Google Haritalar immersive view nedir?

Elbette şimdiye kadar bir mağaza, ürün, hizmet veya turistik site bulmak için Google Haritalar’ı kullandınız. Aslında Google Haritalar, navigasyon sırasında hayatı kolaylaştırır ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. Ancak bu platformun sahip olacağı değişiklikler hakkında ne biliyorsunuz? Google Haritalar’ın sürükleyici görünümünün (immersive view) bir sonraki lansmanıyla karşı karşıyayız ve burada size bununla ilgili her şeyi anlatıyoruz.

Google Haritalar immersive view nedir?

Çoğu kullanım için Google Haritalar düz bir 2D uygulamadır. Bu nedenle ilerlemek için daha fazla grafik ve veri işleme kapasitesine sahip güçlü bir aygıtınız olmalıdır. Google Earth tarafından sunulan 3D görüntüleme işlevini başlatmak için onu destekleyen bir cihazdan olmanız gerektiğini düşünün. Bu, Google Haritalar immersive view gelene kadar haritaların dünyasıydı.

Google Haritalar’da bir bölgeyi keşfeden kişiler bu şekilde kendilerini oradaymış gibi hissedebilirler. Bu alana ayak basmadan önce bile. Temel olarak, güçlü AAA video oyunu grafikleri ekleyerek Google Haritalar’ı SimCity oyununun 3D versiyonuna dönüştürür.

Hangi özellikler bir haritada gezinme deneyimini yükseltebilir? Bir an için, Google Haritalar’ın sürükleyici görüntüsünü kullanarak New York’ta Beşinci Cadde’de yürüdüğünüzü hayal edin. Bu işlevi etkinleştirerek çevrenizde yollarda giden simüle edilmiş arabalara ve hatta gökyüzünde uçan kuşlara sahip olacaksınız.

Bulutlar üzerinizden geçecek ve yere gölge düşürecek. Ayrıca, kamera ile değişen gerçekçi yansımalar oluşturacak şekilde hava ve su etkinleştirilir. Etrafınızdaki her şey o kadar canlı ki, siz bölgeyi gezerken Londra’nın Milenyum Çarkı bile dönüyor.

Google Haritalar immersive view özellikleri

Haritaların geliştirilmesinde on adım atılacağını varsayan bu teknoloji, aralarında aşağıdakiler bulunan birkaç yeni özellik sunar:

  • Uydu görüntülerini kullanarak, ziyaret güzergahınızdaki yerlerin üzerinden uçmanıza olanak tanır.
  • Havadan görünümden sıkıldıysanız, zemin seviyesine inebilir ve etrafınızdaki yerlerin mimarisini detaylandırabilirsiniz.
  • Kaydırıcı sayesinde kullanımı kolaylaştırır. Bununla günün farklı saatlerinde ve çeşitli hava koşullarında bölgenin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.
  • Canlı hareket ve yakındaki trafik gibi faydalı bilgileri görüntüleyerek sizi yakındaki restoranları keşfetmeye davet ediyor.
  • Bazı durumlarda, binalara girerek iç mekanlarını görselleştirmenize izin verecektir.
google-immersive-view 2

Bu sürümün arkasındaki teknoloji nedir?

Uygulaması için Google’ın sürükleyici görünümü, her şehrin ilk haritalarını oluşturmak için Sokak Görünümü’nü uydularla birleştirir. Ardından Haritalar’ın, esasen size süper doğru gerçek dünya konum takibi ve üstte bir AR katmanı sağlayan Canlı Görünüm AR özelliğini açarsınız.

Sonuç gözle açıktır. Tüm bunlar, esasen bu yeni teknolojinin motoru olan Google Haritalar, Google Earth ve Google Street View’dan gelen devasa veri kümelerinin birleşimi sayesinde mümkün.

Immersive view 3D’nin geleceği için ne anlama geliyor?

Google artık gerçek dünyayı İnternet’i taradığı kadar güçlü bir şekilde tarıyor. Bu alıştırma sayesinde, Google Haritalar’ın sürükleyici görünümü, “AR Bulutu” olarak da bilinen gerçek dünyanın dijital bir temsili haline geliyor. Bu, artırılmış gerçeklik endüstrisinin teknik jargonunda üretilmiş bir terimdir.

Bu gerçek dünya 3B koordinat sistemi, gelecekte paylaşılan bir AR için kritik bir yapı taşıdır. AR bulutuna kim hükmediyorsa, örneğin bunun için ücret alabilir. Sonuç olarak, bu unvana sahip olan kişi, dijital görsel-işitsel bilgilerin bu dünyada ne zaman ve nerede görüneceğine, hatta gerçek dünyada mevcut olan bilgilerin üzerinde karar vermekten sorumlu olacaktır.

Google Haritalar immersive view ne zaman çıkacak?

Şirket, Google Haritalar’ın immersive view görünümünün resmi olarak 2022’de kullanıma sunulacağını bildiriyor. Ne yazık ki, başlangıçta tüm büyük şehirlerde mevcut olmayacak. Google, bu özelliği Tokyo, Londra, Los Angeles, New York ve San Francisco dahil olmak üzere yalnızca beş şehirde kullanıma sunmayı planlıyor.

Plan, kapsamı gelecekte daha fazla şehre genişletmek. Sonuç olarak, özellikle Google’dan geldiklerinde bu gelişmelerden haberdar olmak önemlidir. Google Haritalar’ın sürükleyici görünümü, şüphesiz, insanların ve markaların hareket etme şeklini değiştiriyor. Bir sonraki iyi iş fırsatının nerede olacağını asla bilemezsiniz ve haritaların bu versiyonu onlardan biri olabilir.