Dispotik bilim kurgu filmleri

Geleceği hayal etmek, her zaman büyük insani kaygılara girmenin bir yolu olmuştur. Bilim kurgu sineması, teknolojinin evrimine dair göz kamaştırıcı vizyonlar yaratır, ancak distopya, gelecekle ilgili bu sorunun karanlık tersidir. Tarihin en iyi distopik filmlerinden bazılarında bir yolculuğa çıkmanın zamanı geldi. En sevdiğimiz distopyalardan bazılarının yer aldığı bu turda bize katılın.

Fritz Lang bize işçilerin yeraltında boyun eğdirildiği yıkıcı bir gelecek sunduğundan beri çok yağmur yağdı. Yıl 1927’ydi ve Alman dışavurumculuğunun bu şaheseri, bize film severlere pek çok güzel zaman kazandıran bir temayı, distopik gelecekleri tanıttı. Kaynakların kıt olduğu ve insanlığın bir şekilde boyun eğdirildiği, yalnızca hayatta kalmaktan başka hiçbir umudun olmadığı ahlaki ve fiziksel gerileme içindeki gelecek toplumlar.

Distopik filmler aynı zamanda birkaç neslin büyük sosyal kaygılarının bir yansıması olarak hizmet etmiştir. Altta yatan ortak bir korkuya yönelik farklı zamanlara ve farklı tehditlere dikkat çeker. Her türden örnek buluyoruz: insan neslinin kaybolması, nükleer savaşlar, doğal afetler, virüsler, uzaylı istilaları veya yapay zeka. Yapay zekanın yıkıcı bir bağımsızlıkla hareket edebildiği bir dünyadan şaşırtıcı gezegenler arası seyahate. Sinematografik dünya için gelecek, herhangi bir gerçeklik kavramına meydan okuyan hikayelerden ve görüntülerden oluşur. Listemizde seyir kalitesi açısından 2000 yılı öncesi filmlere yer vermedik.

El Hoyo (2019)

El Hoyo

Galder Gaztelu-Urrutiaes’in filminde şaşırtan ilk şey, gösterdiği şeye zamansal veya uzamsal göndermelerin olmamasıdır. Bu büyük olasılıkla bir hapishane, ama aynı zamanda bir akıl hastanesi de olabilir. Düşmanca ortam, yönetmenin bize gösterdiği şeyin, insan zihninin keşfedilmemiş alanlarına yönelik bir alegoriden daha fazlası olduğu fikrini akla getiriyor. Açıklanamayan kontrol yöntemleri hakkında karanlık bir distopik film havasıyla El Hoyo, klostrofobik bir fantezidir. Ayrıca, insan doğasının karanlığının neleri gizleyebileceğine dair ürkütücü bir içgörü. Her şey, hayal edilebilecek en kötü koşullarda. Herhangi birinin aşırı koşullarda neler yapabileceğine dair çarpık bir algının ortasında.

Blade Runner 2049 (2019)

Blade Runner 2049

Blade Runner serisi iki filmden oluşuyor. Blade Runner 2049, orijinal filmden 35 yıl sonra yapıldı ve Harrison Ford ve Edward James Olmos rollerini yeniden üstlenirken, bu kelimenin en geniş anlamıyla bir devam filmi. Yeni filmde Ryan Gosling, Los Angeles polisinin haydut kopyaları öldürmesi için çalışan bir kopya olan K’yi oynuyor. Replikantların üreyebildiği keşfedildikten sonra, replikantlar ve insanlar arasında bir dünya savaşını önlemek amacıyla bir replikantın çocuğunu öldürmek için bir emir verilir.

The Road (2009)

The Road

Cormac McCarthy’nin Viggo’nun oynadığı bir babanın mücadelesiyle daha samimi ve insani bir hikayeye odaklanan kıyamet sonrası bir distopya öneren romanının bu olağanüstü uyarlamasını listeye dahil ettim. Mortensen ilerlemek ve oğlunu hayatta tutmak için büyük bir mücadeleye girer.

