NVIDIA Racer RTX nedir?

Kasım 2022’de NVIDIA, gerçek zamanlı Ray Tracing, DLSS 3 ve PhysX teknolojisinin bir demosu olan Racer RTX‘i piyasaya sürüyor.

Şu anda sadece yakın zamanda tanıtılan GeForce RTX 40 Serisi ekran kartlarının potansiyelini gösteren bir demo, ancak gerçek şu ki, bu şirketin gösterdiği videoları gördükten sonra ilk bakışta oldukça iyi görünüyor. Özellikle çarpıcı olan, aydınlatma gerçeğidir.

Racer RTX nedir?

Racer RTX, NVIDIA’nın küçük dünyada bilindiği gibi Graphzilla tarafından piyasaya sürülen yeni Ada Lovelace grafiklerinin teknolojileri sayesinde tarihin en doğrularından biri olacak RC (radyo kontrollü) arabalara sahip etkileşimli bir sürüş simülatörüdür.

NVIDIA’ya göre, RTX 40 serisi GPU’lar, Racer RTX’i çalıştırabilecek tek ekran kartı serisi olacak. Bu, Işın İzleme teknolojisinin en iyi tanıtımlarından biridir. NVIDIA’nın yakında çıkacak GeForce RTX 4090 GPU’sunda DLSS 3 ile ve DLSS 3 olmadan nasıl performans gösterdiğini görmek de ilginç olacak.

Kuşkusuz NVIDIA, Ada Lovelace GPU mimarisindeki yenilikleri ile gücünü ortaya çıkardı ve şu anda piyasanın en güçlüsü olan GeForce RTX 30’un muhteşem performansını gördükten sonra bekleneni karşılayan ürünler gösterdi. Ancak, rekabet tarafında yakında haberler olacağı için AMD’nin tepkisi görülmeye devam ediyor.

Bundan bahsederken, AMD ve NVIDIA’ya rekabetçi fiyatlar ve oldukça iyi performans ile en uygun aralıkta saldırmayı amaçlayan Intel Arc’ı saymıyoruz bile.