Elektronik atıklar nasıl geri dönüştürülür?

Elektronik cihazların ana dezavantajlarından biri, üretebilecekleri büyük miktarda hurdadır. Her yıl 50 milyon tondan fazla elektronik atık üretiliyor ve BM’ye göre 2050’de 120 milyona ulaşabilir, bu rakam çevre üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Aslında, şu anda 50 milyon tondan fazla üretiliyor olması, şimdiden iklim değişikliği üzerinde önemli bir etkisi olan bir şey. Ancak elektronik atıklara son vermenin bir yolu var mı?

Avrupa’da elektronik atığa son vermeyi amaçlayan yasalar ve teklifler var. Ya da en azından etkisini en aza indirmeyi amaçlar. Her şeyden önce, kullanım ömrü oldukça kısa olan cihazlardan bahsediyoruz. Elbette cep telefonları, tabletler veya dizüstü bilgisayarların yanı sıra kulaklık veya şarj cihazı gibi elektronik aksesuarlardan da bahsediyoruz.

Tek şarj cihazı gibi Avrupa Birliği tarafından hazırlanan yasalara ek olarak, şirketlerin daha ekonomik atık oluşmasını önlemek için alabileceği bir dizi önlem vardır. En iyi çözümleri gözden geçiriyoruz.

Kendi kendini iyileştirme: elektronik atıklara son verecek bir çözüm

Elektronik atığı sona erdirmek için önemli bir çözüm, kullanıcının cihazını evde tamir etmesine izin vermektir. Bu, her şeyden önce, akıllı telefonlar veya tabletler gibi daha yönetilebilir ürünler için yararlıdır ve bir kişinin, örneğin ekranı bozuk olduğu için cep telefonunu yenisiyle değiştirmesini önleyebilir.

Apple veya Samsung gibi bazı şirketler, elektronik atıkların oluşmasını önlemek için halihazırda kendi kendine onarım hizmetlerine sahiptir. Her iki üretici de kullanıcının yedek parça (örneğin ön cam, pil) satın almasına izin verir ve ayrıca evde onarımı yapabilmeleri için kılavuzlar ve çözümler sunar. Ayrıca hasarlı parça elektronik hurda da olabileceğinden, firmaların hasarlı parçayı satın alıp geri dönüşüme kazandırdığı bir hizmeti var.

Daha uzun yıllar yazılım güncellemeleri

Elektronik atıkları ortadan kaldırmak ve dolayısıyla cihazın kullanım ömrünü uzatmak için yazılım güncellemeleri de ideal bir çözüm olabilir. Çoğu zaman, özellikle Android’de, üreticiler ancak birkaç yıllık güncelleme sunar. Bu nedenle, bu süreden sonra cihaz yeni özellikler almaz ve en önemli uygulamalarla desteğini kaybetmeye başlar ve kullanıcıyı cep telefonunu yenisiyle değiştirmeye zorlar.

Samsung veya Google gibi üreticilerin yaptığı gibi güncelleme süresini uzatarak, akıllı telefon sorunsuz bir şekilde dört yıl dayanabilir. Özellikle yazılım güncellemelerinin yalnızca yeni özellikler eklemekle kalmayıp aynı zamanda kamera gibi bileşenlerin çalışmasının yanı sıra cihazın güvenliğini de iyileştirebileceğini dikkate alırsak.

Şarj cihazı ve üreticilerin bunu kutuya dahil etmeme niyeti

Pek çok kullanıcı, Apple’ın ve şimdi diğer şirketlerin şarj cihazını kutuda sunmayı bırakmasına karşı çıktı. Birçoğu için sakıncalı olsa da, bu strateji e-atığın sona erdirilmesinde faydalı olabilir. Aslında bu, Avrupa Birliği’nin zorlamak istediği bir şey.

Şarj cihazını kutudan çıkarmak elektronik atıklara son vermek için neden bir çözüm olabilir? Pratik olarak, kullanıcı zaten evinde bulunan şarj cihazlarını yeniden kullanabilirken, yenisini dahil etmek kişinin eskisini atmasına neden olabilir. Buna ek olarak, AB planları aynı zamanda şirketler tarafından şarj sınırlamasının yasaklanmasını ve üreticiden bağımsız olarak herhangi bir kullanıcının başka bir şarj cihazıyla bir cihazı şarj edebilmesi için tek bir bağlantı noktası olan USB-C’yi dahil etmeyi içerir.

Elektronik atıklardan üretilen yeni ürünler

Örneğin, önceki nesil malzemelerden yapılmış bir gövdeye sahip bir dizüstü bilgisayara sahip olmak da elektronik atığın sona ermesine yardımcı olabilir. Aslında, modası geçmiş veya tamir edilemeyecek ürünleri geri dönüştürmenin en iyi yollarından biridir. Bu aynı zamanda yeni atık oluşumunu da önler.

Ana üreticiler zaten diğer nesillerden bileşenlerle oluşturulmuş yeni cihazlara sahipler ve bu malzemeleri elde etmenin çok yararlı bir yolu var: kullanıcıdan satın almak. Bazı şirketler, cihazı düzgün bir şekilde geri dönüştürebilmeleri için cihaz sahibine bir miktar teklif ediyor. Diğerleri ise, çok kötü durumda olsalar bile veya başka şirketlerden olsalar bile elektronik cihazların ücretsiz olarak toplanmasına izin verir.