Battle Royale (2000)

Battle Royale

1999’da yayınlanan tartışmalı romandan uyarlanan “Battle Royale” hikayesi, bize aşırı nüfus ve işsizlik nedeniyle kaosun eşiğinde bir Japonya sunuyor. Hükümet, durumu protesto eden öğrencilere yönelik tedbirler alıyor. Her yıl bir lise sınıfı rastgele seçilir, bir adaya götürülür ve hayatta kalan tek bir kişi kalana kadar savaşmaya zorlanır.

A.I. Artificial Intelligence (2001)

A.I. Artificial Intelligence

Steven Spielberg’in Stanley Kubrick’ten miras aldığı film, bilimkurgu sinemasına en iyi yaklaşımı olmayabilir, ancak bu, harika bir görsel hayal gücü olan güçlü bir çalışmaya değer vermemizi, zaman zaman hipnotik hale gelmemizi engellemez.

The War of the Worlds (2005)

The War of the Worlds

Bize uzaylı bir ırkın dünyayı istila ettiği ve insanların hayatta kalmak için savaşması gereken distopik bir dünyayı gösteren bir film. Film çok heyecanlı ve aksiyon dolu. H. G. Wells’in aynı adlı romanına dayanıyor. Filmde Tom Cruise oynuyor.

Wall-E (2008)

Wall-E

Burada Pixar’ın en popüler filmlerinden birini bulmak bazılarını şaşırtabilir, ancak makalenin amacıyla tam olarak örtüşüyor, çünkü bizi Dünya’nın yaşanmaz olduğu ve insanların dizilere bağımlı ve biraz acınası hale geldiği bir geleceğe götürüyor. ‘Wall-E’nin en kritik bölümünün, belki de işlevin en şanssız kısmı olduğu doğrudur, ancak her zaman o olağanüstü ilk dakikalara sahip olacağız.

Level 16 (2018)

Level 16

Olaylar, aileleri tarafından evlat edinilebilmeleri için kadınsı değerlerin öğretildiği genç kadınlara yönelik bir İngilizce yatılı okul olan Vestalis Akademisi’nde gerçekleşir. Hikaye, geçmişte kuralları çiğnediği için ağır ama süresiz bir cezaya maruz kaldığından beri kuralları dikkatle takip eden Vivian’ı (Katie Douglas) takip ediyor. Vivian, okulun en yükseği olan 16. seviyeye ulaşmıştır, ancak onları kilit altında tutan çevresel tehlikeler, Rus güvenlik görevlileri ve onlara verdikleri vitaminler ve aşılar hakkında sorular ortaya çıkmaya başlar. Şok edici bir keşfin ardından kızlar, hayatlarını kurtarmak için bir savaşla karşı karşıya kalırlar.

Snowpiercer (2013)

Snowpiercer

2014’te küresel ısınma, dünyadaki yaşamı yok etmekle tehdit ediyor ve bunu çözmek için CW7 bileşiğini yaratıp atmosfere salıyorlar. Sahip olduğu etki yıkıcıdır ve gezegendeki yaşamın çoğunu sona erdiren yeni bir buzullaşmaya neden olur. Hayatta kalmayı başaran az sayıda insan, dünyayı durmadan dolaşan bir trende yaşar. Bu trende en dezavantajlı sınıflar trenin sonunda yaşar ve en ayrıcalıklı toplumun yaşadığı trenin önüne geçmeye çalışır. Bong Joon-ho’nun yönettiği ve Jacques Lob’un çizgi romanından uyarlanan bu filmde Benjamin Legrand ve Jean-Marc Rochette, ulaşmamamız gereken bir geleceğe dair bize bir uyarı veriyor.

Minority Report (2002)

Minority Report

Steven Spielberg, bu filmi Philip K. Dick’in 1956 tarihli kısa öyküsüne dayanarak yönetiyor. 2054 yılında geçen bu film bizi Washington D.C.’deki Suç Öncesi polis gücünün başı olan John Anderton’la (Tom Cruise) tanıştırdı. Polis, suçluları eylemlerini gerçekleştirmeden önce tutuklamak ve kovuşturmak için psişik teknolojiyi kullanır. Bu açıkça birçok ahlaki sorunu gündeme getiriyor ve kanıtlar, suça ilişkin içgörüleri asla başarısız olmayan üç psişik varlık olan “önceden tahminlere” dayanıyor.

