Akıllı telefon nasıl temizlenir?

Bir akıllı telefonu temizlemek, uygun hijyeni sağlamak ve cihazın fiziksel ve estetik durumunu iyi bir şekilde korumak için birçok kişinin düzenli olarak yaptığı bir iştir. Bu yazıda, ana temizleme yöntemlerini gözden geçireceğiz ve hangisinin akıllı telefonu temizlemek için en iyisi olduğunu kontrol edeceğiz.

Akıllı telefonu adım adım temizleme

Bir akıllı telefonu temizleme sürecimizde temel olarak iki farklı temizlik türünü ayırt edeceğiz:

  • Toz ve deliklerin temizlenmesi. Yüzeyde biriken kiri temizlemek için araçlarımızı kullanacağız ve bu, cihazımızı kullanırken bizi çok rahatsız edebilir.
  • Dezenfeksiyon. Bu durumda cihazımızda belirli bir hijyen sağlama amacını da taşıyan bir şekilde cihazı temizleyeceğiz. Bunu yapmanın mantıklı olup olmadığını veya bunun için endişelenmemize gerek olup olmadığını da analiz edeceğiz.

Toz ve delik temizleme

Cihazımızın tozunu almak ve deliklerini temizlemek için öncelikle aşağıdaki araçlardan birine sahip olup olmadığımızı kontrol etmek gerekir:

  • Mikrofiber toz bezleri.
  • Bir çeşit temiz fırça.

Ardından, en çok toz biriktiren noktalara odaklanan yüzeysel bir temizlikle başlayabiliriz: genel olarak cihazın kenarları ve kameranın etrafındaki boşluk.

Temizlik söz konusu olduğunda en büyük düşmanlarımızdan biri deliklerde biriken tozlardır. Mobilde, aşağıdaki gibi delik türlerini ayırt ederiz:

  • Mikrofonlar. Cep telefonunun yanlarında ve arkasında bulunan basit bir deliktir. Bu çok kırılgan bir şey, bu yüzden mikrofonların iyi çalıştığını düşünüyorsanız, onlara dokunmamak neredeyse daha iyi.
  • Hoparlör ve ana mikrofon delikleri. Bunlar tipik olarak tozu yakalamak ve dışarıda bırakmak için bir ızgara kullanır.
  • Çağrı hoparlörü deliği. Metalik olmayan ızgaralı cep telefonlarında ona zarar vermemeye dikkat etmeliyiz.

Bu tip deliklerde, yukarıda önerdiğimiz gibi daha zor yerlere ulaşmak için tasarlanmış özel bir fırçanın avantajlarından yararlanabiliriz. Cep telefonunuz çok çabuk kirleniyorsa ve akıllı telefonunuzu sürekli olarak temizleme işlemini tekrarlamanız gerekiyorsa, bir tane fırça satın almayı düşünün. Değilse, evde sahip olduklarınızdan yararlanın.

Dezenfeksiyon

Cihaz dezenfeksiyon işlemi için %70 izopropil alkollü mendil kullanacağız. Neden en iyi mobil temizleyici olduğunu daha sonra göreceğiz, ancak kullanabileceğimizin en iyisi ve en güvenlisi olduğunu zaten söylemiştik.

Alkolle büyük bir temizlik sorunu yaşamamalıyız: Mendilleri cihazın tüm yüzeyinden geçirmemiz yeterli ve tam dezenfeksiyon için bunu gövde üzerinde de yapmalıyız.

İzopropil alkolün plastik malzemelere dokunmada “komik bir his” bırakabileceğini unutmamalıyız. Bu normalde birkaç saniye içinde kaybolur, ancak kalırsa, dokunulduğunda “garip” hisseden plastik alanlar için cep telefonunu dezenfekte ettikten sonra nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Dezenfeksiyon gerekli mi? Gerçek şu ki, son 2 yılda yaşananlar hijyen konusunda daha fazla endişe uyandırmış olsa da, bu gerçekten akla hiç oturmamış bir fikir. Makul veya takıntılı endişeler olması normal.

Ulaşabileceğimiz sezgisel fikir, çok fazla mikrop olması ve cep telefonunu bu kadar çok kullanması, cep telefonunu dezenfekte etmenin daha iyi olduğudur. Ama dürüst olalım, kimse bunu düzenli olarak yapmaz ve hepimiz her gün vücudumuzun kolayca öldürdüğü milyonlarca mikroba maruz kalırız. Burası bir teknoloji sitesi, mikrobiyoloji sitesi değil, ama bizim düşüncemiz: İsterseniz cep telefonunuzu zaman zaman dezenfekte edin, ancak mikroplardan endişe ediyorsanız, el yıkamaya odaklanın, kesinlikle çok daha etkili bir şey.

Akıllı telefonunuzu temizlerken yapmamanız gerekenler

Bir akıllı telefonu temizlemek çok basit ve güvenli bir işlemdir ancak önemli hatalar yapabiliriz. Bunlardan biri, cihazın içine kir sokmamaya dikkat etmemiz gereken deliklerin temizlenmesi ile ilgilidir. Ayrıca ekranla ilgili çok daha önemli bir konuda yorum yapacağız.

Akıllı telefonunuzu temizlerken yanlış malzemeler kullanmamanız önemlidir. Ekranlar, parmaklarımızdaki yağlardan korunmalarına yardımcı olan oleofobik bir kaplamaya sahiptir ve yanlış temizlik ürününün kullanılması ekrana tamamen zarar verebilir. Bu nedenle, şimdi hangisinin en iyi mobil temizleyici olduğunu ve üreticilerin önerdiğini analiz edeceğiz.

En iyi telefon temizleyici nedir?

Gördüğümüz gibi, uygun bir temizlik ürünü seçmek çok önemlidir. Apple gibi üreticilerin tavsiyelerini takip edersek şirketin temel tavsiyesinin izopropil alkollü mendil kullanmak olduğunu görüyoruz. Çeşitli medya, bu ürünle akıllı telefonumuzu temizlerken sorun olmayacağını bildiriyor.

Başka tavsiye edilen ürünler de var. Bir ekran koruyucumuz varsa, belki de oleofobik kaplamasına zarar vermek o kadar endişe verici değildir… Bu anlamda cep telefonlarını temizlemek için ideal olarak satılan birçok ticari ürün vardır, ancak fiyatları genellikle oldukça yüksektir. Bu yüzden yapabileceğimiz en iyi şey %70 izopropil alkollü mendil kullanmaktır.

Sonuçlar

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan cep telefonumuzu saatlerce kullanıyoruz. Öyleyse neden bir akıllı telefonu en verimli şekilde temizlemenin bir yolunu bulamıyorsunuz? Bu yazıda cihazın yüzeyini kirden temiz ve mümkün olduğunca hijyenik tutmak için ana yöntemleri inceledik.

Son olarak, akıllı telefonumuzu düzenli olarak temizlemenin ne kadar değerli olduğunu düşünmeliyiz. Şahsen, özellikle iki durumda ara sıra yapılması gereken bir şey gibi görünüyor: çok fazla toz ve kalıntı biriktiğinde veya akıllı telefon belirli bir tehlikeli mikropla lekelendiğinde veya kirlendiğinde. Ayrıca konfor ve hijyen arasındaki dengeyi bulmak için periyodik olarak temizleyebiliriz.