Bilgisayar kasası soğutma yöntemleri

Bir bilgisayarın performansı, ısı seviyelerini düşük tutmaya bağlıdır. Tüm bilgisayarlar, bilgi işlemin doğal bir yan ürünü olarak ısı üretir, ancak donanım hız aşırtıldığında veya başka ısı yönetimi sorunları olduğunda daha da kötüleşebilir. Yüksek ısı düzeylerinin sonuçları, hızlandırılmış donanım bozulması, azaltılmış bileşen ömrü, kısma (düşük performans), fan gürültüsü ve sık sistem kapatmalarıdır. Mevcut farklı türde bilgisayar soğutma aygıtlarını anlamak, özel ihtiyaçlarınız için hangisinin doğru olduğu konusunda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu makalede, bilgisayarlarda bulunan en yaygın soğutma aygıtları, her aygıt türünün artıları ve eksileri ile bütçeniz veya deneyiminiz ne olursa olsun bilgisayarınızın verimli çalışmasını sağlamak için bazı en iyi uygulamaları öğreneceksiniz.

Bilgisayar soğutması neden önemlidir?

Bilgisayar soğutması önemlidir çünkü onsuz bilgisayarlar aşırı ısınarak sistem arızasına, veri kaybına ve maliyetli onarımlara neden olabilir. Bir bilgisayar aşırı ısındığında içindeki parçalar bozulmaya başlar ve bu da geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Bir bilgisayarın içindeki sıcaklık, fanlar, sıvı soğutma sistemleri veya soğutucular gibi soğutma cihazları tarafından kontrol edilir. Piyasada her biri kendi artıları ve eksileri olan birçok farklı türde bilgisayar soğutma aygıtı vardır, bu nedenle sizin için en iyi olanı anlamak önemlidir.

Bilgisayar nasıl ısınır?

Bilgisayarın ısınmasına, yüksek sıcaklıktaki bileşenlerden ve CPU’dan gelen ısının çevredeki daha soğuk havaya akışı ve ayrıca makine içindeki parçaların titreşimi neden olur. Isı üreten bileşenler CPU, GPU, anakart, güç kaynağı, sabit sürücüler ve hatta bazen optik sürücülerdir. Bu bileşenler tarafından üretilen ısı, fanlar tarafından dolaştırılacağı ve ardından bilgisayarın havalandırma deliklerinden dışarı atılacağı bilgisayar kasasının içine kolayca aktarılabilir.

Bilgisayar soğutma cihazlarının türleri

En göze çarpan soğutma türleri ile ilgili olarak, bunlar iki büyük gruba ayrılabilir:

Hava Soğutma: Bu tür soğutma, ısı alışverişini yapmak için havayı kullanır. Bu tip içinde iki alt tip olabilir:

  • Pasif hava soğutma: Bu soğutma türü, ısıyı uzaklaştırmak için doğrudan çipin yüzeyini veya bir soğutucuyu kullanır ve bulunduğu odadaki havaya iletir.
  • Aktif hava soğutma: önceki yöntemde olduğu gibi sadece konveksiyon havası kullanmak yerine, bu durumda bir fan yardımıyla hava akışı hızlandırılır. Yani, aktif hale getirmek için bir fanın eklendiği bir soğutucu ile pasif hava soğutmasıdır. Bu, öncekinden daha etkili olmasını sağlar.

Sıvı soğutma: Bu diğer soğutma türü, sıcaklık değişimi için bir ortam olarak bir soğutucu akışkan kullanır. Bu, hava soğutmasından biraz daha verimli olmasını sağlar, bu nedenle oyun oynama gibi daha yüksek güçlü ekipmanlar için tasarlanmıştır. Bu tür içinde şunları da ayırt edebilirsiniz:

  • Pasif sıvı soğutma: Bunlar, bazı soğutucuların uyguladığı tipik ısı borularıdır. Bunların içinde, ısı kaynağıyla temas ettiğinde ısıya dönüşen ve tepeye yükselen, burada soğuyarak yeni bir döngüyü başlatmak için tekrar çökelen düşük basınçlı bir sıvı vardır.
  • Aktif sıvı soğutma: Soğutmayı daha da iyileştirmek için aktif bir sıvı soğutma sistemi kullanılabilir, yani sıvı soğutucuyu hareket ettirip soğutabilmek için ona bir pompa ve radyatör eklenir.
  • Daldırma: aynı zamanda sıvı soğutma olarak da yorumlanabilir, ancak bu durumda elektronik parçalar, soğutucu görevi gören bir mineral yağa daldırılır.

