Kablolu mu kablosuz mu kulaklık?

Müzik dinlemek söz konusu olduğunda, iyi bir kulaklıktan daha iyi bir şey yoktur. İster evde, ister otobüste veya şehirde dolaşırken, kulaklıklar çok işinize yarar. Birçok kişi kablolu ve kablosuz kulaklık arasında kararsız kalıyor.

Her ikisinin de kendi artıları ve eksileri vardır ve herkese uyan tek bir doğru cevap yoktur. Bununla birlikte, bu makale kablolu ve kablosuz kulaklıklar arasındaki farkları, ihtiyaçlarınıza göre hangisini seçeceğinizi ve alışveriş yaparken hangi özelliklere bakmanız gerektiğini tartışıyor.

Kablolu kulaklıklar

Kablolu kulaklıklarda, dinlediğiniz cihaza bağlanan bir kablo bulunur. Bunun aşağıda göreceğiniz gibi avantajları ve dezavantajları vardır, ancak şüphesiz en çok göze çarpan sizin için uygunluğudur, çünkü ucuz ve kalitesiz kulaklıklar olmadıkları sürece genellikle kablosuz olanlardan daha yüksek bir kaliteye sahiptirler.

Kablolu kulaklığın avantajları

Kablolu kulaklıklar, sessiz ortamlarda müzik dinlemek veya kaliteli ses kaydı yapmak isteyenler için idealdir. Kablolu kulaklıklarda pilin şarj olması veya cihazın şarjının bitmesi sorunu yoktur.

Elektromanyetik alanlara duyarlı ve kablolu bir cihazı tercih eden kişiler için de idealdir. Bazı insanlar estetik çekicilikleri için kablolu kulaklıkları tercih ediyor. Dışarıda kulaklıklara hiç benzemeyen çok sayıda süslü kablolu kulaklık var.

Ev veya metro vagonu gibi statik bir ortamda müzik dinliyorsanız kablolu kulaklıklar da iyidir.

Kablolu kulaklıkların dezavantajları

Kablolu kulaklıkların ana dezavantajı, kısa menzile sahip olmalarıdır. Kaynak cihazdan uzaklaşırsanız sesi kaybedersiniz.

Kablolu kulaklıklar da daha büyüktür, bu nedenle bir yerden başka bir yere taşırken veya saklarken daha fazla yer kaplayabilirler. Kablo çok uzunsa, ayağınız takılıp düşebilir.

Kablosuz kulaklıklar

Kablosuz kulaklıklar, hareket halindeki veya en sevdikleri çalma listelerini, podcast’leri veya radyoyu dinlerken bir tür fiziksel aktivite yapan kişiler için idealdir. Sesi istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz yere götürmenin dinamik bir yolu.

Kablosuz kulaklığın avantajları

Sessiz ve mahrem bir yerde müzik dinlemek isteyenler için kablosuz kulaklık idealdir. Çok fazla konsantrasyon gerektiren ses kayıtlarını dinlemek istiyorsanız da kullanışlıdırlar.

Kablolu bir kulaklık, buzdolabı veya klima gibi yüksek gürültü kaynağının yakınındaysa, sesin bir kablodan geçmesi gerekmediğinden sesi net bir şekilde duyabilirsiniz.

Dışarıda müzik dinleyecekseniz, kabloya dolanmamak için bir çift kablosuz kulaklık almalısınız. Bu, özellikle paten kayacak, koşuya çıkacak veya spor yapacaksanız kullanışlıdır. Metro vagonu veya uçak gibi gürültülü bir ortamda müzik dinliyorsanız, kablosuz kulaklıklar da iyidir.

Kablosuz kulaklıkların dezavantajları

Kablosuz kulaklıkların birçok avantajı olmasına rağmen, genellikle kablolu kulaklıklardan daha pahalıdırlar.

Bazı kablosuz kulaklıkların pil ömrü kısadır ve bu, dışarıdayken sinir bozucu olabilir. Ayrıca, bir çift kablosuz kulaklığınız varsa, hem kulaklığı hem de oynatıcı cihazını aynı anda şarj etmek en iyisidir, böylece ikisi de ses dinlemenizi engellemez.

Hangisini seçmeli?

