En iyi ücretsiz antivirüs programı

Bilgisayarınızı dış tehditlerden korumak için yükleyebileceğiniz en iyi ücretsiz antivirüslerin hangileri olduğunu açıklıyoruz.

Siber güvenlik önemlidir. Ancak, her zaman iyi bir koruma sistemi elde etmek için gerekli ekonomik kaynaklara sahip olunmayabilir. Bu sizin durumunuzla uyuşuyorsa, hangi ücretsiz antivirüsün daha iyi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Tek bir lira ödemeden bilgisayarınızı korumanıza gerçekten yardımcı olan bir çözüm var mı?

Aşağıdaki bölümlerde, şu anda hizmetinizde olan en iyi ücretsiz antivirüsün faydalarını analiz ediyoruz. Aynı şekilde, en iyi seçimi yapabilmeniz için sundukları bazı olumsuz noktaları da dahil ediyoruz. Bizim açımızdan en iyi ücretsiz seçeneğin ne olduğunu analiz ettikten sonra size bazı alternatifler gösteriyoruz. Hepsi ücretsiz olarak kullanılabilir ve iyi derecede koruma sağlar.

Windows Defender

Windows Defender

Birçok kullanıcı, bilgisayarlarında gerçekten bir virüsten korumaya ihtiyaç duyup duymadıklarını merak eder. Bu sorunun en basit cevabı hayır. Çünkü her Windows PC’de zaten Microsoft tarafından sağlanan dış tehdit koruması vardır. Ücretli ve ücretsiz ticari çözümlerle, sistemin antivirüsüne razı olmanın ideal olmadığını düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, Defender’ın Windows ile mükemmel bir şekilde bütünleşen çok eksiksiz bir ürün olduğunu bilmelisiniz.

Defender’ın ücretsiz alternatiflerini aramadan önce, bilgisayarınızın Windows Güvenliği bölümüne bir göz atmanızı öneririz. Orada, AV Test gibi kuruluşlar tarafından son kullanıcılar için en iyilerden biri olarak adlandırılan bu güvenlik paketinde yer alan muazzam sayıda parametreyi göreceksiniz. Elbette zayıf yönleri de var. Örneğin, hileli sitelere karşı koruması yalnızca Edge ile çalışır. Buna rağmen, Windows Defender’ın ücretsiz bir antivirüs isteyenler için en iyi seçenek olduğuna inanıyoruz çünkü koruma seviyesi ve araç sayısı nedeniyle varsayılan olarak kurulu olarak gelir.

Avira Free Security

Avira

Avira, ücretsiz antivirüs pazarında bulacağınız en iyi siber güvenlik çözümlerinden biridir. Bir VPN (biraz sınırlı, ancak yine de mevcut), bir şifre yöneticisi ve bir İnternet anlaşma bulucu gibi uzun bir özellik ve araç listesi ile birlikte gelir. Tehditlere karşı koruma ile ilgili olarak, burada önerilen diğer alternatifler seviyesindedir.

Kripto para madenciliği için bir bileşen içerdiğini bilmelisiniz. Açıkçası, devre dışı bırakılabilir, ancak siber güvenliğe adanmış bir paket için dahil edilmesi tamamen gereksiz görünüyor. Bilgisayarınızdaki korumayı artırmak için her türlü işleve sahip kapsamlı bir güvenlik yazılımı arıyorsanız, Avira Free Security’yi seveceksiniz.

AVG

AVG

AVG, ücretsiz antivirüs söz konusu olduğunda deneyimlidir. Aslında, hiçbir ücret ödemeden etkili koruma arayan birçok kullanıcı için tarihsel olarak favori seçenek olmuştur. 2016 yılında AVG, Avast tarafından satın alındı. Yani bu şirketin listede çift temsili var. Bu, en iyi bilinen testlerde iyi bir puana sahip ve birkaç çok ilginç ek işleve sahip bir seçenektir: güvenli bir tarayıcı, bir İnternet teklifi arama motoru, bir ağ güvenlik denetçisi…

Öte yandan AVG, özellikle gerçek zamanlı taramanın başlangıcında performans sorunları sunar. Buna rağmen tehditlere karşı korunmak için mükemmel bir alternatif olarak kabul edilmektedir. AVG, siber güvenlik yazılımı için ödeme yapmadan günümüzün büyük güvenlik sorunlarından korunmak isteyenler için önerilir.

Bitdefender

Bitdefender

Şimdi Bitdefender ile devam ediyoruz. Temel ücretsiz sürümü, kötü amaçlı yazılımlara karşı ücretli yöntemle elde edilenle aynı korumayı sunar. Esas olarak, kötü amaçlı web sitelerine ve kimlik avına karşı savunmasıyla öne çıkıyor.

Olumsuz noktaları arasında, fidye yazılımlarına karşı koruma olmaması ve güvenlik açığı raporunun altını çiziyoruz. Ayrıca Wi-Fi güvenlik analizörü, parola yönetimi veya virüs bulaşması durumunda Windows’u geri yüklemek için bir kurtarma ortamı gibi gelişmiş yardımcı programların hiçbirine ödeme yapmadan erişemeyeceksiniz. Ücretsiz olarak tam koruma isteyenler ve bilgisayar güvenliği açısından ilginç eklemelerden vazgeçmek istemeyenler için Bitdefender önerilir. Temel ama etkili bir antivirüs hizmetidir.

Avast One Essential

avast

Avast One Essential, bazı bağımsız laboratuvarlara göre mükemmel bir puana sahiptir. Ayrıca Windows, macOS, Android ve iOS için uygulamalar sunar. Gizlilik ve performans yönetimi gibi ek özelliklerin yanı sıra yüksek bant genişliğine sahip bir VPN içerir.

Olumsuz noktaları arasında, güvenlik duvarının olası düşük yapılandırmasını buluyoruz. Varsayılan olarak dahil edildiği doğrudur, ancak kullanıcı tarafından fazla özelleştirmeye izin vermez. Öte yandan, ücretsiz bir seçenek olmasına rağmen, bazı özellikler ödeme yapan müşterilere ayrılmıştır. Avast One Essential, iyi koruma ve çok sayıda ek araç isteyenler içindir.

Total AV

totalav

Toplam AV, önerdiğimiz seçeneklerin sonuncusudur. Kendinizi virüslerden ve kimlik avı gibi diğer aldatma tekniklerinden korumak söz konusu olduğunda iyi bir seçenektir. Tarama sistemi, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı dosyalarının büyük çoğunluğunu tespit edebilir. Güçlü yönlerinden bir diğeri, yapılandırabileceğiniz ve ekipmanın durumunu öğrenebileceğiniz kontrol panelinin basitliğidir.

Etkili ve kullanımı kolay bir antivirüs olduğunu bir kenara bırakırsak, gerçek şu ki, çok fazla gelişmiş özellikten yoksundur. Bunu seçerseniz en çok özleyeceğiniz şeylerden biri gerçek zamanlı korumadır. Bu durumda, kötü amaçlı bir dosya bilgisayarınızda değişiklik yapmaya çalıştığında uyarı almayı unutun. Total AV, bilgisayarını zaman zaman taramak isteyenler içindir. Ne yazık ki, ücretsiz sürüm, uygulamanın Premium planında bulunan gerçek zamanlı koruma olmadan yetim kaldı.