watchOS 9 bilinmeyen özellikleri

Apple Watch işletim sisteminin yeni versiyonu sürprizlerle dolu. İşte watchOS 9'un bilinmeyen özellikleri.

Eylül ortasında Apple, düşük güç modu veya uyku izleme gibi pek çok ilginç yeni özellik içeren watchOS 9’un son sürümünü piyasaya sürdü. Ancak watchOS 9 yazılımında daha gözden kaçan küçük değişiklikler var.

WatchOS 9’u indirip Apple Watch’unuza yüklemeyi düşünüyor veya zaten yüklediyseniz, Apple’ın akıllı saat işletim sistemi güncellemesinde uygulanan bu iyileştirmeler ve yeni özellikler serisi hakkında bilgi edinmek ilginizi çekecektir.

Bu listede, ya daha gizli oldukları için ya da Apple watchOS 9 yazılım sunumunda bunlardan bahsetmediği için henüz bilmediğiniz yeni özelliklerden oluşan bir koleksiyon sunacağız.

Bunlar, Apple Watch için watchOS 9’un daha az bilinen yenilikleri

Podcast’leri takip etme

Küçük, önemsiz bir yenilik gibi görünüyor, ancak daha önce Apple Watch’tan podcast’leri dinleyebilseniz de, bir programı doğrudan saatten takip etmek mümkün değildi, ancak bunu önce iPhone’dan yapmanız ve ardından tümünü almanız gerekiyordu.

Şimdi, watchOS 9’un sahneye çıkmasıyla birlikte, podcast programlarını doğrudan Apple Watch yazılımından takip etmek ve takibi bırakmak nihayet mümkün. Bir podcast’i aramayı veya onu takip etmek için “Dinle” bölümünden bulmayı seçebilirsiniz.

Takvim etkinlikleri ekleme

Takvim uygulamasında da benzer bir şey oldu. watchOS 9 yayınlanmadan önce, takvimdeki yaklaşan etkinliklerin tüm bilgilerine erişmek mümkündü, ancak yeni etkinlikler ekleyemiyorsunuz. Şans eseri, artık doğrudan Apple Watch’unuzdan Takvim uygulamasına etkinlik ekleyebilirsiniz.

watchOS 9 ile takvime yeni bir etkinlik eklemek için Takvim uygulamasını açmanız, (…) düğmesine tıklamanız ve yeni bir etkinlik ekleme seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

E-posta bildirimleri alma

Apple Watch kullanıcıları, Apple Watch’ta her zaman e-posta bildirimleri alma olanağına sahip olmuştur. Tabii ki, iPhone ile eşleştirildiği sürece. watchOS 9 ile bu durum değişecek ve Apple Watch iPhone’dan uzakta olsa bile e-posta bildirimleri gelmeye devam edecek.

Yeni işlev, e-posta hesaplarına erişmek için iCloud sunucularını kullanıyor. Ancak, özelliğin iPhone’un Watch uygulamasının Mail bölümünde manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir.

Yeni astronomi küresi

iOS 16’nın gelişiyle, Apple firması, iPhone kilit ekranının özelleştirilmesini iyileştirmek için bir dizi yeni animasyonlu veya dinamik duvar kağıdını uygulamaya koydu. Ama şimdi watchOS 9 ile astronomiden ilham alan bir duvar kağıdımız veya canlı duvar kağıtlarını andıran bir yüzümüz var.

watchOS 9’daki yeni astronomi yüzü, aslında önceki astronomi yüzünün geliştirilmiş bir versiyonudur, ancak birçok yeni özelliğe sahiptir. Bir yıldız haritası, konuma dayalı hava durumu bilgileri ve Ay, Dünya gezegeni veya Güneş Sistemi görünümlerini içerir. İki komplikasyonla destek sunar ve tipografiyi özelleştirmenize olanak tanır. Bu çok eksiksiz bir küredir. Ayrıca Apple Watch’ın Digital Crown’unu çevirerek Ay’ın farklı evrelerini görmek de mümkün.

Odak modlarıyla küreleri özelleştirin

Odak modları, kalmak için Apple ekosistemine geldi. Her odak modunda özelleştirilebilen birden çok özellik vardır ve watchOS 9’da bunlardan biri kürelerdir.

Yani, her konsantrasyon modu için farklı bir küre seçebiliriz. Görsel bir değişiklik sunmanın yanı sıra, kullanıcıların hangi konsantrasyon modunu kullandıklarını anında ayrıntılı olarak bilmelerini sağlayan son derece kullanışlı bir şey.

Bu tür özelleştirme işlevlerinde her zaman olduğu gibi, iPhone Ayarları uygulaması üzerinden değişiklik yapılması gerekir. Bu durumda özellikle “Konsantrasyon modları” bölümünden. Sadece en çok sevdiğiniz küreyi seçmeniz gerekiyor ve o kadar.

Değiştirilen mesajları görüntüle iOS ve iPadOS 16’daki Mesajlar uygulamasının harika yeniliklerinden biri, önceden gönderilmiş mesajları değiştirme işlevidir. Bir kullanıcı bir mesajı değiştirdiğinde, durumunda “Düzenlendi” kelimesini içeren mavi bir gösterge metni görünür. Bu, watchOS 9’da da olur.

Ancak buna ek olarak watchOS 9, alınan mesajların değişikliklerini görme imkanı da sunuyor. Bunu yapmak için, tüm değişiklikleri ortaya çıkarmak için parmağınızı mavi “Düzenlendi” kelimesine basılı tutmanız yeterlidir. Bunları tekrar gizlemek için “Sürümleri gizle”ye tıklayın.

Dock’taki uygulamaların sırasını değiştirme

Apple Watch Dock, en son uygulamaların yanı sıra en çok kullanılan uygulamaların hızlı bir görünümünü sunar. Ancak watchOS 9, arka planda çalışan uygulamaların Dock’un üst kısmında görünmesine izin verir.

Bu, yazılımın kullanımını çok daha kolaylaştıran bir işlevdir, ayrıca watchOS 9’un bu yeni özelliği varsayılan olarak etkin olduğundan etkinleştirmek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Mobil verileri devre dışı bırakma

Aslında kötü bir şaka gibi görünse de watchOS yazılımının önceki yinelemelerinde Apple Watch’un hücresel verilerini devre dışı bırakmak mümkün değildi. Bu, mobil verilerin büyük miktarda pil tüketmesine neden oldu.

Son olarak, watchOS 9 ile Apple, kullanıcıların gerekli gördüklerinde Apple Watch’larının mobil verilerini devre dışı bırakabilmeleri için bir düğme uygulamaya karar verdi.

Metin boyutunu Kontrol Merkezi’nden değiştirme

watchOS Kontrol Merkezi, sistemdeki en kullanışlı ayar panellerinden biridir ve her zaman öyle olmuştur. Ancak bu, kullanıcı deneyiminizi tamamlayan küçük iyileştirmeleri kademeli olarak alamayacağınız anlamına gelmez.

watchOS 9’un piyasaya sürülmesi sayesinde, Apple Watch kullanıcıları artık metin boyutunu doğrudan Kontrol Merkezi’nden değiştirme seçeneğine sahip. Harika bir erişilebilirlik özelliği.