Telefonun ısınmasını nasıl önlerim?

Mobil cihazınız kullanırken hiç rahatsız edici derecede ısındı mı? Bu bazı durumlarda normal olmakla birlikte, aşırı ısı iç arızanın bir göstergesi olabilir. Örneğin: aşırı yüklenme, arka planda çalışan birden çok uygulama veya genel sistemin aşırı çalışması. Telefonun aşırı ısınmasını önlemek için bazı ipuçlarını bilmek ister misiniz? Burada size her şeyi anlatıyoruz.

Telefonun aşırı ısınmasının nedeni nedir?

Her şeyden önce, bir cep telefonunun aşağıdaki koşullardan herhangi birinde aşırı ısıya sahip olabileceğini bilmelisiniz:

 • Telefon ile uzun süre çalıştığınızda. Yoğun kullanım, işlemcinin uzun saatler çalışması ve bunun da çok fazla ısı üretmesi anlamına gelir.
 • Oyunlarda kullanıldığında, özellikle yüksek çözünürlüklü oyunlarda.
 • Sıcak bir ortamda kullanıldığında. Örneğin: doğrudan güneş ışığı altında veya genellikle sıcak olan bir odada.
 • Cep telefonunu gece boyunca şarja takılı bırakıldığında.
 • Kamera uzun süre kullanıldığında.
 • Ekran parlaklığı uzun süre en yüksek seviyede tutulduğunda.
 • Eski veya arızalı bir piliniz varsa.
 • Aynı anda çok fazla uygulama çalıştırıldığında.

Aşırı ısınmanın tehlikeleri nelerdir?

Cep telefonunun aşırı ısındığını fark ettiğinizde hiçbir şey yapmıyor musunuz? Eğer öyleyse, bu aşırı ısının doğasında var olan risklerin farkında olmanız gerekir. Burada bazılarına işaret ediyoruz:

 • Cihazın ekranı, özellikle doğrudan güneş ışığı altındaysa çatlayabilir.
 • Pil etkilenebilir.
 • Telefonunuzdaki bazı bağlantılar su geçirmezliklerini kaybedebilir ve kir, toz ve hatta suyun girmesine neden olabilir.
 • Aşırı ısınmış bir telefon, veri kaybına neden olabilir ve cihazınızı kalıcı olarak yavaşlatabilir. Ayrıca, pil sızıntısı kişisel güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

Cihazların çoğu, 95 derece veya daha fazla bir iç sıcaklığa ulaşan cep telefonunun aşırı ısınması olduğunda uyarır. Bu bildirimi alırsanız, işe yarayacak tek şey telefonu kapatmaktır. Bildirimden kaçınmak için, özellikle sıcak güneş altındaysanız, lütfen telefonunuzu daha serin ve gölgeli bir yerde tutun.

Mobil cihazınızın çok ısındığını fark ettiğinizde hızlı davranın. Bu, hem iPhone cihazlarında hem de genel olarak diğer markalarda dahili bileşenlerine zarar vermenin en iyi yoludur. İşte kolayca uygulayabileceğiniz bazı ipuçları.

Telefonun aşırı ısınması nasıl önlenir?

Aşırı ısınmayı önlemek için on ipucu:

 1. Tüm uygulamaları kapatın. Bu, telefonun işlemcisindeki iş yükünü hafifletecek ve aşırı ısınmayı önleyecektir.
 2. Telefonunuzu yeniden başlatın. Uygulamaları kapatmak için zamanınız veya sabrınız yoksa, yeniden başlatın ve hepsi otomatik olarak kapanacaktır.
 3. Cep telefonunu kapatın. Hem cihazınızın hem de zihninizin dinlenmesini istiyorsanız bu işlem ideal olacaktır.
 4. Kılıfı veya astarı çıkarın ve telefonu havalandırın. Bu işlem hava akışının artmasına izin verecektir; kılıf ısıyı hapsedebilir ve hızlı bir şekilde dağılmasını engelleyebilir.
 5. Bağlantıları devre dışı bırakın. Telefonunuz şarj olurken çok ısınırsa, hemen fişini çekin. Şarj etmek, telefonunuzun biraz ısınmasına neden olabilir.
 6. Isı kaynağından uzaklaştırın. Bu kaynaklar doğrudan güneş ışığı veya sıcak bir araba olabilir.
 7. iPhone parlaklığını ayarlayın. Bu çok yüksek olduğunda pili boşaltır ve telefonunuzun ısınmasına neden olur. Neyse ki iPhone, aşırı ısındığında parlaklığı ayarlayan bir ayara sahip.
 8. Düşük güç modunu kullanmayı deneyin. Ekran ne kadar uzun süre aktif kalırsa, telefon o kadar fazla ısı üretir ve o kadar fazla pil kaybeder. Bu nedenle, cep telefonunuzdaki bu seçenekle ekranınızın aktif kaldığı süreyi azaltın.
 9. iPhone’unuzu sıfırlayın. Aşırı ısı olduğunu fark ederseniz, fabrika varsayılan ayarlarına geri dönmeyi deneyin.
 10. Başka seçenek yoksa, tamire gidin. Akla gelebilecek her şeyi denedikten sonra bu son çare. Bunun nedeni, bir uzman tarafından düzeltilmesi gereken bir donanım sorunu olabilir.

Son öneriler

Gördüğünüz gibi, cep telefonunun aşırı ısınmasından birkaç şey sorumlu olabilir. Ancak, tamir ettirmek yerine önleyebilmeniz önemlidir. Bu tuzaklardan kaçınmak için cihazınızın kılavuzunu okuduğunuzdan emin olun. Yapacak bir şey yoksa ve bu aşırı ısıya neyin neden olduğundan emin değilseniz, yetkili bir servise gidin.