AMD EXPO nedir?

AMD EXPO, bilgisayar belleğinin performansını artırmak için tanıtılan bir teknolojidir. Çoğu modern anakartta yaygın olarak bulunur ve oyun veya akış gibi belirli görevler için sistem belleğinizi optimize edecek şekilde yapılandırılabilir.

Daha önce bir bilgisayar topladıysanız, bunun ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini bilirsiniz. Bileşenleri satın alırken dikkate alınması gereken birçok farklı şey vardır ve her birinin kendi kısaltmaları ve her zaman anlaşılması kolay olmayan teknik terimleri vardır. Bununla birlikte, en son özelliklere ve teknolojilere sahip hızlı ve kararlı bir bilgisayar oluşturmak istiyorsanız, onu oluşturmadan önce donanımınızla ilgili her şeyi anlamanız gerekir. Bu makalede, EXPO’nun (Intel XMP’nin alternatifi) ne olduğunu ve oyun oynama veya diğer herhangi bir bellek yoğun görev söz konusu olduğunda CPU ve RAM’inizden en iyi şekilde yararlanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

amd-expo-2

AMD EXPO nedir?

AMD EXPO, belleğinizde hız aşırtma yapmanızı sağlayan bir özelliktir, ayrıca açık, telifsiz ve uygulamayı kolaylaştırmak için kapsamlı ve net belgelere sahiptir. İşlemcinizi daha önce overclock ettiyseniz, muhtemelen bilgisayarınızın saat hızının nasıl arttığını deneyimlemişsinizdir. Aynı şey RAM için de geçerli.

Intel tarafından geliştirilen XMP gibi, EXPO da kullanıcıların voltajlarla uğraşmadan RAM’lerinin sınırlarını zorlamalarına yardımcı olmak için bizimle. Bu nedenle, bilgisayarınızda tam olarak taktığınız RAM modeli için bir XMP profili varsa, daha yüksek hızlardan tam olarak yararlanmak için BIOS’taki ayarları optimize edebilirsiniz. Yeni bir anakart, işlemci ve yeni RAM satın aldığınızda XMP genellikle varsayılan olarak etkinleştirilir. Bu, donanımınızı kurabileceğiniz ve herhangi bir ayar yapmakla uğraşmayacağınız anlamına gelir; her şey tam olarak tasarlandığı gibi çalışmalıdır.

Daha önce de açıkladığımız gibi EXPO, RAM belleğinizi en iyi şekilde yapılandırmanızı sağlayan bir işlevdir. Bu, belleğinizin voltajını ve hızını, yapmak üzere tasarlandığının üzerine çıkardığı anlamına gelir. Yeni RAM belleğinizin çipinin içindeki belirli bilgileri okuyarak çalışır. Bu bilgi anakartınıza tam olarak hangi konfigürasyonu kullanacağını söyler.

Ayrıca, hem EXPO hem de XMP’nin hem Intel hem de AMD CPU’ların yanı sıra DDR4 ve DDR5 belleklerle çalıştığını da belirtmek önemlidir. Oyunlar ve video düzenleme gibi belirli uygulama türleriyle çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu aktif teknolojileri çalıştırırken anakartınızın kullandığı voltajı da seçebilirsiniz. Her anakart farklı olduğundan, anakartınızın etkin olup olmadığını bilmenin kesin bir yolu yoktur. Ancak, desteklenip desteklenmediğini ve etkin olup olmadığını kontrol etmek için BIOS/UEFI’ye erişmek gibi bunu düzeltmenin yolları vardır.

Rakamlarla AMD EXPO

AMD EXPO ve sisteminize getirebileceği faydalar hakkında daha fazla ayrıntı arıyorsanız, AMD’nin sunumunda bu teknolojinin aktif olduğunda ve desteklenen bellek takılıyken neler yapabileceğini göstermek için var olan rakamları bilmelisiniz. Daha ilginç rakamlardan bazıları:

 • 1080p çözünürlüğe sahip video oyunlarında +%11’e kadar daha iyi performans.
 • F1 2021 video oyununda +%6 performans.
 • League Of Legends video oyununda +%6 performans.
 • GTA V için +%5 performans.
 • CS:GO’da +%11 performans.
 • Wolfenstein: Youngblood’da +%7 performans.
 • DDR5 için yaklaşık 63 ns düşük gecikme.
 • Ryzen 7000 Serisi için optimize edilmiştir.
 • DDR5-6000, optimizasyonun en iyi noktasına ulaşan bellektir.
amd-expo-3

Desteklenen RAM marka ve modellerine gelince, listenin şu anda içerdiğini görüyoruz:

 • ADATA Caster RGB Gray DDR5-6400
 • Corsair Dominator Plantinum RGB DDR5-6000
 • Geil EVO V DDR5-6200
 • G.Skill Trident Z5 Neo DDR5-6000
 • Kingston FURY Beast RGB DDR5-6000

AMD EXPO ne işe yarar?

Bilgisayarlar çalışırken sorun yaşayabileceği noktaya kadar çok fazla enerji tüketir. Bu nedenle, PC’nizin içindeki bileşenler, özellikle işlemci ve bellek, daha az güç kullanacak ve daha az ısı üretecek şekilde daha düşük voltajda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, güç tasarrufu söz konusu olduğunda mantıklı olsa da, performansı da etkiler.

Yeni bir işlemci takıldığında veya RAM yükseltildiğinde, bilgisayar yine de birlikte geldiği voltajda çalışmasını bekler ve bu da sorunlara neden olabilir. Örneğin, yeni RAM takar ve eski RAM’le aynı voltajda çalışacak şekilde ayarlarsanız, çalışmama ihtimali yüksektir. Bunun nedeni, yeni RAM’in anakartın beklediği voltajı sağlayamamasıdır. Ancak bu sorunu önlemek için yapabileceğiniz bir şey var: Yeni belleğin voltajını ayarlayabilirsiniz.

AMD EXPO ne zaman kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, AMD EXPO, sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, donanımınızdan optimize edilmemiş temel bir yapılandırmadan daha fazlasını talep ettiği anlamına gelir. Bu, büyük donanım kaynakları gerektirmeyen yazılım kullanımı için çok ilginç olmadığından, yüksek kaliteli bir anakart, CPU ve RAM ile üst düzey bir oyun bilgisayarı kullanıyorsanız, tüm performansı sıkıştırmak için EXPO’yu kullanabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu teknoloji yeni donanım kurulduğunda varsayılan olarak etkinleştirilir. Bu nedenle, anakartınız EXPO’yu destekliyorsa, BIOS’tan etkinleştirmeniz yeterlidir ve düzgün çalışması gerekir. Ancak, sisteminizin etkin durumdayken kararlı bir şekilde çalışmayabileceğini unutmayın.

Genel olarak, XMP ve EXPO’yu seviyoruz. Donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yolu olduğunu düşünüyoruz. Ancak, her durumda hepsi avantaj değildir. Örneğin, bu teknolojileri AMD EXPO’nun etkin olmadığı bir sistemle kullanırsanız, bunu yapmanıza izin vermeyebilir. AMD EXPO profiliyle uyumlu olmayan Intel Z690 kartlarının olduğunu zaten doğruladık. Öte yandan, üst düzey bir oyun PC’niz varsa, muhtemelen XMP ve EXPO’yu sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz. Sadece zamana ve yeni BIOS’lara ihtiyacı var.