iPhone 14 aksiyon modu nasıl açılır?

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max kameranın bu muhteşem işleviyle ilgili tüm detayları keşfedin.

Apple’ın Eylül ayındaki tanıtım etkinliği sırasında şirket, dört yeni iPhone 14 modelinin yanı sıra Apple Watch Series 8, ikinci nesil Apple Watch SE, Apple Watch Ultra ve son olarak AirPods Pro 2 gibi diğer cihazların lansmanını duyurdu.

Şüphesiz etkinliğin kahramanları iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max idi. Ve yeni nesil Apple akıllı telefonların en ilgi çekici özelliklerinden biri, Aksiyon Modu olarak bilinen bir kamera işlevinde yatmaktadır.

Apple’ın son yıllarda özellikle kamera fonksiyonlarında her türlü yeni yazılımı yeni iPhone’larında uygulamaya koyması oldukça yaygın. Bu, iPhone 13 serisinin Sinema Modu gibi önceki yıllarda olmuştu ve yakın zamanda yeni iPhone 14’ün Aksiyon Modu ile tekrar oldu.

iPhone 14 Aksiyon Modu nedir?

Bu makalede, Aksiyon Modu hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bu yeni özelliği iPhone 14 için iOS 16’da tam potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak ve düşük ışık koşullarında performansını optimize etmek için nasıl kullanacağınızı ele alacağız.

Ama önce dört yeni Apple iPhone 14 modelinin kameralarının Action Mode’unun tam olarak ne olduğunu anlatacağız. Aksiyon Modu, sahneyi sabitlemek için sarsıntı, titreşim ve diğer tüm hareketleri ayarlayarak video görüntüleri yakalamaya yardımcı olan, yalnızca iPhone 14 serisinde uygulanan bir yazılım özelliğidir.

Bunu, ortamı gerçek zamanlı olarak taramaktan sorumlu olan kamera sensörlerinin kullanımı sayesinde başarır ve bu etkiyi elde etmek için gerekli düzeltmeleri yapan yazılımdır.

Kısacası, Aksiyon Modu işlevi, sabitleyici olarak çalışan bir mekanizmadır. Aslında, amatör fotoğrafçılık kullanıcıları ve hatta sinematografik dünyadaki profesyoneller için, gimbal veya sabit kamera olarak bilinen sabitleyiciler gibi aksesuarları ve uygulamaları kullanmak çok yaygındır.

Aksiyon Modu ile uyumlu cihazlar

iOS 16’daki yeni Apple Action Mode ile uyumlu akıllı telefonların listesi:

 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max

Aksiyon Modu işlevi, yeni iPhone 14 modellerinin Kamera uygulamasına entegre edilmiştir. Bir kullanıcı Aksiyon Modu’nu etkinleştirdiğinde, saniyede 60 kare hızında ve 2,8 K tanımlı video çekme olanağına sahiptir. Dolby Vision HDR desteği var.

iPhone 14 Aksiyon Modu nasıl kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Aksiyon Modu iOS 16 Kamera uygulamasına entegre edilmiştir, bu nedenle çalışma mekaniği oldukça basit ve sezgiseldir. Bir düğmeyi etkinleştirmek yeterlidir ve Aksiyon Modu başlatılır.

Ancak, iPhone 14’ünüzde Aksiyon Modunu etkinleştirmek için izlemeniz gereken adımları belirtiyoruz:

 1. iPhone’da Kamera uygulamasını açın.
 2. Video yakalama moduna girene kadar parmağınızı ekranda kaydırın.
 3. Ardından, kullanıcı arayüzünün üst kısmında yer alan ve koşan bir kişinin simgesi şeklinde olan Aksiyon Modu düğmesine tıklayın.
 4. Son olarak, videoyu çekmeye hazır olduğunuzda, Aksiyon Modunda kayıt yapmak için kırmızı dairesel düğmeye basın.

Düşük ortam aydınlatmasında Aksiyon Modu nasıl optimize edilir?

Aksiyon Modu, muhteşem hareketli sahneler çekmek için harika bir özelliktir. Ancak düşük aydınlatma koşullarında sonuçlar o kadar da harika değil. Neyse ki, ortam aydınlatması ideal olmadığında iPhone 14 kullanıcılarının Aksiyon Modu’nu optimize etmesine olanak tanıyan bir yöntem var.

Yeni nesil iPhone 14 akıllı telefonların Spor Modunu optimize ederken izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 1. iPhone 14’te Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Kamera bölümüne gidin.
 3. Ardından Video kaydet bölümüne tıklayın.
 4. Son olarak, Aksiyon Modunun düşük ışık özelliğini etkinleştirin.

Bu ayar seçeneği, özellikle iç mekanlarda veya tabii ki geceleri hareketli videolar çekmek için kullanışlıdır.

Apple, en son nesil akıllı telefonlarının kameralarında her zaman uyguladıkları donanıma dayalı çok sayıda yazılım yeniliği tanıttı. Son birkaç yılda, ısırılan elma logosunun imzası, diğerlerinin yanı sıra çözünürlük, format, filtreler, yakınlaştırma veya sabitlemede çok sayıda teknik iyileştirmeye ek olarak Gece Modu, Sinema Modu, Bokeh efektli Portre Modu ve Aksiyon Modu’nu ekledi.

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max için iOS 16’nın Aksiyon Modu özelliği, hareketli videolarınızın harika bir stabilizasyona sahip olmasını sağlar ve herhangi bir sarsıntı veya titreşimi neredeyse hiç fark edilmez. Etkinleştirilmesi ve çalıştırılması son derece basittir ve çok fazla pil harcamaz.

Apple imzası bulunan dört yeni akıllı telefonda bulunan Aksiyon Modu işlevinin, birçok film yapımcısı, kamera ve fotoğraf tutkunu için vazgeçilmez bir kullanım olacağından hiç şüphemiz yok. Birçok sporcu için bile! Ve unutmamalıyız ki iPhone ile çekilmiş birçok film var. Marvel: The Avengers’daki bazı sahnelerin iPhone’da çekildiğini biliyor muydunuz?