iPhone live fotoğrafı video yapma

iOS'un Live fotoğrafları videoya çevirme özelliğini nasıl kullanacağınızı ve herhangi bir görüntüyü fotoğraflar uygulamasından nasıl videoya dönüştüreceğinizi öğrenin.

iOS’un işlevleri, hem iPhone hem de iPad için işletim sisteminin en çekici özelliklerinden biridir. Bunlar genellikle diğer sistemlerde, en azından yerel olarak bulamadığınız ve takdir edilen araçlardır. Live Fotoğraflar, ister iPhone’da ister iPad’de olsun, iOS’ta sahip olduğunuz en popüler fotoğraf türlerinden biridir.

Bir süredir işletim sisteminin gizli işlevlerinden biri olmuştur, ancak bu eksiksiz kılavuzda Live Fotoğrafları bir uzman gibi nasıl kullanacağınızı ve videoya dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz.

Live Fotoğraflar Nedir?

2015 yılında iPhone 6s’in piyasaya sürülmesiyle gün yüzüne çıkan bir işlevdir. İlk başlarda pek başarılı olamayan bir buluş olsa da Fotoğraflar uygulamasına yapılan güncellemelerle daha bir anlam ve kullanışlılık kazandı.

Galerinizdeki hemen hemen her görüntüden otomatik olarak hareketli bir fotoğraf oluşturur. Temelde kamera çekiminden önceki ve sonraki anı fotoğrafa ekleyerek hoş bir geçiş yaratıyor. Toplamda, kamerayı sabit tutmanız ve fotoğrafını çekmek istediğiniz nesneye odaklamanız gereken 3 saniyelik kısa kayıt vardır.

Bu özelliği etkinleştirmek veya en azından etkinleştirildiğinden emin olmak için yalnızca birkaç adım yapmanız yeterlidir. Kamerayı açın ve ‘fotoğraf modunda’ olduğunu kontrol edin. Bu modda, etkinleştirilmesi gereken ‘Canlı Fotoğraflar’ seçeneği görünecektir. Fotoğraf çekerken, ekranın üst kısmında ‘Canlı Fotoğraflar’ düğmesi görünecektir.

Bir benzetme bulmak için, kameranın arka arkaya fotoğrafları topladığı ve en iyisini seçtiği seri çekim modu gibidir. Anahtar fotoğrafı seçmek için ‘Canlı Fotoğraflar’ düğmesine basmanız, farklı çerçeveler arasında gezinmek için kaydırıcıyı kaydırmanız, parmağınızı kaldırmanız ve ‘Anahtar fotoğrafa dönüştür’ seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Canlı fotoğrafları beğeninize göre düzenleyin

Fotoğraflardan daha fazla keyif alabilmenizin yanı sıra, gerçek şu ki, bu formatı vurgulamak için çeşitli ayarlarla da düzenleyebilirsiniz. Kısacası diğer görseller gibi hem düzenleyebilir hem de farklı efektler ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için her zamanki gibi galeriye erişmeniz gerekiyor ve bunları ‘Albümler’ sekmesinde bulacaksınız. Bu menüden ‘İçerik türleri’ bölümünde işlevle aynı adı taşıyan bir bölüm göreceksiniz.

Sahip olduğunuz Canlı Fotoğraflardan birini zaten seçtiğinizde, her zamanki gibi değiştirebilirsiniz. Döndürme, görüntüyü kırpma veya kontrastı ayarlama gibi farklı ayarlamalar yapmak için ‘Düzenle’yi tıklayın. Ancak buna ek olarak, kullanışlı olduğu kadar çok ilginç efektler de uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için Canlı Fotoğrafı açmanız ve parmağınızı ekranda yukarı kaydırmanız yeterlidir. Altından bir açılır menü açılacaktır. Bu menüde, Canlı Fotoğrafa uygulamak için üç efektiniz olacaktır: Döngü, Sekme veya Uzun Pozlama.

İlki Loop, yinelenen bir geçiş sağlar. İkincisi, PinPon ile görüntünüzün bir bumerang gibi ileri geri hareket etmesini sağlayacaksınız. Tüm bu efektler ilginç olsa da, sonuncusu kesinlikle en eğlenceli olanıdır. Uzun Pozlama efekti ile havai fişekler veya geçen insanlar gibi zaman ve hareket unsurlarını yakalayabilirsiniz. Daha önce yalnızca DSLR fotoğraf makineleriyle elde edilen güzel bir etki yaratmanıza olanak tanır. Etkisi çok iyi, çünkü bu unsurları bulanıklaştırıyor ve arka planda kaybolmasını sağlıyor, bu yüzden işlek bir caddede çok kullanışlı.

Bir veya daha fazla Canlı Fotoğrafı videoya dönüştürme

Bu işlevde sahip olduğunuz en ilginç seçeneklerden bir diğeri, bir veya daha fazla Canlı Fotoğrafı videoya dönüştürmektir. Bu karmaşık bir şey değil, bu yüzden birkaç basit adımı izlemeniz yeterli. Bu, sosyal ağlarda paylaşmak için kısa bir klip oluşturmanıza olanak tanır, tek ihtiyacınız olan fotoğraflar uygulamasıdır.

Bu formatın Android sistemiyle uyumsuzluğu olduğundan, bu tür kullanıcılar animasyonun tamamını değil, yalnızca statik bir kareyi görebileceklerdir. Görebilmeleri için bunu bir videoya dönüştürebilir ve Canlı Fotoğrafı WhatsApp’ta veya diğer sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Yapacağınız şey, yukarıdaki videoda da anlatıldığı gibi, Live Photo’yu açıp video olarak kaydetmektir. Sağ üstteki üç noktalı menüye tıklayıp, ‘Video olarak kaydet’ seçeneğini seçmelisiniz. Bununla Live Photo, Android kullanıcıları ile paylaşmaya hazır olacaktır. Live fotoğrafınızın video versiyonunu fotoğraflar uygulamasında bulabilirsiniz.