iOS 16 ile gelen yeni özellikler

iOS 16 artık desteklenen tüm iPhone kullanıcıları tarafından kullanılabilir ve bunlar bulabileceğiniz en iyi yeni özelliklerdir.

iOS 16 zaten telefonumuzda var ve herhangi bir kullanıcı artık onu iPhone’larına yükleyebilir. Apple’ın yeni işletim sistemi iyileştirmelerle doludur ve iOS 16 ile gelen en önemli yeni özellikleri bir araya getirdik. Yeni iPhone işletim sistemi her zamankinden daha özelleştirilebilir ve ayrıca daha akıllı.

iOS 16 ile gelen tüm yeni özellikler arasında, bu iyileştirmeleri seveceğinize inanıyoruz. Bunlar, bundan sonra neredeyse her gün kullanacağınız özelliklerdir, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Yeni kilit ekranı

Tabii bu iOS 16’nın en dikkat çekici yeniliği. Apple tamamen kişiselleştirmeye açıldı ve yeni iOS 16 kilit ekranı bunun kanıtı. Düzenleyebileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

  • Saat tipografisi ve metin yazı tipi, renk ve şekil olarak özelleştirilebilir.
  • Saatin hem altına hem de üstüne birçok widget ekleyebilirsiniz.
  • Duvar kağıdını otomatik olarak değiştirebilirsiniz.
  • Bazıları Odak Modları ile ilişkilendirilmiş birden fazla kilit ekranınız olabilir.

Gönderilmiş mesaj düzenleme, gönderilmiş mesajı ve maili geri alma

Mesajlar ve posta uygulamaları artık daha önce gönderilmiş bir mesajı düzenlemenize veya basit bir şekilde geri almanıza izin veriyor. Mesajlar için mesajları düzenleyebilir ve gönderdikten sonra 15 dakikaya kadar mesajları geri alabilirsiniz. Mail uygulamasıyla, bir e-postanın gönderilmesini, gönderdikten sonra 10 saniyeye kadar geri alabilirsiniz.

Erişim anahtarları

Apple şifreleri ortadan kaldırmak istedi ve merhaba için erişim anahtarları yarattı. Bizi kimlik avına ve veri sızıntılarına karşı koruyan, uçtan uca şifrelemeye sahip yeni bir oturum açma yöntemidir. Kendinizi yalnızca Face ID veya Touch ID ile tanımlamanız gerekir ve Apple dışındaki cihazlarda çalışır.

Nesnenizi saniyeler içinde arka plandan ayırın

Sihir numarası gibi görünen işlevlerden biri. Artık Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflarımızdaki nesneleri tanımlayabilir ve bunları birkaç saniye içinde arka plandan ayırabilir. Sadece bir fotoğraf girmeniz ve ayırmak istediğiniz kişiye, hayvana veya şeye tıklamanız ve başka bir uygulamaya kopyalamanız veya sürüklemeniz yeterlidir.

Yeni hava durumu uygulaması

iOS 16 Hava Durumu uygulaması, özellikle mevcut bilgiler açısından en güncel uygulamalardan biridir. Şimdi bunları sıcaklık, UV indeksi, rüzgar, yağış, rüzgar soğuğu, nem, görünürlük ve atmosferik basınca göre detaylandıran grafiklerimiz var. Her şeyden haberdar olmak isteyenler için bir çok bilgi.

Yeni odak modları

Odak Modları, yalnızca iş uygulamalarıyla çalışmak için bir iPhone ve iş uygulamalarının ve bildirimlerin gizlendiği ev için başka bir iPhone oluşturmak gibi birçok şeye olanak tanır. Ve şimdi iOS 16’da bu modlar farklı şekillerde geliştirildi.

Bir yandan, artık hangi uygulamalara ve hangi kişilere izin vermek veya sessize almak istediğimizi seçmemize izin veren basitleştirilmiş bir yapılandırmamız var. Ayrıca, her kilit ekranını bir Odak Modu ile ilişkilendirebilirsiniz ve iPhone’un görünümü yaptığınız işe uyum sağlar. Boş zamandan çalışma moduna geçmek için kaydırın ve yaklaşan toplantılar veya bekleyen görevler hakkında bilgiler içeren widget’lar görünür.

Sağlık uygulamasında ilaçlar

Sağlık uygulamasının çok ilginç bir yeniliği, iOS 16’da aldığımız ilaçları takip etmemize izin vermesidir. Bu, yalnızca almamız gereken ilaçları hatırlamak konusunda iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda her ilacı almayı unutmamamız için hatırlatıcılar ayarlamamıza da olanak tanır.

Canlı Metin artık videolarda çalışıyor

Canlı Metin, bir fotoğrafın üzerindeki herhangi bir metni okuyup kopyalamak veya sadece okumak için okumamıza ve çevirmemize izin veren harika bir özelliktir. Ve iOS 16’dan bu işlev videolara da ulaşıyor ve bu harika.

Artık iOS 16’yı yükleyerek tüm bu yeni özelliklerin keyfini iPhone’unuzda çıkarabilirsiniz. Apple’ın yeni işletim sistemi, zaten deneyebileceğiniz birçok iyileştirmeyle birlikte geliyor.