Dizüstü bilgisayar özellikleri nasıl olmalı?

İyi bir dizüstü bilgisayarın özellikleri tam olarak ne olmalı? Bu yazıda, bir dizüstü bilgisayarın kalitesini tanımlayabilecek temel özelliklerin neler olduğunu inceleyeceğiz, kullanıcı deneyimini en çok neyin etkileyeceğine odaklanacağız ve daha az önemli sorunları geride bırakacağız.

İyi bir dizüstü bilgisayarı satın almak için ne gerekir?

Şimdi iyi bir dizüstü bilgisayar seçmek için bakılacak özellik seçimimize bakalım. İşlemci ve ekran kartı açısından ekipmanın performansı, ekran türü, depolama ve RAM gibi diğer temel özellikler hakkında konuşacağız, ayrıca soğutma ile bitirirken aynı zamanda ağırlık ve pil gibi kullanılabilirlik yönlerini tartışacağız.

Performans, o kadar önemli mi?

Bir dizüstü bilgisayarın performansı temel olarak işlemci (CPU) ve ekran kartı (GPU) tarafından tanımlanır. Bunun önemi, bilgisayarı kullanım amacımıza bağlı olan bir şeydir.

Ekran kartından başlayarak, GPU hızlandırma yapmayacaksanız ve ağır işlerle çalışmayacaksanız veya oyun oynamayacaksanız, bizim için önemli olmaması gereken bir şey değil. Bu, örneğin belirli video düzenleme görevlerini içerir. Bunların hiçbirini yapmayacaksanız, o zaman unutabilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayarın taşıyabileceği iki tür ekran kartı vardır:

 • Entegre (iGPU). İşlemci çipinin bir parçasıdır. Bunlar en temel GPU’lardır ve tüm dizüstü bilgisayar işlemcilerinde bir tane bulunur.
 • Harici (dGPU). Ayrı bir yonga üzerindedir ve tipik olarak tümleşik ekran kartlarından çok daha yüksek performans sağlar. Mevcut olması gerekmez, genellikle özellikle oyun dizüstü bilgisayarlarında kullanılırlar.

Ekran kartlarının çok önemli olmadığı tüm kullanımlar için iGPU ile yeterlidir. dGPU’lar AMD (Radeon), NVIDIA (GeForce) veya Intel (Arc) tarafından sağlanır.

İşlemciye gelince, bundan daha fazlası. Normal kullanım için basit bir nedenden dolayı o kadar önemli değil: daha yeni CPU’lar performans ve güç verimliliği açısından çok yol kat etti.

Bu nedenle, bazı ağır uygulamalar için güce ihtiyacımız olmadığı sürece, yeni nesil Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 (i5 11 veya 12 ile başlayan, Ryzen 5 6 ile başlayan) fazlasıyla yeterli.

Anahtar özellikler: Full HD IPS, SSD ve yeterli RAM

İyi bir dizüstü bilgisayarın tamamen zorunlu bir şekilde sahip olması gereken özelliklerin bir parçası olan bir dizi özellik vardır. Basitçe, eğer onlara sahip değilse, onu iyi bir bilgisayar olarak kabul edemeyiz. Çok özel üç şey var:

 • Ekran. Herhangi bir iyi dizüstü bilgisayardaki minimum gereksinimler Full HD (1080p) çözünürlük ve IPS panelidir. Aksine, daha düşük bir çözünürlük (örneğin 1366×768) ve bir TN paneli, kötü bir dizüstü bilgisayarın eşanlamlılarıdır. Gerçekten iyi bir bilgisayar istiyorsak, 1440p veya 4K dizüstü bilgisayar gibi daha yüksek çözünürlüklere gitmemiz gerekecek ve hatta OLED dizüstü bilgisayarlarımız bile var.
 • Depolama. Dizüstü bilgisayarınızın ana depolama birimi olarak bir HDD veya hatta eMMC bellek yerine bir SSD’ye sahip olması önemlidir. Spesifikasyonlara bakın ve eğer bir NVMe SSD veya PCIe SSD ise daha da iyi. Elbette daha az kapasiteye sahip olacaksınız, ancak geleneksel bir sabit sürücüye kıyasla PC’nin hızındaki ve akışkanlığındaki artış etkileyici. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa harici bir sürücü veya bulut depolama alanı satın alın.
 • RAM. Ne kadar fazla RAM’e sahipseniz, aynı anda o kadar fazla program açabilirsiniz ve çoklu görevlerden o kadar çok keyif alırsınız. Bu nedenle yeterli bir bütçeniz varsa en az 16 GB RAM öneriyoruz. Başka yoksa, 8 GB yeterli olabilir.

Ağırlık ve pil, ihtiyaçlarınıza göre

Genellikle gözden kaçırdığımız bir şey, dizüstü bilgisayarın ağırlığıdır ve onu sık sık bir sırt çantasında taşıyacaksak, bu önemsiz bir sorun değildir. Eğer çok fazla taşımayacaksanız bu sizin için önemli olmayan bir nokta ve pili de önemsememelisiniz.

Örneğin, yalnızca performansa odaklanan ve çok az taşınacak şekilde tasarlanmış çok büyük oyun dizüstü bilgisayarları vardır, çünkü bunlar ağır (2 kg’dan fazla) ve düşük pillidir. Alternatif her zaman bir oyun ultrabook’udur, daha kötü performans gösterecek ancak daha fazla pile sahip olacak ve daha az ağırlığa sahip olacak.

Ve “düşük ağırlık” ne kadar düşük olabilir? Bir sırt çantasında taşımak istiyorsak ideal ve gerçekçi olan 1,5 kg’dan azdır. 1,2-1,3 kg ağırlığında birçok ultrabook vardır, örneğin en yeni MacBook Air 1,24 kg ağırlığındadır. Ağırlık açısından mümkün olanın en iyisini istiyorsak, sadece 1 kg’lık olanları tercih edebiliriz. LG Gram serisi gibi piyasada çok az var.

