Dil öğrenmek için 6 önemli ipucu

İster kişisel ihtiyaçlarınız için, ister iş veya eğitim için, birden fazla dil konuşmak size birçok kapıyı açar. Neden bir dil öğrenmeniz gerektiğini ve bunu başarmak için bazı ipuçlarını öğrenin.

Dünyada 7.000’den fazla dil olduğunu biliyor muydunuz? Ülke sayısına göre İngilizce ve ana dili İngilizce olan kişi sayısına göre Çince en çok konuşulan dildir. İspanyolca ise dördüncü sırada.

Sadece bir dil konuşarak kaç tane iş fırsatını ve ilişkiyi kaçırdığınızı bir düşünün. Teknik bir pozisyonda çalışmak için İngilizce öğrenmek olmazsa olmaz bir gereklilik.

Aynı şekilde, son kanıtlar bir dil öğrenmenin biliş üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Örneğin, bazı insanlarda bunamanın başlamasını geciktirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, size bir dili nasıl öğreneceğinizi bilmeniz için 6 ipucu sunuyoruz.

1. Dil öğrenirken gerçekçi ve spesifik hedefler belirleyin

Öncelikle kendinize neyi ne zaman başarmak istediğinizi sormalısınız. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler oluşturduğunuzda dil öğrenmek en iyisidir. Aylık hedefler belirlemek iyi bir fikirdir.

Başlamak için son derece iyimser hissedebilirsiniz, ancak anadili gibi konuşmayı hedeflemek en iyi fikir değildir. Ulaşılabilir ve spesifik hedefler belirlemeye çalışın. Ay bitmeden bir kitabın bir sayfasını okuyabilmek gibi bir hedef belirleyin.

2. Yaygın kelimeleri öğrenin

Bazı araştırmalara göre, ana dili İngilizce olan kişiler 15.000 ila 20.000 kelime ailesini bilirler. Bununla bir kök kelimeye ve onun varyantlarına atıfta bulunurlar. Ayrıca, 800 ile 1000 arasında ortak kök kelime ve bunların varyantlarını öğrenirseniz, bir dili daha hızlı konuşmayı öğrenebileceğinizi öne sürüyorlar. Bu nedenle, yeni bir dille karşı karşıya kaldığınızda, başlamak için iyi bir yer, en yaygın kullanılan sözcükleri öğrenmektir.

3. Öğrenmek istediğiniz dilin eserlerini düzenli olarak tüketin

Kültürel daldırma, her zaman yeni bir dili konuşmanın ve okumanın iyi bir yoludur. Daha geniş bir kelime dağarcığı oluşturmak ve dilbilgisini edilgen bir şekilde öğrenmek için öğrenmek istediğiniz dilde çok sayıda eser tüketmeniz gerekmektedir. Bu, sevdiğiniz konulardaki televizyon, videolar, podcast’ler veya kitaplar aracılığıyla olabilir.

Ancak unutmayın, çok karmaşık malzemeler seçme hatasına düşmeyin. Dil yolculuğunuzun ilk aşamalarındaysanız, çizgi dergi ve basitleştirilmiş okuma kitapları izlemek harika bir ipucu.

4. Dil bilgisini çalışın

Yalnızca yoğunlaştırmaya odaklanan öğrenciler, özellikle yeni başladıklarında genellikle dil bilgisini ihmal edebilirler. Ancak bu bir hatadır. Dilbilgisi çalışması, daha fazla sayıda dilsel uyaranın doğru bir şekilde işlenmesi için sağlam bir temel sağlar.

Ama her şeyden önce hatalar için endişelenmeyi hak etmiyorsunuz. Hatalar, özellikle dile yoğun bir şekilde maruz kalındığında, genellikle zamanla düzeltilir.

5. Dil öğrenmek için aralıklı tekrar

Daha hızlı öğrenmenin büyük sırrı aralıklı tekrardır. Aralıklı Tekrar Sistemi (SRS), kanıta dayalı bir öğrenme tekniğidir. Bu, Duolingo, Babbel, Memrise veya Anki gibi popüler uygulamalarda kullanılır.

Temel öncül, öğelerin (bilgi kartları, sorular, dersler) artan aralıklarla gözden geçirilmesidir. Bu, bilgi tamamen uzun süreli belleğe entegre olana kadar yapılır.

SRS, çeşitli ortamlarda ve farklı konu ve prosedür türlerinde öğrenmeyi teşvik etmede etkilidir. Bir dil öğrenme bağlamında, SRS kelime dağarcığını çok daha hızlı oluşturmak için kullanılabilir.

6. Dil öğrenirken teknoloji en iyi yardımcınızdır

Teknoloji size bir dizi öğrenme kaynağı sunar. Yapılandırılmış bilgileri seviyorsanız, çevrimiçi dersler almayı deneyin. Kendi kendinize eğitim alıyorsanız, yolunuzu açacak videolar ve kitaplar bulabilirsiniz. Her halükarda, gerçek bir dil pratiği edinmek için anadili İngilizce olan kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Hedefinizin iki dilli veya çok dilli olması fark etmez, bir dil öğrenmek zorlu ama ödüllendirici bir yolculuktur. Her gün bir kum tanesi koyun ve yakında harika sonuçlar göreceksiniz.