PS5 nasıl temizlenir?

PS5’i temizlemeniz gerekirse, burada size nasıl yapılacağını göstereceğiz. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar gibi oyun konsollarının da kirlenmeye eğilimli oldukları ve bu arızalara yol açabilecekleri için temizlik ve bakıma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, Sony Play Station’ın en son sürümünü satın aldıysanız aşağıdakileri bilmelisiniz:

Kir ve toz PS5’e zarar verir mi?

Kir ve tozlanma, PS5’inizde bazıları diğerlerinden daha ciddi olan farklı sorunlar yaratabilir. Örneğin:

 • Bağlantı noktalarının kirli olması ve konektörle temasın iyi yapılmaması, bu da konsola güç vermenizi veya kontrolleri bağlamanızı engelleyecektir.
 • Soğutma sisteminin tıkalı olması ve PS5’in bir bileşeni yakma riskiyle birlikte aşırı ısınması.
 • İki iletken arasında temas sağlayan iletken kir parçacıkları nedeniyle bazı elemanlarda kısa devreler.

PS5’i temizlemek için gerekli malzemeler

PS5’inizi temizlemek için aşağıdakiler gibi bazı öğelere ihtiyacınız olacak:

 • Basınçlı hava spreyi veya düşük güçlü vakum.
 • Mikrofiber bez.
 • İzopropil alkol.
 • Çalışmak için temiz bir masa (halılar, paçavralar ve Sony tarafından önerilmeyen diğer yüzeyler değil).

PS5’i ne sıklıkla temizlemelisiniz?

PS5’i temizlemek çok sık yapılması gereken bir şey değildir. Bu yüzden endişelenmeyin. Ancak her evde aynı miktarda toz veya kir bulunmadığından durumunuza göre bir temizlik sıklığı belirlemelisiniz. Bu nedenle, oyun konsolunun temizlenmesini gerektirecek kadar kirli olup olmadığını kendiniz kontrol etmeniz gerekecek.

Örneğin, soğutma yuvalarını birkaç ayda bir kontrol etmek bir referans olabilir. Çok miktarda tozlu olduğunu veya tıkalı olduklarını görürseniz, temizlemeye devam etmelisiniz. PS5’inizin son zamanlarda aşırı ısınması da iyi bir belirtidir.

PS5 temizliği nasıl yapılır?

PS5’i temizlemek için izlemeniz gereken adımlar oldukça basittir ve çok fazla teknik bilgiye sahip olmasanız bile bunları uygulayabilirsiniz. Bunlar şunlardır:

 1. PS5’inizi tamamen kapatın ve fişini prizden çekin. Birkaç dakika bekleyin, bazı kondansatörler bir süre enerji depolayıp boşalabilir.
 2. Kolay temizlik için PS5’inizin yan yattığından emin olun ve standı konsoldan çıkarın.
 3. Ardından iki ön plakayı ellerinizle çıkarmanız gerekir. Vida yok, tek yapmanız gereken onu tutup aşağı doğru kuvvet uygulamak ve bir tık sesi hissedeceksiniz.
 4. Toz birikintilerini (soğutma sistemindeki) bulduktan sonra, bunları çıkarmak için basınçlı hava veya düşük güçlü bir elektrik süpürgesi kullanın. Bu işe yaramazsa, izopropil alkole batırılmış bir mikrofiber bez kullanmayı deneyin ve nazikçe silin.
 5. Ayrıca kasanın dış soğutma yuvalarının yanı sıra bağlantı noktalarını da temizler.
 6. Gövde braketini PS5’e monte edin.
 7. Şebekeye ve TV’ye bağlayın.
 8. Açın ve her şeyin doğru olup olmadığını kontrol edin.