PC modlama nedir?

Hiç bilgisayar gibi görünmeyen bir PC kasası gözlemlediniz mi? PC modlama, bir bilgisayarın görünümünü alışılmadık görünecek şekilde değiştirme etkinliğidir. Bir araba için tuning ne ise bilgisayar için modlama odur. Ayrıca, özellikle oyuncular arasında yaygındır.

Bilgisayar modelleri artık çok çeşitli tasarımlarda mevcuttur, ancak bazı boyut değişiklikleri veya ışıklı özelleştirmeler takdir edilebilir. PC modifikasyonu, bilgisayarını yaratıcı veya benzersiz bir şekilde kişiselleştirmek isteyenler için en iyi seçenektir. İşte temel bilgilerin bir özeti.

PC modlama nedir?

Bilgisayar dünyasında adı verilen PC modlama, bir bilgisayarın donanımını ve yazılımını ona benzersiz bir görünüm ve his vermek için değiştirme işlemidir. Modlama çeşitli alanlarda uygulanmış olsa da, çoğunlukla bilgisayar özelleştirmesi ile ilişkilendirilir.

Cihazınızın içi ve dışı, yazılım ayarlamalarını da içerebilen bu işlemle değiştirilebilir. Bir ekipmanın çeşitli nitelikleri, ayarlamalar ve özelleştirmeler yoluyla geliştirilebilir.

Örneğin, RAM belleğinize ve LED grafiklerinize biraz RGB rengi dokunuşuyla renk katabilir, ancak performans artışını da hedefleyebilirsiniz. Tüm modlama biçimleri, basit değişikliklerden gerçek sanat eserlerine kadar uzanır. Bilgisayarınıza çıkartma veya vinil yapıştırmak da, bu tür büyük ölçekli özelleştirmeyle aynı olasılıkları sunmasa da modlama olarak kabul edilir.

Herhangi bir alanda değişiklik aralığı çok geniştir. PC kasanızı boyamaktan harika steampunk tarzı modlama gibi modlanmış makinelerin en uçlarına kadar.

Neden Modlama Yapılır?

PC modlaması sınırsız potansiyele sahiptir. Aslında, onu bir sanat eserine dönüştürmek isteyen mod yapımcıları veya PC ustaları, yalnızca kendi hayal güçleriyle sınırlıdır. Tasarım veya estetiğin yanı sıra, PC modlamanın en büyük yararı, işlevsellik ve performansı korurken kendi hikayenizi anlatma fırsatıdır.

PC’nizi istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz boş bir tuval olarak düşünün. Sadece ışıklar ve çıkartmalar mı eklemek istiyorsunuz yoksa daha önemli bir şey mi istiyorsunuz? Belki beğendiğiniz bir tema üzerinden görsel bir hikaye anlatabilirsiniz.

PC için modlama ile ne elde etmek istiyorsunuz? Bir tema ve fikirle sıfırdan başlayabilirsiniz. İyi fikirler istiyorsanız, GamerStreamer Design özel PC’lerindeki insanlara veya çok fazla modlama deneyimi olan insanlara sormalısınız. Birkaç CaseCom ödülü kazandılar, bu yüzden iyi bir modcunun neye ihtiyacı olduğunu bildiklerinden eminim.

PC’de Modding Türleri

İki tür PC modifikasyonu vardır: dahili veya harici değişiklikleri veya her ikisini içeren fiziksel modifikasyonlar. Hız aşırtma, BIOS ayarı, RAM hızı ayarı ve dahili depolama düzeni dahil olmak üzere, yazılım değişikliklerine örnektir. Yazılım modları işletim sistemine ve hatta oyunlara uygulanabilir. Örneğin, Quake, Doom ve San Andreas modlanmış oyunlara örnektir.

Temel düzeyde iki tür PC modifikasyonu vardır: CaseMod ve CaseCon. Her ikisi de çoğu PC modlama yarışmasında kullanılır. CaseMod ve CaseCon benzerdir ancak farklı ve benzersiz özelliklere sahiptir. Modlama yapmak veya bir Kendin Yap projesi yapmakla ilgileniyorsanız, bunları bilmek önemlidir. Bilgisayar modlama, konsol modlamadan daha yaygındır. İşletim sistemlerini ve programları bir PC’ye yüklemek, yalnızca estetik olanaklar nedeniyle değil, aynı zamanda bunu gerçekleştirme kolaylığı nedeniyle de bir konsola göre çok daha kolaydır.

