Renkli güneş enerjisi paneli ne işe yarar?

Ülkede giderek daha fazla güneş paneli kuruluyor. Yenilenebilir enerji için sürdürülebilir bir gelecek vaat ediyor. Neyse ki, son zamanlarda bir grup bilim insanı, temel estetik sınırlamalarından birinin üstesinden geldi. Böylece yenilikçi renkli güneş panelleri yarattılar. Bu makalede ne olduğunu öğrenin!

Renkli güneş panelleri nasıl oluşturuldu?

Amerikan Kimya Derneği’nden (ACS) bir grup bilim insanı renkli güneş panellerinin oluşturulmasından sorumlu. Araştırmaları, deneyleri ve sonuçları bilimsel dergi ACS Nano’da yayınlandı.

Geleneksel paneller koyu siyah iken, bu geliştirme panellerin farklı renklerde oluşturulmasına olanak tanır. Renklendirmeye çalışmak panellerin verimliliğini kaybetmesine neden olduğu için önceki teknolojilerde başarısız oldu.

Çünkü ACS’ye göre güneş panellerinin işi ışığı emmek. Bu nedenle geleneksel panel rengi siyahtır. Örneğin, kırmızı bir nesne, ışığın tamamını emmek yerine belirli bir dalga boyunu yansıttığı için kırmızı görünür. Bu nedenle, yeni renkli paneller oluşturmaya çalışırken ışığı emme yetenekleri azalır.

Ancak, yukarıda belirtilen bilim adamları grubu bu zorluğun üstesinden başarıyla geldi. Bu yeni panellerin üretimi için ekip, yüzeye küçük fotonik cam parçacıkları serpti.

Çok ince bir güneş pili tabakasıdır. Çinko sülfürün dielektrik mikroskobik kürelerinden oluşur. Böylece bu ince tabaka, güç üretmek için ışığın panelden geçmesine izin vermenin yanı sıra farklı renklerin yansıtılmasına olanak sağlar. Bu anlamda renkler kürelerin boyutlarına göre değişebilmektedir.

Kısacası, ACS’de yayınlanan çalışma mavi, yeşil ve mor olmak üzere üç farklı renkte panellerle sonuçlanmıştır. Ancak, bu yenilik gelecekte kullanılmak üzere hala geliştirilebilir.

Renkli güneş panelleri nasıl çalışır?

Renkli paneller, geleneksel siyah panellere çok benzer bir şekilde çalışır. Ancak çalışmanın sonuçları arasında verimliliklerini kaybettikleri belirlendi. Spesifik olarak, bu renkli paneller enerji üretmek için geleneksel olanlarla karşılaştırıldığında %22,6’ya kadar azaltılmış kapasiteye sahiptir.

Bununla birlikte, araştırmacılar performanslarını ve renklerini zamanla bile koruyacaklarını doğrulayabildiler. Panellerin dayanıklılığı kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. Bu durumda, çalışma, fotonik cam tabakasının rengini sabit bir şekilde koruduğunu buldu. Bu, bu ürünün gelecekteki seri üretimi için iyi bir haber.

Renkli güneş panellerinin avantajları

Bariz olan ana avantajı, kurulumunun binaların cepheleri ile uyumlu olmasıdır. Böylece tasarımcılar ve mimarlar bunları binalarına daha kolay entegre edebilirler. Yani geleneksel siyah plaka ile sınırlı kalmadan.

Estetik avantajının ötesinde, güneş panellerinin yenilenebilir enerji açısından büyük bir ilerleme olduğu da unutulmamalıdır. Güneş panellerinin kurulumu aşağıdakiler gibi büyük avantajlar sağlıyor:

  • Güneş enerjisi tükenmez olduğu için %100 yenilenebilir. Dolayısıyla çevre için en sürdürülebilir enerji üretim modelidir.
  • Güneş panellerinin kurulumu, kendi enerjinizi evinizden üretmenizi sağlar. Bu yüzden önemli bir para tasarrufu anlamına gelebilir. Diğer ülkelere enerji bağımlılığının azaldığından bahsetmiyorum bile.
  • Bu öz tüketim yöntemi endüstriyel düzeyde de uygulanabilir. Bu da sektör için büyük ekonomik avantajlar sağlayacaktır.

Her iki durumda da renkli paneller bir önizlemedir. Bilim adamları renk tonlarını daha da doyurmak için çalışmaya devam ediyor. Amacı, bunların cephelerdeki boya kadar yoğun olmasını sağlamaktır. Geniş bir renk yelpazesi sunma olanakları bile hala araştırılmaktadır. Bu anlamda yenilenebilir enerjilere yönelik göçün arttığı görülmektedir. Gelecekte bu bilimsel gelişmeler sayesinde soru güneş panelleri kurup kurmayacağımız değil, evlerimize hangi renklerin uyduğu olacaktır.