Windows 11 güncelleme nasıl kapatılır?

Windows 11'de güncellemeleri otomatik olarak indirilmemeleri için duraklatmanıza ve devre dışı bırakmanıza yardımcı olacak iki yöntemi açıklayacağız.

Microsoft, çeşitli nedenlerle Windows 11 güncellemelerini yayınlar. Bir yandan geliştiriciler, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeni özellikler ve işlevler uygular. Eylül 2022’de çıkan yeni sürüm buna güzel bir örnek. Ancak güncellemeler aynı zamanda güvenliği artırmaya ve yamaları uygulamaya da hizmet ediyor. Ancak bazen yeni sürümleri almamanız sizin için uygun olabilir. Windows 11’de güncellemeleri nasıl devre dışı bırakacağınızı biliyor musunuz? Burada anlattıklarımız sizi çok ilgilendiriyor.

Aşağıdaki bölümlerde, Windows 11’de güncellemeleri devre dışı bırakmak için yapmanız gerekenleri açıklıyoruz. Size yeni sürümlerin gelişini duraklatma sürecini gösteriyoruz ve bunu yapmanızın tavsiye edilip edilmediğini açıklıyoruz. Bu konuda ihtiyacınız olan tüm bilgileri burada bulacaksınız.

Windows 11’de güncellemeler adım adım nasıl devre dışı bırakılır

windows-11-guncelleme-nasil-kapatilir-1

Windows Update, yükleme işleminizi kesintiye uğratmamak için güncelleştirmeleri duraklatmanıza izin veren bir özelliğe sahiptir. Windows 11’de, güncellemelerin gelişini 5 haftaya kadar devre dışı bırakmak mümkün.

Windows 11’deki güncellemeleri geçici olarak durdurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

 1. Sistem ayarlarına gidin ve Windows Update’e tıklayın.
 2. Bu nedenle, 1 hafta boyunca Duraklat düğmesine tıklayın. Windows’un en son sürümünü yüklediyseniz, kullanabileceğiniz tek seçenek bu olacaktır.
 3. En üstte yeni güncellemelerin gelmeyeceğini bildiren bir mesaj görünecektir.
 4. Güncellemelerin gelişini sıfırlamak istiyorsanız, Güncellemeleri sürdür adlı mavi düğmeye tıklayın.
windows-11-guncelleme-nasil-kapatilir-2

Her zaman belirttiğimiz gibi bu, Windows 11’e güncellemelerin gelmesini en az 7 gün boyunca durduracak geçici bir düzenlemedir. Daha sonra güncellemeleri tekrar duraklatabilirsiniz, ancak kaybolursanız yeni sürümler geldiğinde bildirim alırsınız.

Bu, Windows Update’i tamamen durdurmanın bir yolu olmadığı anlamına mı geliyor? Hayır, PC’nizin güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmesini durdurmanın başka bir yolu var.

Windows Update hizmetini durdurun

Hizmetler ayarları panelinden belirli sistem bileşenlerini tamamen devre dışı bırakmak mümkündür. Bu, yazdırma kuyruğu ve diğer birçok araç için geçerlidir. Bu yazıda güncellemelerden bahsettiğimiz için, durdurulması ilginç olmayan hizmet Windows Update’tir.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açar.
 2. services.msc komutunu girin.
 3. Listede Windows Update’i bulun. Öğeler alfabetik sıraya göre yerleştirilmiştir, bu nedenle sonunda bulmanız normaldir.
 4. Ayarlar penceresini açmak için Windows Update hizmetine çift tıklayın.
 5. Başlangıç ​​türü açılır menüsünde Devre Dışı’nı seçin.
 6. Durdur düğmesine tıklayın.
 7. Değişiklikleri uygulayın ve pencereyi kapatın.

Bu sayede yeni sürümleri tespit etmekle görevli servisin otomatik olarak çalışmamasını sağlamış olacaksınız. Ancak, sistem ayarlarına erişirseniz Windows Update düzgün çalışmaya devam edecektir.

Önceki durumdan tek fark, yeni bir sürüm indirmek için bu bölüme girmeniz ve Güncellemeleri kontrol et düğmesine basmanız gerektiğidir. Veya aynı olan, güncellemelerin otomatik olarak ulaşmasını durduracak ve manuel hale gelecektir.

windows-11-guncelleme-nasil-kapatilir-3

Windows 11’de güncellemeleri devre dışı bırakmak tavsiye edilir mi?

Genel olarak konuşursak, Windows 11’de güncellemeleri kapatmanızı önermiyoruz. Bu kılavuzun başında da belirttiğimiz gibi, Windows Update yalnızca arayüz güncellemelerini veya yeni sistem özelliklerini almak için değildir. Ayrıca, dış saldırganların bilgisayarınıza erişmesini engelleyen güvenlik yamaları da yükler. Bu güvenlik açıkları, bilgisayarınızı ve içindeki dosyaları açıkta bırakır. Bu nedenle, her zaman mevcut olan en son sürümü almaya çalışmanız normaldir.

Bununla birlikte, Windows 11’de güncellemeleri kapatmanın iyi bir fikir olduğu birkaç durum vardır:

 • Güncellemeleri manuel olarak indirmeyi planladığınızda. Yeni sistem sürümlerini kontrol etmek için Windows Update’e gitmeyi içeren iyi bir bakım programı uyguladığınız sürece, hizmetin otomatik olarak başlatılmasını kapatabilirsiniz.
 • Sanal makinelerde. Windows 11’i sanal bir makinede çalıştırıyorsanız, en son sürümü yüklememek isteyebilirsiniz. Sanallaştırma programıyla bazı uyumsuzluklar içerebilir veya hoşunuza gitmeyen değişiklikler getirebilir. Sanal ortamdaki güvenlik sorunu, bilgisayarınızı etkilemediği için sorun değildir.
 • En iyi performansa ihtiyacınız varsa. Windows Update, kullanıcının çalışmasına müdahale etmeyecek şekilde etkin saatleri yapılandırmanıza olanak tanır. Ancak, bazen bu saatler dışında ağdan veya CPU’dan tam olarak yararlanmak zorunda olmanız normaldir. Otomatik güncellemeleri duraklatmak veya tamamen durdurmak iyi bir fikirdir. İkinci seçeneği tercih ederseniz, bitirdiğinizde tekrar başlatmayı unutmayın.
 • Test ekipmanı üzerinde. Önemli dosyalarınız veya kritik bilgileriniz olmayan bir PC söz konusu olduğunda, sistemin eski bir sürümünü tutmak o kadar da kötü bir fikir değildir. Örneğin, en son güncellemeyle kaldırılan özellikleri korumak istiyorsanız bu ilginçtir.
 • Güncelleme performansı kötüleştirir. Yeni bir sürümün belirli bilgisayarların performansını ilk kez etkilemesi değil. Diğer kullanıcıların görüşlerini okuduktan sonra, Microsoft’un sorunu çözmesini beklemeye karar verebilirsiniz. Otomatik güncellemeleri şimdilik durdurmak, bilgisayarınızda mümkün olan en iyi performansı korumanıza olanak tanır.