120mm fan önerisi

120 mm veya 12 cm fan, PC kasaları için soğutma sistemi olarak kullanılmasını ideal kılan bir dizi özelliğe sahip olduğundan en çok kullanılan çaplardan biridir. Bu tür fanlar, kasadan sıcak havayı çıkarmak ve/veya dışarıdan içeriye taze hava enjekte etmek için kullanılır ve böylece dahili soğutma sistemlerinin geri kalanının mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını garanti eder.

Bu yazıda, bu tür fanlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz ve satın alabileceğiniz en iyilerden bazılarını önereceğiz.

Fan alırken dikkat edilmesi gerekenler

En iyi 120 mm fan modellerini görmeden önce, karşılaması gereken bir dizi gereksinimi veya özelliği dikkate almanız önemlidir:

Boyut

Farklı boyutlar vardır ve hepsi genellikle aynı şey için kullanılmaz. 12 cm çapında veya 120 mm çapında olanlar daha önce de söylediğim gibi kasayı soğutmak için en çok kullanılan yardımcı elemanlardır. Ancak diğer ölçülerin yanı sıra 80mm, 140mm, 180mm, 200mm, 230mm gibi başka boyutları da bulabilirsiniz.

Uyumluluk

Yardımcı soğutma için belirli bir soket tipine, belirli bir çip ailesine veya kasa boşluklarına uyacak şekilde tasarlanmış fanlar vardır. Bu nedenle, uyumlu hale getirmek için belirli soğutma modelinin özelliklerine çok dikkat etmelisiniz. 120 mm’lik olanlar kasaların büyük çoğunluğuna sığma eğiliminde olsa da, hepsinin olması gerekmez.

Fan tipi

İki tür fan vardır:

  • Radyal veya üfleyici: üfleyici fanlar, dönen ve fanın eksenine dik bir akış oluşturan daha fazla sayıda kanada sahiptir. Havanın arkadan ve radyatörden çekildiği ekran kartlarında sıklıkla bulunurlar. Bir araçtaki turboşarjın veya hava kompresörünün çalışmasına benzerler.
  • Eksenel: Dönerler ve bir uçak türbinine benzer şekilde eksene paralel hava enjekte ederler. Güç kaynakları, mikroişlemciler ve kasanın içine monte edilenler için kullanılırlar ve ayrıca daha az sayıda bıçağa sahiptirler.

Bir fandaki daha fazla sayıda kanat, daha fazla hava akışı sağlar ve gürültüyü azaltır, bu nedenle kritik öneme sahiptir. CFD aracılığıyla kanatlar, daha fazla hava akışı oluşturmak ve gürültüyü azaltmak için kapsamlı bir şekilde analiz edilir.

Rulmanlar, RPM ve gürültü

Rulmanlı miller hayati öneme sahiptir. Daha yumuşak devirlere ve daha az sürtünmeye izin vermenin yanı sıra, gürültüyü azaltmaya da yardımcı olurlar. Bu rulmanlar şunları içerir:

  • Kaymalı yatak: Basit ve ucuzdurlar, birçok fanda yaygın olarak kullanılırlar. Bu kaymalı yataklar, sessiz çalışmayı sağlayan bir yağ banyosuna sahiptir. Ancak sızdırmaz olmadıkları için zamanla bozulurlar ve bu da zamanla daha gürültülü olmalarına neden olur. Genellikle tahmini ömürleri yaklaşık 30.000 çalışma saatidir.
  • Bilyalı rulman: Çok popüler ve ucuzdurlar ve daha iyi kayması için eksen etrafında metal bilyeleri vardır. Sıcaklık, toz vb. gibi dış koşullara en güvenilir ve daha az duyarlı olanlardır. Bilyalı rulmanlar yaklaşık 80.000 saatten, bazı daha gelişmiş durumlarda yüzbinlerce saate kadar dayanır.
  • Fluid Dynamic Bearing (FDB): Bunlar akışkan yataklarıdır ve en gelişmişleridir. Bunlar pahalıdır, ancak çok iyi faydalar sunar. Aksı kendi kendine stabilize etmek için yağla yağlanan bir bölge ile birlikte yağ veya başka bir basınçlı sıvı içeren başka bir bölge kullanırlar. Son derece sessizdirler ve 150.000 saatlik bir ömre sahip olabilirler.

