Isı geri kazanım havalandırma sistemi

Enerji verimliliğini artırmak için reforme edilen bir ev veya yeni bir inşaat, hermetik olmalıdır, böylece kışın ısı sızıntısı veya yazın soğuk olmaz ve çok az klima çalışması gerekir. Bu nedenle sürdürülebilir konutlarda mekanik havalandırma sistemi kurulmalıdır. O nasıl çalışır? Ne türler var? Filtreler ne sıklıkla değiştirilmelidir? Fiyatı nedir? Tüm bu cevapları sizlere sunuyoruz.

Mekanik havalandırma sistemi nelerden oluşur?

Evdeki havanın sürekli yenilenmesine izin verecek, sürekli temiz ve sağlıklı hava akışını (kirleticilerden arındırılmış) sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Evdeki havanın bu verimli yenilenmesi, pencereleri açmaya gerek kalmadan gerçekleştirilir. Kısacası evimizin akciğeridir.

Eve giren havanın sıcak olduğu, böylece sıcaklık kaybını önleyen ısı geri kazanımlı çift akış yöntemidir. Verimlilik açısından, bu sisteme yatırım yapmalıyız. Bu şekilde enerji kaybetmeden havalandırıyoruz. Kışın hava 16 ile 18,4ºC arasında içeri girer, bu nedenle ev soğumaz.

Eve üflenen havayı önceden ısıtmak, mekanik havalandırma üzerine yatırım yapmanın tek faydası değildir, çünkü ek olarak, gelen hava filtrelenir, polen, toz, akarlar, virüsler ve asılı elementlerden arındırılır. Bu yeni filtrelenmiş (sağlıklı) ve temperlenmiş hava, eve girerek konfor ve hijyen sağlıyor.

Son derece hava ve su geçirmez olan pasif evlerde mekanik havalandırma çok önemlidir. Bunu dahil etmek, tüm ev reformlarında neredeyse gerekli olacak mı? Evet, bu, hem iç hem de dış mekanda gerekli olan bir şey olacak. Bu şekilde evler daha enerji verimlidir.

Sistem elemanları

Isı geri kazanım sistemli havalandırma, bizi 100×100 biyopasiften tanımlayan dört unsurdan oluşur:

  • Tavan veya duvar olabilen ısı eşanjörü olan kutu.
  • Kurulum odasında veya değilse normal olarak banyonun erişilebilir tavanında bulunan boru dağıtım kutusu.
  • Tüpler. Tercihen adı geçen kanallar antistatik ve antibakteriyel olmalıdır.
  • Her odada bulunan her odanın itici ağızları. Aynı şekilde ıslak hacimlerde yani banyo ve mutfakta da tahliye ızgaraları bulunmaktadır.

Filtrelerin önemi

Sistem standart olarak toz partiküllerini temizleyen G4 olmak üzere iki filtre ile birlikte gelir. Bunun temel seçenek olduğunu bilmek gerekiyor, ancak G4’ü dışarı atma (içeriden dışarıya giden kanal) ve girişte F7’yi (caddeden havayı içeri sokar ve polen, toz ve hatta bazı bakterileri filtreler) koymak daha iyi olabilir. Böylece içeri giren hava, temiz olmanın yanı sıra yabancı maddelerden süzülerek ulaşır.

Bu filtrelerin birkaç ay sonra değiştirilmesi veya bu olmazsa, vakumlanması ve yeniden kullanılması gerekir (en fazla üç kez yapılabilir). F7/G4 paketinin değişimi gerçekleştirme maliyeti 70 Euro civarında. TL olarak fiyat yazmıyorum, çünkü Türkiye’de fiyatlar sürekli değişiyor.

mekanik havalandirma

Uyarlanabilir Performans

Isı geri kazanımlı havalandırma sistemi, esas olarak üç çalışma pozisyonunun tanımlandığı bir kontrole sahiptir.

  • Normal ev kullanımı için normal mod.
  • Parti modu, insan yoğunluğunun fazla olduğu veya ekstra havalandırmanın gerekli olduğu durumlar için.
  • Devamsızlık modu, aile tatile gittiğinde veya uzun süre evde olmadığında kullanılır. Ev sahipleri döndüğünde küf veya koku olmaz.

Gürültülü bir sistem mi?

Anlattığımız gibi, bir iş gezisi veya tatilde olsak bile, havalandırma sistemi günde 24 saat çalışır durumda bırakılıyor. Dinlenmenizi merak ediyorsanız, doğru tasarlanmış ve kurulmuşsa, kullanıcının akustik düzeyde çalıştığını algılamaması gereken, bunun yerine sağlık, konfor ve enerji verimliliği ile algılayacağı bir sistem.

ev temiz hava sistemi

Enerji tüketimi (daha yeşil)

Mekanik havalandırma sisteminin enerji kaynağı elektrik olup, havalandırmanın 24 saat çalışmasına rağmen neredeyse hiç tüketmediğine dikkat çekmek gerekiyor. Her halükarda, ekolojik bir ‘kombo’ yapmak istiyorsak, gündüz güneş enerjisini tüketmesi ve gece pili kullanması için güneş enerjisi destekli pille çalışan öz tüketimli bir fotovoltaik sistem kurulabilir.

Kurulum dahil maliyet

Büyük ölçüde konut tipine (düz, yarı müstakil veya müstakil aile) ve dağılımına, yeni inşaat veya eski olup olmadığına bağlı çok sayıda çözüm mevcut. Ayrıca, çok çeşitli nitelikler vardır.

Buna dayanarak, fiyat aralığı kurulup çalıştırıldıktan sonra komple sistem için 4.000 € ile 7.000 € arasındadır. Daha önce de belirttiğim gibi TL ile fiyat vermiyorum, çünkü TL’nin değeri sürekli düştüğü için fiyatlar sabit kalmıyor.