iOS 16 güncelleme gözükmüyor – iOS güncelleme sorunu

Apple, iOS 16’yı 12 Eylül 2022’de resmi olarak yayınladı. Ancak birçok kullanıcı, iOS 16’nın yazılım güncellemesinde görünmediğinden şikayet ediyor ve yalnızca iOS 15.6.1’in güncel olduğunu söyleyen bir sayfa görebileceklerini söylediler.

Durumun ne olduğunu kontrol etmek için Ayarlar uygulamasından Genel kısmı içindeki Yazılım Güncellemesini açın. Aynı sorunu yaşıyorsanız ve iOS 16’nın görünmeme sorununu çözmek istiyorsanız, bu makaleyi mutlaka okuyun. Bu yazıda, iOS 16’nın tüm yeni özelliklerinin keyfini çıkarabilmeniz için Apple’ın en son yazılım sürümü olan iPhone için iOS 16’yı nasıl edinebileceğiniz hakkında konuşuyoruz.

iOS 16 Güncellemesi Neden Görünmüyor?

İPhone’um neden iOS 16 güncellemesini göstermiyor ve iOS 16 güncellemesini iPhone’umda nasıl edinebilirim diye merak ediyorsanız? Bu bölüm sizin için hazırlandı.

Görüyorsunuz, bu sorunun birkaç nedeni olabilir. iOS 16 beta’yı yüklemiş olabilirsiniz, ağ ayarlarınız hatalı olabilir, iPhone’unuz desteklenmiyor olabilir ve başka ne olabilir. İşte bilmeniz gereken tüm olası nedenlerin bir listesi.

 • iPhone’unuz desteklenmiyor ve iOS 16 güncellemesini hiçbir zaman almayacak.
 • iOS 16 beta sürümünü yüklediniz ve iOS 16 Beta Profilini kaldırmadınız.
 • Ağ ayarlarınızda bir sorun var.
 • iOS sisteminizde bir sorun var.

Artık güncellemenin neden görünmeyebileceğini biliyorsunuz, hadi iOS 16 güncellemesinin iPhone’unuzda görünmemesini nasıl düzelteceğinizden bahsedelim.

iOS 16 Güncellemesinin Görünmemesini Düzeltmenin Yaygın Yolları

Yazılım güncellemesinde görünmeyen iOS 16 iPhone’unuzla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bunu sizin için çözmenin birden fazla yolu olabilir. Düzeltmek için sizi birden fazla sorun giderme yönteminden geçirelim.

1. iPhone Uyumluluğunu Kontrol Edin

iOS 16 güncellemesi Ayarlarınızda görünmüyorsa, bunun nedeni iPhone modeliniz için iOS güncellemesinin mevcut olmaması olabilir. iOS 16 ile Apple, desteklenen cihazlar listesinden birçok modeli kaldırdı. Bununla birlikte, iOS 16’yı destekleyecek cihazların tam listesi burada.

2. Apple Sistem Durumunu Kontrol Edin

Kullanmakta olduğunuz iPhone, iOS 16 destekli aygıt listesinde yer alıyorsa ancak yine de iOS 16 güncellemesinin gösterilmemesi sorunu yaşıyorsanız, hizmetleri için Apple sistem durumunu kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Apple.com sunucusu kapalı olduğunda veya onunla ilgili bir servis sorunu olduğunda, iPhone’unuz Apple’ın sunucusuna bağlanmayacak ve bu da iOS 16’nın yazılım güncelleme seçeneğinde görünmemesine neden olacaktır.

Apple’ın sisteminin iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Apple Destek sistem durumu sayfasına gidebilirsiniz. Tüm hizmetler yeşil olarak işaretlenmişse, sistem durumu iyidir. Apple sunucuları kapanırsa ve geçici olarak kullanılamıyorsa, tekrar çevrimiçi olmasını beklemeniz gerekir.

3. iOS 16 Beta Profilini Kaldırın

iOS 16 güncellemesi şimdi bile görünmüyor mu? Bunun nedeni, iOS 16 için önceki beta profilini kaldırmamış olmanız olabilir. iOS 16’nın son sürümüne güncelleme yapmak için iOS 16 geliştirici beta profilini kaldırmanız ve yeni iOS 16 sürümünü iPhone’unuza yüklemeniz gerekir.

Eski beta profilini şu şekilde silebilirsiniz.

 1. Ayarlar > Genel > VPN ve Cihaz Yönetimi’ni açın.
 2. iOS 16 Beta Profilini seçin ve Profili Kaldır’a basın.
 3. Telefonu yeniden başlatın.
 4. Şimdi Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.
 5. Bir güncellemenin mevcut olduğunu görmelisiniz (iOS 16.0). Güncelleme işlemini başlatmak için İndir ve Yükle’ye dokunun.

iPhone’unuz bunun yerine iOS 15.7 güncellemesini gösteriyorsa, sayfanın altındaki “iOS 16’ya Yükselt”e ve devam etmek için “İndir ve Yükle”ye dokunun.

4. Ağ Ayarlarını Kontrol Edin ve Sıfırlayın

Eski beta profilini kaldırdıktan sonra bile iOS 16 ayarlarda mevcut değil mi? Eğer öyleyse, ağ ayarlarınızda bir sorun olabilir. İnternet bağlantınızın iyi çalıştığından emin olun. Değilse, farklı bir ağ deneyin veya iPhone’unuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin.

Adımları takip ederek Ağ Ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

 1. iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın.
 2. Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin.
 3. Parolayı girin ve onaylamak için Sıfırla’ya dokunun.

5. iOS Cihazınızı Yeniden Başlatın

İOS 16 görünmüyorsa veya kullanılamıyorsa, iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Yan düğmeyi ve ses açma düğmesini aynı anda basılı tutun.
 2. iPhone’unuzu kapatmak için kaydırıcıyı sağa kaydırın.
 3. 30 saniye bekleyin.
 4. Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutarak cihazı yeniden başlatın.

6. iOS 16 Güncellemesini Almak için iTunes/Finder’ı Kullanın

iTune, iOS 16 güncellemesinin görünmeme sorunuyla karşılaştığınızda kullanışlı olacaktır. iOS 16 güncellemesini bir Windows bilgisayardan iTunes aracılığıyla veya bir Mac’te Finder’dan almayı deneyebilirsiniz.

İşte iTunes veya Finder ile iOS 16 güncellemesini nasıl alacağınız.

 1. Bilgisayarınıza iTunes’un en son sürümünü indirin ve kurun. Mac’iniz varsa bu adımı atlayın.
 2. iPhone’unuzu Windows PC veya Mac’e bağlayın ve “Bu Bilgisayara Güven”i seçin.
 3. Windows’ta iTunes’u açın ve iPhone’unuzu seçin. Ardından Özet’e tıklayın ve iOS 16 güncellemesini yüklemek için orada Güncellemeyi Kontrol Et’i seçin.

Mac’te Finder’ı açın, Finder kenar çubuğunda cihazınızı seçin, düğme çubuğunda Genel’i tıklayın ve ardından iOS 16 güncellemesini yüklemek için Güncellemeyi Kontrol Et’i seçin.