Bir fanın RPM’si (Dakikadaki Devir) genellikle 800, 1000, 1200 veya 1500’dür. Yani 1000 RPM’lik bir fan dakikada 1.000 devirle döner. Bu hızlar statik değildir ve fan, herhangi bir andaki sıcaklığa bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük bir hızda çalışır. Bu, sıcaklığı ve enerji tüketimini azaltarak konforlu bir ortam sağlar.

Fan kanatlarının, RPM’nin ve yatakların tasarımı üçüncü bir temel akustik faktöre neden olur: gürültü. Bir fanın yaydığı gürültü seviyesi, onu satın alırken her zaman göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur. Düşük kaliteli fanlar genellikle çok gürültülüdür. Bu nedenle, bir fana karar verirken, gürültü seviyeleri dikkate alınmalıdır. dB cinsinden değer ne kadar yüksek olursa, gürültü de o kadar yüksek olur. Daha düşük dB değerlerine sahip fanlar arayın. Bir fanın dB değeri 30 dBa’dan düşükse sessiz çalışacaktır.

Bağlantı

CPU fanını ve diğer kasa fanlarını bağlamak için kullanılan anakart üzerindeki pinler, FAN_Chasis veya FAN_Case pinlerine bağlanır. Genellikle üç pimleri vardır ve birbirine nasıl uyduklarından dolayı yalnızca bir bağlantıya izin verilir.

Diğer faktörler

Bir fanın verimini ve performansını belirlemede önemli rol oynayan, ancak bazı ürünlerin reklamlarında o kadar görünür olmayan başka unsurlar da vardır. Hava akışı ve statik basınç bu faktörlerden ikisidir. CFM, her dakika içinden geçen hava miktarını gösterir. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, ancak minimum 50 CFM gereklidir. Statik basınç ise fanın havayı itmek için ne kadar kuvvet uyguladığını gösterir. Statik basınç mmH20 cinsinden ölçülür ve ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. İdeal olarak, 2 mmH20’den büyük olmalıdır.

En iyi 120 mm fan modelleri

Son olarak, en iyi 120 mm fanlara gelince, şunları bulabilirsiniz:

Noctua NF-P12

Noctua NF-P12

Daha iyi, daha sessiz soğutma için dokuz kanatlı tasarıma ve Vortex-Control Çentiklere sahip ödüllü NF-P12 120x25mm fan. Basıncı optimize edilmiş bıçak tasarımı, hava soğutmalı CPU soğutucuları, sıvı soğutma radyatörleri veya sessiz kasa havalandırması için yüksek statik basınç ve güçlü hava akışı sağlar.

3 pimli versiyon, fanı maksimum hava akışına veya neredeyse tamamen sessiz çalışmaya ayarlamak için gürültü azaltma adaptörleri aracılığıyla hızı 1300/1100/900rpm arasında düzenleme yeteneği sunar.

Titreşim önleyici montaj parçaları, fan vidaları, gürültü azaltma ve maksimum gürültü azaltma adaptörü, uzatma kablosu ve fanı doğrudan güç kaynağından bağlamak için 3:4 pimli adaptör içerir. 6 yıllık üretici garantisi ile desteklenen, maksimum güvenilirliğe ve 150.000 saatten fazla ortalama arıza süresine (MTTF) sahip SSO2 rulmanları ile Noctua kalitesi.

Noctua NF-A12

Noctua NF-A12

Yüksek kaliteli sessiz fan 120x120x25mm 12V 4pin PWM maks. 2000RPM, maks. 22,6 dB(A), >150.000 saat MTTF. Son teknoloji ürünü 120x25mm A serisi tasarımı, benzeri görülmemiş düzeyde sessiz soğutma sunar. CPU soğutucuları ve sıvı soğutma radyatörleri için idealdir.

Son teknoloji mühendisliği (AAO Çerçevesi, Akış Hızlandırma Kanalları, kanat ucu ile çerçeve arasındaki mesafe yalnızca 0,5 mm) ve son teknoloji yapısı (LCP Sterrox bileşimi, metal- takviyeli poyra, bilyeli yatak, metal, vb.).

