Edge AI nedir?

Çok uzun zaman önce, AI uzak bir rüya gibi görünüyordu. Bugün her yerde ve tüm endüstrilerde ivme kazanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki CIO’lar, Edge AI gibi teknolojilerin öncelikli teknolojiler listelerinde ortaya çıktığını görüyor.

Aşağıda, Edge AI’nın ne olduğunu ve genel olarak sektörler için faydalarının neler olduğunu açıklıyoruz.

Uç Yapay Zeka Edge AI nedir?

Uç bilgi işlem ve yapay zekanın birleşimidir. Bilgi işlem ve veri depolamayı doğrudan cihazın konumuna getirmeyi başardığı için olan bir şey.

Çalışması için yapay zeka algoritmaları, cihazda oluşturulan verileri işler. Bu birkaç milisaniyede yapılır, böylece gerçek zamanlı geri bildirim sağlarlar. Ek olarak, Edge AI, donanım cihazları tarafından yerel olarak üretilen verileri işlemek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır.

Edge AI’yı yerel olarak gerçekleşen ve gelişmiş analitik yöntemleri (makine öğrenimi ve yapay zeka gibi) kullanan analitik olarak düşünebilirsiniz. Yapay görme, video analitiği ve sensör füzyonu gibi uç bilgi işlem tekniklerini kullanır. Ayrıca çalışması için uygun donanım ve elektronik gereklidir.

Edge AI cihazları arasında akıllı hoparlörler, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve robotlar bulunur. Diğer önemli cihazlar, sürücüsüz araçlar, dronlar ve video analitiği kullanan güvenlik kameralarıdır.

Edge AI Faydaları nelerdir?

Karar vermeyi hızlandırmak ve veri işlemeyi daha güvenli hale getirmek, Edge AI’nın bazı avantajlarıdır. İşte biraz daha:

  • Azaltılmış gecikme. Verilerin buluttan ileri geri aktarılması zaman alır. Bu teknoloji, verileri yerel olarak (cihaz düzeyinde) işleyerek gecikmeyi azaltır.
  • Gerçek zamanlı analiz. Gerçek zamanlı analiz, uç bilişimin büyük bir avantajıdır. Uçta Yapay Zeka, uca veya IoT cihazlarının ve sensörlerin bulunduğu yere yüksek performanslı bilgi işlem yetenekleri getirir.
  • Daha yüksek hızlar. Veriler yerel olarak işlenir. Bu, bulut bilişime kıyasla işlem hızını önemli ölçüde artırır.
  • Azaltılmış bant genişliği gereksinimi ve maliyeti. Cihazın kendisinde veri işleme, İnternet bant genişliği ve bulut depolama maliyetini azaltır.
  • Gelişmiş veri güvenliği. Uçtaki AI sistemleri, veri işlemenin çoğunu yerel olarak yapar. Bu, buluta ve diğer harici konumlara gönderilen veri miktarını büyük ölçüde azaltır. Sonuç olarak, hassas verilerin doğrudan siber suçlulara maruz kalması ortadan kaldırılır.

Edge AI ve sektör için önemi

Edge AI’nın nihai kullanımı ve yaygın kullanımı, sektörde temel bir rol oynamaktadır. Birçok yönden, talep tahmininden kalite kontrolüne kadar çeşitli konuları yönlendirmek için ilk tercih olarak kabul edilebilir.

Aynı şekilde, son on yılda, farklı alanlarda birkaç başarılı uygulamaya sahip olmuştur:

  • Enerji (petrol ve gaz). Petrol ve gaz tesisleri genellikle uzak yerlerde bulunur. Güçlü Edge AI özelliği, cihaz bağımsızlığını ve veri işleme ile gerçek zamanlı analitiği mümkün kılar.
  • Endüstriyel IoT. Edge AI, montaj hattını otomatikleştirmek için kullanılabilir. Yapay zeka, ürünleri kusurlara karşı görsel olarak incelemek için kullanılır.
  • Otonom araçlar. Gerçek zamanlı analiz kritik olduğu için otonom araçlarda uygulanabilir. Gerçek zamanlı veri işleme olmadan otonom araçlar mümkün olmazdı.
  • Sağlık hizmetleri (hasta gözetimi). Hastanelerde genellikle cihazlarla izleme yapılmaktadır. En yaygın olanları glikoz monitörleri, kalp izleyicileri ve kan basıncı sensörleridir. Edge AI uygulaması, sağlık hizmeti sağlayıcısının bu cihazlardan gelen tüm verileri yerel olarak işlemesine olanak tanır.

Etkilenen pek çok yönü ve işletmesi ile Edge AI, gelecek olarak kabul edilir. Uç bilişimin gücü, işimizi ve günlük hayatımızı kolaylaştıracak. Onlara eşlik eden sürükleyici deneyimler gibi gelişen teknolojiler katlanarak artacak.

Şirketinizde uç bilgi işlem kullanmıyorsanız, stratejinizi yeniden düşünmelisiniz. Bu teknolojinin sunduğu inanılmaz fırsatlar genişlemeye devam edecek.