PlayStation 6 ne zaman çıkacak?

Kısa bir süre önce, uzun zamandır beklenen PS5 ve rakibi Xbox piyasaya çıktı. Ancak ne Sony ne de Microsoft boşta durmuyor ve oyun konsollarının geleceğini şimdiden geliştirmiyorlar. Görünüşe göre, yeni PS6 veya PlayStation 6, 2028 yılında bir noktada gelebilir, bu nedenle bu tarih, Redmond şirketi tarafından yeni Xbox’ı piyasaya sürmek için seçilen tarih olabilir.

PlayStation 6 ne zaman gelecek?

Daha önce de belirttiğim gibi PlayStation 5’in piyasaya çıkışından bu yana sadece iki yıl geçti ve bu oyun konsolları, kullanıcıların yeni bir oyun platformu görmek için birkaç yıl beklemesine neden olan bir çıkış temposuna sahip. PlayStation 6’nın çıkışına daha birkaç yıl varken şimdiden hakkında yazılar yazılıyor ve dedikodular yapılıyor.

Ayrıca bu sefer basit bir söylenti değil, PS5’in halefi hakkında konuşan Sony’nin kendisi. Bunu, Birleşik Krallık Pazarı ve Rekabet Kurumu’nun açıklamasına ilişkin resmi yorumlarının bir parçası olarak yaptı. Sony, savunmasında Microsoft’un Activision oyunlarını 2027’ye kadar PlayStation’da yayınlamayı teklif ettiğine dikkat çekiyor ve PlayStation 6 piyasaya çıktığında tüm bunlarla birlikte Call of Duty’ye erişimini kaybedeceğini iddia ediyor.

Dolayısıyla bu, yeni Sony PlayStation 6 veya PS6’nın gelişi için bir dönüm noktası olabilir.

Bu doğruysa, bugüne kadarki PlayStation platform sürümleri arasındaki en uzun zaman aralığı olacaktır:

 • 1994-2000
 • 2000-2006
 • 2006-2013
 • 2013-2020
 • 2020-2028?

Bu, mevcut PlayStation 5 ile 8 yıl olacaktır, eğer Sony, PS6 gelirken pazarda bir ara adım atmayı planlamıyorsa, bu çok uzun bir süre. Microsoft, PS6’nın piyasaya sürülmesiyle aşağı yukarı aynı zamana denk gelecek şekilde Xbox’ıyla aynı şeyi yapacak mı? Platformuna daha fazla kullanıcı çekmek için yeni bir modelle devam edecek mi? Göreceğiz.

PS5’in Covid-19 salgınının ortasında piyasaya sürüldüğünü ve bunun, piyasaya çıktığı ilk anlarda bu ürün için ciddi kıtlık sorunlarına neden olduğunu unutmayın.

Ayrıca, Sony yeni nesil konsolları için 2028’i hedefliyorsa, 2023 veya 2024’te (TV yapımcısı TCL’nin açıkladığı gibi) PS5 Pro’ya orta nesil bir güncelleme mantıklı olacaktır. Aynı donanımla yeni video oyunlarını desteklemeye devam etmek zorlu olacaktır. TCL söylentisine ek olarak, başka bir tanınmış GTA (Grand Theft Auto) video oyunu sızıntısı da yakın zamanda, PS’nin yenilenen sürümleri için geliştirme kitlerinin şimdiden üçlü A geliştiricilerinin eline geçmeye başladığını öne sürdü.

2023-2024 için PS5 Pro ve PS5 Slim

Ortaya çıkan söylentilere göre, 2023 veya 2024’te yenilenmiş bir PS5 Pro ve PS5 Slim olabilir. Microsoft’un Xbox’ının yeni sürümleri de Sony’nin ürününe rakip olacak gibi görünebilir.

Yeni Zen 4 mikromimarisine dayalı AMD yongalarını yenileyecekleri ve RDNA3 mimarisine dayalı yeni AMD Radeon RX 7000 Serisi ekran kartlarının entegrasyonu sayesinde FPS ve UHD ve 8K ekran açısından iyileştirmeler içerebilecekleri tahmin edilebilir… Şu anda pek fazla detay bilinmiyor…

PlayStation 6 Özellikleri

Ve yeni nesil PS5’in birkaç detayı biliniyorsa, gizemli PlayStation 6 hakkında çok daha az şey biliniyor. Ancak, bu yeni PS6’nın bazı detaylarının neler olacağını tahmin edebilmek için bir hayal gücü egzersizi yapılabilir:

 • CPU: 3B paketleme (ve yongacıklar veya MCM) ile Zen 8 mikro mimarisine dayalı AMD Ryzen SoC.
 • GPU: CPU çekirdekleriyle birlikte entegre edilmiş, RDNA8 mimarisine dayalı AMD Radeon.
 • RAM: 12.800 MHz’de DDR6 bellek.
 • Depolama: 512 GB/sn hıza sahip NVMe PCIe PCIe 7.0 SSD tipi.
 • Bağlantı: WiFi 8, Bluetooth 6.2, USB 6.0, HDMI 4.0
 • İşletim sistemi: FreeBSD 15.x tabanlı Orbison OS.