Uygulamada göreceğiniz gibi, bazı PC soğutma çözümleri, örneğin aktif hava soğutması ve pasif sıvı soğutması gibi hibrit yöntemler kullanır.

Fan tabanlı cihazlar

Fan tabanlı cihazlar, PC’lerde bulunan en yaygın bilgisayar soğutma cihazları türüdür. Fırçasız DC fanlar, bilyeli DC fanlar ve hidrolik soğutma fanları gibi birçok bilgisayar fanı türü vardır. Genellikle CPU’nun üst kapağının arkasına takılırlar.

Bilgisayar fanları, CPU, GPU, ana kart, güç kaynağı, sabit diskler ve hatta bazen optik sürücüler tarafından üretilen ısıya karşı koymak için kullanılır. Isı üretildiğinde, bilgisayar kasasının içine aktarılır, burada fanlar arasında dolaşır ve ardından bilgisayarın havalandırma deliklerinden dışarı atılır. Fanlar, aşırı ısının giderilmesine, toz birikmesinin önlenmesine ve dahili bileşenlerin ömrünün uzatılmasına yardımcı oldukları için bilgisayar soğutmanın önemli bir parçasıdır.

Klimalar

Klimalar, sıcak veya tropik iklimlerde olduğu kadar veri merkezlerinde de bilgisayarınızı soğutmanın etkili bir yoludur. Klimalar en çok sunucu odalarında büyük ölçekli bir soğutma çözümü olarak kullanılır. Klimalar, makineden hava üfleyen dahili bir fanla birlikte gelir. Bu tür soğutmaya genellikle “doğrudan hava soğutması” adı verilir, çünkü bilgisayarın bileşenlerini soğutmak için soğuk dış hava kullanır.

Sıvı bazlı cihaz

Sıvı tabanlı bir aygıt, bilgisayarın içindeki ısıyı aktarmak için özel bir sıvı kullanan bir soğutma sistemidir. Daha düşük sıcaklıklar, daha düşük fan hızları ve daha sessiz bir bilgi işlem ortamı sağlar. Sıvı soğutma sistemleri genellikle üst düzey bilgisayarlar için ayrılmıştır. Fan tabanlı benzerlerinden daha pahalıdırlar, ancak daha güvenilirdirler ve daha uzun ömürlüdürler.

En yaygın sıvı soğutma sistemi türü, kapalı döngü sistemidir. Kapalı çevrim bir sistem üç ana unsur içerir: bir radyatör, bir pompa ve bir rezervuar. Radyatör, özel bir sıvı içeren bir ısı eşanjörüdür. Pompa, sıvıyı radyatörde dolaştırır ve dahili bileşenlerden ısı aktarır. Rezervuar, pompalanan sıvının toplandığı yerdir.

Nem gidericiler

Kurutma fanları veya nem gidericiler, dolaylı olarak soğutmaya dahil olan iki ilginç görevi yerine getirmek için bazı kasalara veya veri merkezlerine yerleştirilebilen iki tür cihazdır. Bir yandan, aktif hava soğutmanın daha temiz ve verimli çalışmasını sağlayan aşırı toz ve diğer partikülleri önlemek için havayı filtrelerler. Öte yandan, bu büyük sunucuların ömrünü ve kullanılabilirliğini de büyük ölçüde etkileyen havanın bağıl nemini veya HR’yi korurlar. Öte yandan, bu sistemlerin genellikle veri merkezinin aynı iklimlendirme sistemine entegre edildiğini söylemek mümkündür.

Gördüğünüz gibi parmaklarınızın ucunda soğutma türleri çoktur. Bununla birlikte, geleneksel bir PC için aktif hava soğutma sistemi veya pasif sıvı soğutmalı hibrit bir sistem tercih etmek en iyisidir. Öte yandan, bir meraklıysanız veya bir oyun PC’niz varsa, biraz daha fazla yatırım yapıp aktif sıvı soğutma almak en iyisidir.