Her zaman hangisini seçeceğimiz sorusu vardır. Her şey tercihlerinize veya ihtiyaçlarınıza bağlıdır:

 • Bunları oyun oynamak için kullanacaksanız veya bilgisayarınıza bağlayıp statik olarak müzik dinlemek için kullanacaksanız en iyisi kablolu olanlardır.
 • Dışarı çıkmak, fiziksel aktivite yapmak veya hareket etmek için kullanacaksanız, en iyisi kablosuz kulaklıklardır.
 • Uzun müzik seansları için tercih ederseniz, kablolu daha iyi.
 • Daha profesyonel bir kullanım için ihtiyacınız varsa ve en yüksek ses kalitesine ihtiyacınız varsa, kablolu olanları da tercih edin.
 • Bunları mobil cihazlarınızla kullanmak istiyorsanız, kablosuz olanları tercih edin.
 • Gürültülü ortamlarda, bazı aktif veya pasif gürültü engelleme sistemlerine sahip oldukları sürece her ikisi de iyi çalışabilir.

Yeni teknolojiler ve Bluetooth (BT) bağlantılarının yeni sürümleriyle, kablosuz kulaklıklar giderek daha iyi ses kalitesine sahiptir, aslında profesyonel olmayan herhangi bir kulak için kalite kablolu olanlardan ayırt edilemez.

Kablosuz kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken önemli özellikler

Kulaklık seçerken dikkate alınması gereken en önemli özellikler arasında şunlar yer alır:

 • Fiyat: Kablolu ve kablosuz kulaklık fiyatları mağazadan mağazaya değişir. Kablolu kulaklıklar genellikle kablosuz olanlardan daha ucuzdur. Bütçeniz kısıtlıysa, kablolu kulaklıklar en iyi seçenek olabilir.
 • Rahatlık: Giymesi rahat olan bir çift kablolu veya kablosuz kulaklık bulduğunuzdan emin olun. Takmanın rahat olup olmadığını görmek için kablolu ve kablosuz kulaklıkların ağırlığını kontrol edebilirsiniz. Hangi modelin giymenin daha rahat olduğunu görmek için bazı testler yapın.
 • Gürültü önleme: Müzik dinlerken dış dünyayı boğmak istiyorsanız, gürültü engelleme sunan kablolu ve kablosuz kulaklıkları arayın. Bu özellik, müziğe odaklanabilmeniz için sesi filtreler. Gürültü giderme, başka hiçbir şey duyamayacağınız için sessiz bir yerde müzik dinlemek isteyenler için en iyisidir.
 • Pil ömrü: Hareket halindeyken müzik dinlemeyi seviyorsanız, uzun pil ömrüne sahip kablolu ve kablosuz kulaklıklar iyi bir seçimdir. Uzun pil ömrüne sahip bazı kablolu kulaklıklar da bulabilirsiniz, ancak bu özellik çoğu zaman kablosuz kulaklıklarda bulunur.
 • Kablosuz menzil: Bir çift kulaklığın kablosuz menzili, kaynak cihazdan ne kadar uzaklaşabileceğinizi belirler. İdeal kablosuz kapsama alanı yaklaşık 9 metredir. Egzersiz yaparken kulaklığınızı kullanmak istiyorsanız, daha uzun kablosuz kapsama alanına sahip bir kulaklık arayın.
 • Ses kalitesi: Kablosuz kulaklıkların ses kalitesini dikkate almak önemlidir. Kayıt sırasında sese odaklanmak istiyorsanız, yüksek ses kalitesine sahip kablosuz kulaklıklar iyi bir seçenektir.

Kablolu kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kablolu kulaklık seçimi ile ilgili olarak bakmanız gereken hususlar şunlardır:

 • Kablo uzunluğu: Kablolu kulaklık kablosunun ihtiyaçlarınız için yeterince uzun olduğundan emin olmanız gerekir. Hareket etmeyi planlıyorsanız, kordonun hareket etmenize yetecek kadar uzun olmasını isteyeceksiniz. Bazı insanlar egzersiz yaparken kulaklıklarını kablolu takmayı sever, bu nedenle telin bir spor sutyenine sığacak kadar uzun olması gerekir.
 • Fiş türü: Kablolu kulaklıkların farklı fiş türleri vardır. Bu, kulaklık ve cihaz arasındaki uyumluluğu belirler. Konektörün cihazınız için doğru olduğundan emin olmalısınız.
 • Ses kalitesi: Kablolu kulaklıklar geniş bir ses kalitesi yelpazesine sahiptir. Düz, orta ve yüksek ses kalitesine sahip kablolu kulaklıklar bulabilirsiniz. Kayıt sırasında sese odaklanmak istiyorsanız, yüksek ses kalitesine sahip kablolu kulaklıklar iyi bir seçenektir.