Pil için, nesnel bir ölçü olan Wh cinsinden kapasitesiyle ilgileniyoruz. O zaman gerçek süre birçok faktöre bağlı olacaktır, bu yüzden bilgisayarın iyi bir pili olduğunu söylemek için minimum Wh miktarı olduğunu söyleyemeyiz. 60 Wh’den itibaren oldukça dayanıklı olması gerektiğini ve 40 Wh’den daha azıyla hiçbir yere gitmediğimizi söyleyerek genelleştirmeye çalışabiliriz.

Soğutma sistemi tasarımı ve verimliliği

Dizüstü bilgisayar soğutma sistemi, günlük kullanımımızda bizi çok etkileyen bir şey. Doğru bir şekilde tasarlanmasını istiyoruz ve CPU’yu mümkün olduğunca verimli kullanmakla birlikte iki şeyi başarabiliriz:

 • Dizüstü bilgisayarın normal kullanımı sırasında fanın bizi rahatsız etmemesi. Ağır bir iş yaparsak ses yapması normaldir, ancak normalde bizi rahat bırakması gerekir. Bunun için güç seçenekleriyle oynayın.
 • Dizüstü bilgisayarın klavye gibi kullandığımız kısımlarının çok ısınmaması ve ısının dokunmadığımız diğer alanlara gitmesi. Bu, soğutma sisteminin tasarımına bağlıdır.
laptop sicaklik haritasi

Bunu doğrulamak için sihirli bir numara olmadığını belirtmek gerekiyor, bu yüzden satın almak istediğiniz dizüstü bilgisayarın incelemelerine bakmak ve termal olarak iyi tasarlandığını doğrulamak en iyisidir.

İyi bir dizüstü bilgisayara sahip olmanız gerekmeyen şeyler

Bir dizüstü bilgisayarın ne olduğunu tanımlayan özellikler olduğu gibi, kalitesiyle pek ilgisi olmayan veya en azından doğrudan olmayan başka özellikler de vardır. Onları analiz edeceğiz çünkü odaklanmamıza ve doğru seçimi yapmamıza yardımcı olacaklar.

Marka, o kadar önemli mi? Apple olmak zorunda mı?

Genelde çok hata yaptığımız ilk seçim laptop markasıdır. Satış sonrası hizmet gibi doğrudan marka tarafından tanımlanan özelliklerin olduğu doğrudur. Dikkatli olun, çünkü teknik servisteki sorunlardan dolayı eleştiriden kurtulan tek bir marka yok herhalde. Evet, objektif farklılıklardan bahsedebiliriz, örneğin Lenovo dizüstü bilgisayar garantisi, herkesin sahip olmadığı yükseltme seçenekleri sunar.

Dediğimiz gibi, herhangi bir marka bize nedense kötü bir deneyim yaşatabilir. Bir markayla yaşadığınız belirli bir sorun nedeniyle kişisel olarak bir markayı “veto etmek” istediğinizi anlıyoruz, ancak diğer insanların bazı deneyimlerini ciddiye almamız gerekmemektedir.

Şu anda, tüm büyük üreticiler iyi ve dayanıklı dizüstü bilgisayarlar üretme yeteneğine sahiptir. Açıkçası, her şeye sahip olanlar var, çok çok çok ucuz PC’ler ve oldukça adil kalitede. Tongfang gibi çok daha bilinmeyen markalar da var ki, biz bilmesek de tanınmış birçok marka için dizüstü bilgisayar üretiyorlar.

Apple dizüstü bilgisayarlarla ilgili olarak, gerçek şu ki, MacBook Pro ve Air’in hemen hemen tüm özelliklerine uymayı başaran ve çoğu durumda onları iyileştiren her zaman iyi alternatifler vardır. Bu bilgisayarlarla ilgili tek “özel” şey, yazılımdır, çünkü macOS, Apple dizüstü bilgisayarlarına özel bir sistemdir. Ama elbette Apple olmak iyi bir bilgisayar için olmazsa olmaz bir şart değil.

Güncellemek ve geliştirmek kolay olmalı mı?

Başka bir nokta, bir dizüstü bilgisayarın dahili iyileştirme olanaklarıdır. Yani, RAM veya depolamayı yükseltebilmek. Ne yazık ki, bunun artık iyi bir dizüstü bilgisayarda olması gereken bir özellik olmadığını söylemeliyiz: özellikle ultrabook’lar söz konusu olduğunda, yükseltilebilir bileşenleri görmek giderek zorlaşıyor.

Bu nedenle sizin için gerekli bir şey olup olmadığını değerlendirmeli ve mümkünse gelecek için yeterli depolama ve RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar seçmelisiniz.

İyi bir dizüstü bilgisayarın sahip olması gerekenler hakkında sonuçlar

Gördüğümüz gibi, iyi bir dizüstü bilgisayarın sahip olması gerekenleri analiz ederken, temel noktaların şunlar olduğu sonucuna vardık:

 • İhtiyaca göre modern CPU ve GPU (eğer oyun oynamayacaksak, entegre ekran kartları ile gelen bolca model var).
 • Minimum Full HD IPS ekranı.
 • Yeterli RAM, tercihen en az 16 GB.
 • Bir SSD’ye sahip olmalısınız, mekanik sabit diskler harici diskler satın almak daha iyidir.
 • Çok fazla taşıyacaksak, ağırlığı 1,5 kg’dan az ve pili iyi olmalı.
 • Günlük kullanımda bizi rahatsız etmeyen iyi tasarlanmış soğutma sistemi.