça belirtmek çok önemlidir, bu nedenle Apple bundan sonra tüm telefonlarında bunu temel olarak görmektedir. Ek olarak, Apple bu seçeneği sunan ilk şirket olmadı, çünkü kısa bir süre önce Huawei Mate 50 ile uydu bağlantısı sunan ilk şirket Huawei oldu.

Uydu bağlantısının hangi işlevi var?

Temel olarak, WiFi veya geleneksel mobil verilere erişimin olmadığı yerlerde acil durum seçeneği olarak hizmet etmek. Uydu bağlantısı ile kaybolma veya kaza anında yardım mesajları gönderilebilir. Apple’ın, doğru çalışması için gökyüzünü net bir şekilde görebilmenin önemli olduğunu belirttiğini unutmamak gerekir (eğer öyleyse, gönderilen kısa mesaj en fazla 15 saniye içinde ulaşır, aksi takdirde bir süreyi aşabilir).

iPhone 14 ile bu bağlantı üzerinden bir mesaj göndermeye karar verildikten sonra, terminal tam durumu öğrenmek için birkaç soru üretecek ve böylece acil servislerin neler olduğunu bilmesi için uygun verileri gönderecek. Yakınlarda bunlardan biri varsa, bildirim doğrudan ulaşır, aksi takdirde bir aktarma merkezi kullanılır.

Bu nedenle, geleneksel kapsama alanında olmadığında sesli arama yapmak ve başkalarıyla konuşmak için değil, bir sorununuz olduğunda tasarlanmış bir hizmetten bahsediyoruz. Ve bunun akılda tutulması çok önemlidir.

Basit bir şekilde uydulara erişim

Bu, Apple ürünlerinin her zaman karakteristik özelliği olan bir şey ve bu sefer de farklı değil. iPhone 14 ile bir uyduya erişiminiz olup olmadığını öğrenmek için, mesajı gönderebiliyorsanız yeşil olacak bir animasyon aracılığıyla bağlantınız olup olmadığını görsel olarak bilmenizi sağlayan entegre bir uygulama var.

iphone uydu baglantisi

Ayrıca şirket, bu işlevi Bul uygulaması gibi dahil edilen diğer işlevlerle entegre etmiştir. Bu sayede konum acil servislere gönderilerek nereye gideceklerini tam olarak bilmeleri sağlanır. Bu, şirketin akıllı telefonlarına dahil olan yeni kaza tespiti ile birleştiğinde, cebinizde olması adeta hayat sigortası haline geliyor.

iPhone uydu bağlantısı ücretsiz mi?

Cevap hayır olduğu için bu kötü haber. Bir iPhone 14 satın aldığınızda iki yıl ücretsiz promosyon hakkınız var, ancak daha sonra Globalstar uydularını kullanmaya devam etmek için – şu anda fiyatı açıklanmayan – bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Apple’dan gelen son haberlere göre, şirketin bu yılın sonlarında Uydu aracılığıyla Acil SOS için ek ülkeleri duyurmayı planladığı ve bunu gelecek yıl daha da fazla ülkenin izleyeceğini bildirildi, ancak özelliğin ek ülkelerde gerçekten ne zaman başlatılacağı tam olarak belli değil. Konuyla ilgili yorum yapmak için Apple’a ulaştık.

Uydu üzerinden Acil SOS, iPhone 14 modellerinin doğrudan bir uyduya bağlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcıların hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışındayken acil servislere kısa mesaj göndermesine olanak tanır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da piyasaya sürüldüğünde, Apple hizmetin ilk iki yıl boyunca ücretsiz olacağını söylüyor ve bu da Apple’ın gelecekte bir noktada hizmet için ücret almayı planladığını gösteriyor.

Ne zaman Türkiye’ye gelecek?

Bu yeni işleve ‘Acil Durum SOS’ adı verilir ve Apple bunu ABD veya Kanada gibi pazarlar için duyurdu. Daha fazla ülkeye ulaşacak mı? Şirket, bazı ülkelerde uyumluluğu artıracağını belirttiğinden, cihazın gerçek yetenekleri yakında keşfedilecek olması çok muhtemel.

Uydu bağlantısı başlangıçta ABD, Porto Riko, ABD Virjin Adaları ve Kanada’da aktif edildi ve şirketin diğer bölgelere genişlemesini duyurmasını beklememiz gerekecek. Bunun ne kadar süreceği bilinmiyor. Bu nedenle henüz ne zaman Türkiye’ye geleceğini bilmiyoruz. Ayrıca Çin, Hong Kong ve Makao’da satılan iPhone’larda uydu bağlantısı özelliği sunulmaz.

iPhone 14’ün tanıtımı sırasında şirket, Globalstar uydu servis sağlayıcısı ile halihazırda yapmış olduğu anlaşma nedeniyle Acil Durum SOS’un ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da piyasaya sürüleceğini belirtmişti. Bu fonksiyonun ilk iki yıl ücretsiz olacağı ve bu acil çağrılara ulaşabilmek için sadece uydu fonksiyonunun aktif hale getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ülke sayısındaki artış, Apple’ın uydularını da kullanabilmek için Starlink ile yaptığı anlaşmanın bir sonucu olabilir.