iPhone SE 4 ne zaman çıkacak? Özellikleri ve fiyatı

Dördüncü nesil iPhone SE hakkında yeni söylentiler geliyor, Apple’ın henüz karar vermediği pek çok şey var. Apple bir süredir yeni bir iPhone SE 4 üzerinde çalışıyor. Son aylarda bu model hakkında bu telefonun tasarımında bir değişiklik olacağı da dahil olmak üzere veriler alıyoruz. Şirketin nihai bir karar vermediği yönlerden biri de ekranın boyutu. Apple şu anda çeşitli ekran boyutlarını düşünüyor.

Apple, iPhone SE 4’ün boyutuna henüz karar vermedi. Tasarım değişikliği biraz net olsa da bu yeni telefonun ne kadar büyük olacağı henüz bilinmiyor. Şirket çeşitli boyutları düşünüyor.

Sadece birkaç hafta önce iddia edilen dördüncü nesil iPhone SE hakkında yeni bilgiler aldık. Bu bilgiler, cihazın iPhone XR’nin tasarımından faydalanmasını sağladı, böylece 6.1 inç LCD ekrana sahip olacaktı. Şimdi endüstri uzmanlarından biri bu olası cihaz hakkında daha fazla ayrıntı açıkladı.

Apple, bu iPhone SE 4 için iki boyut arasında tereddüt ediyor. Bu daha küçük model, 5,7 inçlik bir panel boyutuna sahip olacaktır. Her iki durumda da ekran, firmanın bu yılın başlarında resmileştirdiği telefondan daha büyük, bu birçok kişinin beklediği bir şeydi. Apple’ın düşündüğü iki ekran arasındaki fark çok büyük değil. Daha küçük panel, şirketin maliyet tasarrufu yapmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, nihai kararda tercihinize sahip olabilecek bir şeydir. Şirketin ne zaman böyle bir karar vereceği bilinmiyor.

Apple’ın merak ettiği bir diğer soru da bu iPhone SE 4’te OLED panel mi yoksa LED panel mi kullanacakları. Üretim maliyetleri düşmüş olsa da, bu nedenle bu tip panellerin kullanımına izin verilebilir. Neye karar verdiklerini ve bu yeni modelin muhtemelen 2024’te geldiğinde nasıl görüneceğini görmemiz gerekecek.

iPhone SE 4 geliştirme aşamasında

Display Supply Chain Consultants (DSCC) CEO’su Ross Young, Twitter hesabında Apple’ın şu anda yeni nesil iPhone SE ile ilgili bazı önemli kararlar aldığını açıkladı. Ekranın boyutu ve kullanılan teknoloji ile ilgili kararlar.

Young, Apple’ın iki tedarikçiden iPhone SE 4 6.1 inç OLED ekranların yanı sıra diğer iki tedarikçiden 5,7 ile 6,1 inç arasında LCD ekranlar almayı düşündüğünden emin oldu. Yani Apple’ın 5.7 inç ekran mı yoksa 6.1 inç ekran mı kullanacağı ve bu ekranın OLED mi LCD mi olacağı belli değil.

Apple’ın SE4’teki ekran seçimini henüz tamamlamadığını duyduk. 2 satıcıdan 6.1″ OLED’lerin yanı sıra 2 satıcıdan 5.7″-6.1″ LCD’lerin düşünüldüğüne inanılıyor.

6.1 inçlik bir OLED panelin kullanılması, örneğin iPhone 12, 13 ve 14’te gördüğümüze benzer bir ekran olan en premium seçenek olacaktır. Ancak bu, cihazın fiyatının artmasına neden olabilir.

Öte yandan, iPhone XR ve iPhone 11’de kullanılan bir ekran olan LCD ekranın tercih edilmesi bu modelin maliyetini düşürür.

Ross Young, bu iPhone SE 4’ün Face ID’si ve bir çentiği olup olmayacağı konusunda hiçbir zaman konuşmadı. iPhone SE’nin Touch ID ve ana sayfa düğmesini koruyan tek model olduğunu hatırlayın, ancak bunun yeni nesilde ortadan kalkması bekleniyor. Apple, iPad’de olduğu gibi Face ID eklemeyi veya Touch ID ile bir kilit düğmesi kullanmayı seçebilir.

Young, önceki raporlarla çelişen bu iPhone SE 4’ün olası sürümü hakkında gerçekten bilgi verdi. Herkes bu cihazın 2023’ün başlarında geleceğini varsayarken, Young, iPhone SE 4’ün 2024’e kadar piyasaya sürülmeyeceğini garanti ediyor. Yani onu görmek için daha bir yıldan fazla zaman olacak.