AirPods ayarı nereden yapılır?

Apple kablosuz kulaklıkların kullanıcı deneyimini geliştiren birçok yapılandırma seçeneği vardır.

7 Eylül 2022’deki Apple etkinliği, piyasaya kısa süre önce çıkan birkaç cihazı bize bıraktı. Apple, yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinin ve en yeni nesil Apple Watch sürümlerinin lansmanına ek olarak, uzun zamandır beklenen ikinci nesil AirPods Pro‘yu da piyasaya sürdü.

AirPods Pro 2’nin ilginç yenilikleri arasında, kullanıcıların kablosuz kulaklıkların ses kalitesini kendi beğenilerine göre uyarlamak için yararlanabilecekleri bazı iyileştirmeler buluyoruz. Bunun açık bir örneği, kişiselleştirilmiş sürükleyici bir ortam ile bir ses alanı oluşturmanıza olanak tanıyan yeni kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses’te yatmaktadır. Ancak bu, AirPod’ların sahip olduğu tek özelleştirme seçeneği değildir, bu eğitimde değiştirebileceğiniz tüm ayarlardan bahsedeceğiz.

iOS 16’daki tüm AirPods özelleştirme seçeneklerini keşfetmek için okumaya devam edin ve ihtiyacınız olan değişiklikleri yapmak için yapmanız gerekenleri adım adım açıklayacağız. Bu size AirPods’unuzla daha yakın ve daha kişisel bir ilişki kurma imkanı sunacak ve giyilebilir cihazların kullanıcı deneyimini iyileştirecek.

AirPods ayarları nasıl özelleştirilir?

Az önce AirPods satın aldınız ve nereden başlayacağınızı yeterince bilmiyor musunuz? Kablosuz kulaklığınızı kullanmaktan en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? AirPods sesini kulaklarınıza uyarlamanız mı gerekiyor? Bunlardan biri sizin durumunuz ise doğru yerdesiniz. Burada Apple kulaklıkların ayarlarını nasıl özelleştirebileceğinizi ve iOS 16’da ne tür değişiklikler yapabileceğinizi çok detaylı bir şekilde anlatacağız.

AirPods kullanımına aşina değilseniz, sahip olduğunuz kulaklığın modeli ne olursa olsun, yapılandırma seçeneklerine yalnızca bir iPhone üzerinden erişebileceğinizi unutmayın. Ek olarak, AirPods’un da iPhone’unuzla eşleştirilmesi gerekecek ve son olarak, aşağıda bahsedeceğimiz bazı ayarların yalnızca iPhone ile ilgili mobil yazılımın yeni iOS 16 sürümünde bulunduğunu unutmayın.

Bununla birlikte, iOS 16’da uygulanan değişikliklerle AirPods özelleştirme seçenekleriyle ilgili eğitime başlamaya hazırız.

AirPods özelleştirme ayarlarını değiştirmek için şu adımları izleyin:

1. AirPods’larınızı iPhone’a bağlayın.

2. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.

3. Apple Kimliğinizin panelinin hemen altında, üst alanda bulunan AirPods ayarları bölümüne erişin.

Bu bölümde AirPods’unuzun adını değiştirmek, Aktif Gürültü Önleme’nin bazı işlevlerini kontrol etmek ve hatta kulaklığın dokunmatik kontrollerini değiştirmek gibi her türlü kişiselleştirme değişikliğini yapma imkanına sahip olacaksınız. Bütün bunlar çok erişilebilir, basit ve sezgisel bir konfigürasyon menüsü aracılığıyla olur.

Önemli: Öte yandan, iOS 16’dan önceki bir yazılım sürümünüz varsa, AirPods yapılandırma seçeneklerini (i) düğmesine bastıktan sonra Ayarlar > Bluetooth’ta bulacaksınız.

iOS 16’da AirPods ayarları

iOS 16 yüklü iPhone’daki AirPods ayarları bölümünde değiştirilebilecek tüm özelleştirme seçenekleri şunlardır:

 • AirPods adını değiştirme.
 • Gürültü Önlemeyi etkinleştirme ve devre dışı bırakma.
 • Şeffaflık modunu açma ve kapatma.
 • Otomatik Kulak Algılamayı etkinleştirme ve devre dışı bırakma.
 • Cihazı unutma (eşleşmesini kaldırma).
 • AirPods bağlantısını kesme.
 • Bir ped boyutu testi yapma.
 • Uzamsal Ses özelleştirmesini yapılandırma.
 • Otomatik bağlantıları kontrol etme.
 • Cihazın dokunmatik kontrollerini değiştirme.
 • Sağ ve sol kulaklık mikrofonu arasında seçim yapma.
 • Optimize edilmiş pil şarjını açma ve kapatma.
 • Bul’da AirPods açma ve kapatma.
 • Diğer erişilebilirlik seçenekleri.