CaseMod

CaseModding’in ana amacı, standart dikdörtgen kasayı kulenin boyutlarına uyacak şekilde değiştirerek benzersiz bir PC kasası oluşturmaktır. Parçalar, iç ve dış mekanın kesin ölçülerine uymalıdır.

CaseCon

Tüm parçaların belirli bir konfigürasyonda bir araya gelmesi gerektiğinden, CaseCon benzersiz bir tasarım yaratma fikriyle başlar. Bu tür modlama, CaseMod’dan daha zordur, çünkü her şeyin sıfırdan veya en azından PC olmayan bir kasa çerçevesinden oluşturulması gerekir. Temel montaja (sıcak tutkal veya Dremel öğütücüler) ek olarak metal, cam, ahşap ve plastiği yerleştirmek ve işlemek için profesyonel araçlara ve tekniklere ihtiyaç vardır.

pc-modlama-2

PC’yi modifiye etmek için gerekli araçlar

Özelleştirme düzeyine bağlı olarak araçlara ihtiyacınız olabilir veya olmayabilir. Örneğin, parçaları satın alırsanız hiçbir şeye ihtiyacınız olmaz. Ancak daha kişiselleştirilmiş ve özel bir modlama istiyorsanız, bir tamirci olmanız ve parçaları üretmek için çok yardımcı bir araca sahip olmanız gerekir: bir 3D Yazıcı.

3B yazıcıya ek olarak, profesyonel bir modelleyicinin araç kutusu, işin gereklilikleriyle başa çıkmak için çok çeşitli özel araçlara sahip olmalıdır. Tornavidalar, şerit metreler, penseler ve bu türden diğerleri gibi olağan aletlerin o kadar önemli olduğunu ve onlardan bahsetmeye gerek olmadığını not etmek önemlidir.

  • Kesme aletleri
  • Renk vermek için boyalar
  • Boya ve fırça uygulamak için Airbrush
  • Termoplastik kurutucu veya ısı tabancası
  • Öğütücü ve matkap
  • Farklı malzemelerden zımpara kağıdı
  • Silikon, yapıştırıcı vb. gibi çeşitli yapıştırıcılar.
  • Kaynak kiti
  • Riveter, zımba veya çeşitli vidalar
  • Modelleme için vinil, epoksi reçineler, ahşap, plastikler vb. malzemeler.

Her şey aklınızdaki tasarıma bağlı olacağından bu liste çok değişken olabilir. Ayrıca, şeffaf bir kasa seçtiğiniz için bilgisayarın iç kısmında da rötuş yapmayı planlıyorsanız, iç kısmı dekore etmek için ek öğelere de ihtiyacınız olabilir. Tabii ki, tasarımın elektronik aksamın veya soğutmanın düzgün çalışmasına müdahale etmesinden her zaman kaçınmalısınız, aksi takdirde bu, onarmanız gereken sorunlara yol açacak işlevsiz bir tasarım olacaktır.

pc-modlama-3

PC’de modlama yaparken başlıca hatalar

Hava deliklerini kapatırsanız, oyun sırasında aşırı ısınma sorunları yaşarsınız. Ekran kartınızı serin tutmanız, sıvı soğutmanızın sorunsuz çalışması ve fanlarınızın düzgün çalışması gerekir. Havalandırmaları açık tutarak ve hiçbir şeyle engellemeyerek bu sorunları önleyebilirsiniz.

Modlama durumunda, sıfırdan bir kasa oluşturabilir ve daha büyük hale getirebilirsiniz, ancak günümüzde Micro ATX, mini DTX ve mini ITX kullanılmaktadır, bu genellikle birçok bileşenin sığmadığı anlamına gelir. Tasarımın bu şekilde daha iyi görünmesini sağlayacağından, kişisel olarak çoğu durumda daha büyük bir form faktörü ile gitmenizi tavsiye ederim. Daha minyatür bir şey yapmak istemiyorsanız…

Anakart veya sabit sürücü ile kasa arasında bağlantı olmadığından emin olmak için metal bileşenleri kasaya entegre ederken dikkatli olmalısınız. İyi bir mod yaparken bilgisayarınıza zarar vermemek için bilgi birikimine, kapsamlı eğitime ve doğru ekipmana sahip olmanız gerekir. Zorluk seviyesi, elde etmek istediğiniz tasarımın türüne bağlıdır.

Öte yandan, herhangi bir bileşeni onarmanız, genişletmeniz veya değiştirmeniz gerektiğinde ekipmanınızın içine kolayca erişebileceğinizden emin olun. Fizyonomisinden yararlanarak bu onarım ve bakım işlemlerine yer bırakmaya çalışmak için tasarımın başından itibaren bunu göz önünde bulundurmalısınız.