4 pimli PWM versiyonu, 4 pimli PWM konektörleri aracılığıyla otomatik hız kontrolü ve maksimum 2000 rpm hız sağlar (birlikte verilen gürültü azaltma adaptörüyle 1700 rpm) Aynı konektörle iki PWM fanına güç sağlamak için radyatörler, fan vidaları, uzatma kablosu ve Y kabloları için titreşim önleyici montaj parçaları ve silikon contalar içerir.

Corsair LL120 RGB

Corsair LL120 RGB

Her fanda, iki ışık halesine bölünmüş 16 bağımsız RGB LED bulunur. Bu ürün, Lighting Node PRO ile 3 LL120 RGB LED fan kitinin genişletilmesi olarak tasarlanmıştır. Bu ürünün RGB işlevselliği, RGB aydınlatma merkezi ve Lighting Node PRO gerektirir.

PMW kontrolü, hızın 600 ila 1500 rpm arasında dinamik olarak ayarlanmasına olanak vererek gürültüyü azaltır veya hava akışını maksimuma çıkarır. 120 mm fan kanadı, performansa müdahale etmeden düşük gürültülü çalışma için tasarlanmıştır.

Cooler Master MasterFan MF120

Cooler Master MasterFan MF120

MasterFan Halo serisi, parlak renklerin olağanüstü bir şekilde görüntülenmesini sağlamak için ayrı ayrı kontrol edilebilen ve iki halkaya bölünmüş 24 Adreslenebilir RGB LED’e sahiptir. MF120 Halo, daha tutarlı fan RPM’si sağlayan ve verimsiz titreşimi ve rahatsız edici tıklamaları 6-30 dBA azaltan çok katmanlı gürültü azaltma teknolojisi ve ses emici malzeme ile donatılmıştır.

Hava Dengesi fan kanatları, kasadaki hava girişi ve egzoz havası için 1,6 mmH2O ± %10 hava basıncı ve olağanüstü hava akışı, 47,2 CFM ± %10 sağlamak için helikopter ve jet kanat elemanlarını birleştirir.

Halo, ARGB anakart yazılımıyla tamamen uyumludur, örn. Örneğin ASUS Aura, ASRock RGB ve MSI RGB ve güvenli bir bağlantı sağlamak için Adreslenebilir RGB konektörleri içerir. MF Halo Serisi, kabloların ve bileşenlerin çalışma sırasında sıkışmasını veya hasar görmesini önlemek için akıllı sensörler içerir.

ASUS TUF Gaming TF120

ASUS TUF Gaming TF120

Sınıfında lider havalandırma ve düşük gürültü seviyesi. 250.000 saatlik kullanım ömrüne sahip gelişmiş akışkan dinamik yatak. PWM Kontrolü: Geniş RPM aralığı, her türlü iş yükü için optimum soğutma sunar.

Titreşim önleyici pedler gürültüyü ve titreşimleri emer. Çift katmanlı LED dizisi, daha fazla renk doygunluğu üretir ve geleneksel RGB fanlarından daha fazla efekti destekler.

Thermaltake Riing 12

Thermaltake Riing 12

Diğer standart radyatör fanlarıyla karşılaştırıldığında, Riing 12 fan ve RL360 radyatör kombinasyonu %40 daha verimlidir. Konsantre Sıkıştırma Kanadı, TT LCS sertifikası, hava engelleyici çerçeve, Sessiz hidrolik yatak tasarımı ile gelir.

be quiet! Silent Wings

be quiet! Silent Wings

Radyatörlerde ve soğutucularda maksimum performans için optimize edilmiş fan kanatları. Çerçeve ile fan kanatları arasındaki düşük mesafe ve huni şeklindeki hava çıkışları, maksimum hava basıncını garanti eder.

Daha yüksek hızlarda bile çok sessiz çalışma; Minimum titreşim için 6 kutuplu fan motoru ve gelişmiş akışkan dinamik yatağı. Pimli titreşim önleyici bağlantılar ve isteğe bağlı vidalı bağlantılar. Anakart üzerinden PWM kontrollü fan hızı; 300.000 saate kadar son derece uzun servis ömrü.