Children of Men (2006)

Children of Men

2027 yılında, erkeklerin üreme yeteneğini kaybettiği ve bir nedenden dolayı tüm kadınların kısır olduğu için insanın neslinin tükenmesinin eşiğinde olduğu bir zamandayız. Alfonso Cuarón’un yönettiği, Clive Owen’ın oynadığı Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımıdır. Görev, tüm insanları kurtarabilecek bir kadını korumaktır.

Matrix (1999)

Matrix

Birçok insan için Matrix, distopik bir filmden beklediğimiz şeyin özetidir. Filmin konsepti, Neo’nun içinde yaşadığı gerçekliğin insanlığı yatıştırmak için tasarlanmış yapay bir yapı olduğunu fark etmesidir. Kapsüllere hapsolmuş insanlar, zamana ve mekana meydan okuyan dövüşler ve iyi ile kötü arasındaki eski moda savaş. Orijinal Matrix filmi, nispeten sıkı sınırları, güçlü senaryosu, hızlı temposu ve Keanu Reeves’in olağanüstü performansı ile en iyilerden biri olarak kabul ediliyor. Orijinal iki devam filmi daha kapsamlıyken, en son film The Matrix Resurrections, işleri tamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

The Purge (2013)

The Purge

Bir ekonomik kriz Amerika’nın yasal, mali ve siyasi sistemini parçaladığında, barış vaadiyle yeni bir sistem ortaya çıkıyor. Bu, vatandaşların yaşamları üzerinde tam kontrole sahip olan geleceğin diktatörlüğü. Bu distopik film, intikam için ilk içgüdüyü ele alıyor ve belirli koşullar altında suçların tamamen cezasız kalma olasılığını araştırıyor.

Elysium (2013)

Elysium

Zenginlik ve yoksulluk, ayrıcalıklar hakkında her zaman rahatsız edici bir tartışma konusu olmuştur. Neill Blomkamp’ın bu distopik uzun metrajlı filmi, zenginlik ve sefalet arasındaki sınırın coğrafi olduğunu hayal ederek onu yepyeni bir boyuta taşıyor. Ya mülksüzler, iklim felaketleri ve tüm siyasi sistemlerin tamamen çöküşüyle ​​parçalanmış bir dünyayı miras alırsa?

The Hunger Games (2012)

The Hunger Games

The Hunger Games serisi, Amerika’nın harabelerinde geçiyor ve Panem ulusunun başkentinin Panem’in on iki bölgesinden Açlık Oyunları’nda yarışmak için bir erkek ve bir kız göndermesini temel alıyor. Hayatta kalma, bu kıyamet sonrası dünyanın odak noktasıdır ve Açlık Oyunları, geleceğin bu korkunç vizyonuna tüm olağan genç endişelerini getiriyor. Film serisi dört filmden oluşuyordu ve gelecekte bir yan ürünü de yapım aşamasındaydı. Bu, en iyi haliyle geleneksel distopik filmdir.

Annihilation (2018)

Annihilation

2018’de sinemalarda ve Netflix aracılığıyla yayınlanan bu filmin yönetmenliğini Alex Garland yaptı. Amerikalı yazar Jeff VanderMeer’in 2014 yılında yazdığı aynı adlı ödüllü romandan uyarlanmıştır. Natalie Portman’ın canlandırdığı Biyolog Lena, kocasının gizli bir görev sırasında ortadan kaybolmasının ardından ABD hükümeti tarafından izole edilmiş gizemli bir bölgeye girer.

Ex Machina (2014)

Ex Machina

Dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri için çalışan 24 yaşındaki programcı Caleb’in hikayesini anlatan Domhnall Gleeson, Oscar Isaac ve Alicia Vikander’ın başrollerini paylaştığı yoğun bir psikolojik gerilim filmi. Bir gün, ödülü şirketin CEO’sunun özel malikanesinde bir haftalık tatil olan bir yarışmayı kazanır. Caleb, hiçliğin ortasındaki harika eve vardığında, güzel bir robot kadının vücudunda yaşayan dünyanın ilk gerçek yapay zekasıyla etkileşime gireceği garip ve büyüleyici bir deneye katılması gerektiğini keşfeder.