Ekran kartı fanı dönmüyor

Başlangıçta dönmeyen veya dönmeye başladıktan sonra durmayan fanlar için çeşitli çözümler vardır. GPU fanları çeşitli nedenlerle dönmüyor. Ekran kartı fanları CPU fanının yaptığı gibi başlamaz, bu yüzden böyle olmaması normal (ancak dizüstü bilgisayarlarda GPU ve CPU aynı soğutma sistemini paylaşır).

Ekran kartı fanının dönmemesinin olası nedenleri

GPU fanlarının olması gerektiği gibi dönmemesinin olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • GPU soğutma sistemi, grafik yoğun bir görev çalışmadığından boşta ve bu nedenle yeterince ısınmıyor. Bu tamamen normaldir ve sisteminizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yani, Semi-Fanless teknolojisine sahip bir ekran kartı veya benzeri bir sistem söz konusu olduğunda bu gerçekleşir.
  • Ekran kartından güç kaynağına 6 ila 8 pinli konektörlerin zayıf bağlantısı. Bazen yanlış yerleştirilmiş olabilirler veya teması gerektiği gibi yapmıyorlar. Bu, düzgün beslenmemelerine neden olur ve bu yüzden çalışmaz.
  • Taktığınız ekran kartına güç sağlamak için yetersiz güç kaynağı gücü. Talep edilen güç seviyelerini ve PSU’nun kapasitesini daha iyi hesaplamanız gerekirdi.
  • GPU fan yatağı sorunları. Zamanla ve kirle birlikte bozulma eğilimi gösterirler ve dönme kabiliyetini azaltırlar. Kullanışlı ömürlerinin sonuna gelmiş olmaları ve anlamına gelir.
  • Sadece kir nedeniyle, bıçakları tıkayan ve dönmelerini engelleyen kötü bakım nedeniyle. Bahsedilen soruna neden olan kir olup olmadığına bakın.
  • GPU sürücüleri hatalı veya en son sürüme güncellenmemiş. Bu garip görünebilir, ancak bu sorunun nedeni de olabilir. Sürücülerin, işletim sistemi ile donanım arasında bir arabirim görevi gördüğünü ve bu nedenle donanım arızalarına neden olabileceklerini unutmayın.
  • Fansız bir GPU, soğutmak için fanlara ihtiyaç duymayan, sadece soğutuculara ihtiyaç duyan bazı düşük kaliteli GPU’lar gibi. Fanların sesini duymuyorsanız bu sizin için kafa karıştırıcı olabilir, zaten yokturlar!

GPU fanlarınız dönmüyorsa, bunun aşırı ısınmaya ve grafik işleme çipinizin veya VRAM’inizin zarar görmesine neden olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, büyük bir sorun ortaya çıkmadan önce bu belirtiler ele alınmalıdır.

Ekran kartı fanı dönmüyor sorunu için çözümler

GPU fanlarınız dönmüyorsa sorunu gidermek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1. PC’yi yeniden başlatın

Bazen bilgisayarı yeniden başlatmak neredeyse her şey için basit bir çözümdür. Bazı durumlarda, sadece bunu yapmak sorunu çözer, bu yüzden denemeniz gereken ilk şey bu.

2. PCIe Güç Konektörü

Anakartınız üzerindeki PCIe güç konektörünün iyi bağlandığından, kötü temasa neden olabilecek kir bulunmadığından ve hatta ölçmek için bir multimetre kullanarak doğru voltajı sağladığından emin olun. Modüler bir güç kaynağıysa, diğer uca, PSU ucuna da iyi bağlandığına dikkat edin.

3. Fanları ve soğutucuları temizleyin

Fanın dönmesini zorlaştıran şeyin kir olup olmadığını veya bir tıkanıklık olup olmadığını görmek için fanları ve soğutucuları da temizlemelisiniz. Bu, özellikle bu işler için bir elektrikli süpürgeyle veya ısı emicinin bıçaklarında ve yuvalarında biriken tüy ve tozu temizlemek için bir fırça yardımıyla yapılabilir.

4. Sürücüleri güncelle

Ayrıca, markanız ve modeliniz için uygun GPU sürücülerine sahip olduğunuzdan ve bunların en son sürüme güncellendiğinden emin olmalısınız, çünkü bunların tümü donanım tarafında sorunlara yol açabilir.

5. Daha güçlü bir güç kaynağı satın alın

Başka bir olası çözüm, yukarıdakilerin hiçbiri sizin için işe yaramadıysa ve ekran kartı diğer bilgisayarlarda düzgün çalışıyorsa, daha yüksek bir güç kaynağı satın almaktır, çünkü muhtemelen aşırı yüklenmiştir ve gerçekten talep edileni sağlamamaktadır.

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramadı mı?

Bunların hiçbiri işe yaramazsa, sorunun ya fanlara elektrik sağlayan sistemde, kullanım ömrünün sonuna gelmiş fanların kendisinde ya da başka bir sistemde ilgili bileşenlerde, ekran kartının kendisinde olması muhtemeldir. Bu durumda, ekran kartınızın soğutmasını değiştirmeyi veya daha aşırı durumlarda ekran kartınızı bir başkasıyla değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Artık GPU fanınızın dönmemesinin olası nedenleri ve sorunu sıklıkla çözen bazı çözümler hakkında biraz daha bilgi sahibisiniz. Umarım işinize yaramıştır…