Apple Music Sing nedir? Uyumlu iPhone ve iPad modelleri

Apple firması, Apple Music Sing adında yeni bir Apple Music işlevinin geldiğini duyurdu. Apple Music Sing nedir?

Apple, müzik platformu Apple Music’te uygulanacak bir karaoke işlevi olan Apple Music Sing’i duyurdu. Apple Music Sing, Apple Music kullanıcılarının, gerçek zamanlı olarak gelen şarkı sözleriyle en sevdikleri şarkıları söyleyebilecekleri yeni bir arayüze erişmelerini sağlıyor.

Apple Music Sing, en sevdiğimiz şarkıları söylemeyi eksiksiz bir deneyim haline getirmeyi vaat eden bir araçtır. Apple Music Sing, tek başına veya orijinal sanatçı ile beraber şarkı söyleme yeteneği, ayarlanabilir sesler, düet parçaları ve daha fazlasını içerir. Apple, Apple Music kullanıcılarının en sevdikleri şarkıları söyleyebilecekleri yeni arayüzün hayata geçirildiğini duyurdu.

Apple Music Sing nasıl etkinleştirilir?

Apple Music Sing karaoke özelliği, iOS 16.2’den beri mevcuttur. Bu nedenle, işletim sistemi güncellemesine sahip olmak, iPhone’umuzda bundan faydalanabilmemiz için ilk adımdır. Bir sonraki şey, aşağıda bahsettiğimiz seçeneklerden bazılarını seçmek olacak ve her şey en iyi müzikal sunumumuz için hazır olacak.

 • Apple Music’i açın ve dinlemek istediğiniz bir şarkı bulun.
 • Bir şarkıyı başlattıktan sonra, sol alt köşedeki şarkı sözleri düğmesine (alıntı simgesi) dokunun.
 • Yalnızca desteklenen şarkılarda görünecek olan mikrofon + yıldız simgesini seçin.
 • Mikrofona dokunduktan sonra, şarkı söylemeye başlamak için Apple Sing açılır. Performans sırasında sesin yüksekliğini ayarlamak ve sözlerle birlikte şarkı söylemek için sürükleyebilirsiniz.
 • İşlevi devre dışı bırakmak için “Şarkı Söyle” simgesine basın.

Apple Music Sing ile uyumlu modeller

Apple Music Sing, en yeni iPad’lerde ve Apple TV 4K’da (eski Apple TV donanımı değil) mevcuttur. Uyumlu cihazlar arasında iPhone 11 ve sonrası, iPad 9/10, iPad mini 6, iPad Air 4/5, iPad Pro M1 ve M2 bulunur.

Tüm cihazlarda mevcut olan bir deneyim olmayacak, Apple kataloğundaki en yeni deneyim olacak. En premium modeller ve üçüncü nesil iPhone SE ve iPhone 11’den iPhone 14’e kadar.

 • iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max
 • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max
 • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro ve 13 Pro Max
 • iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max
 • 3. nesil iPhone SE

iPad’lerin Apple Music Sing içinde bir yeri olacak, bu da en son çıkanlarla sınırlı bir deneyim.

 • Beşinci nesilden 12,9 inç iPad Pro
 • Üçüncü nesilden 11 inç iPad Pro
 • Dördüncü nesilden iPad Air
 • Dokuzuncu nesilden iPad
 • iPad mini 6. nesil

Daha kapsamlı bir liste bekleniyordu ancak gerçek şu ki Mac’ler bu karaoke moduna girmeyecek. Onun yerine bu yıl tanıtılan en son Apple TV 4K olacak. Bu durum göz önüne alındığında, çeşitli Apple forumlarında yankılandı ve 2018 iPad Pro, M1’li ilk Mac’ler ve önceki Apple TV gibi cihazlarda bulunmadığı eleştirildi. Cihazlara bakılınca, temelde ikinci nesil Neural Engine’in gerekli kullanımından kaynaklanabilse de, yukarıda bahsedilen cihazlarda bulunmaması biraz garip. Apple, cihazlarda resmi hale getirir getirmez bu özelliğin nasıl alındığını göreceğiz.

apple-music-sing
Fotoğraf lisansı: Apple

Apple Music Sing’te hangi şarkılar var?

Apple, hangi şarkıların Apple Music Sing ile uyumlu olduğunu tam olarak paylaşmadı. Ancak özellik, “on milyonlarca şarkı” desteğiyle başlıyor. Uyumlu içerik hakkında bilgi edinmenin bir yolu, alt köşedeki Ara sekmesini ve ardından Şarkı Söyle kategorisini seçmektir.

Başka bir seçenek de bir şarkıyı dinlemek ve Apple Music’in karaoke özelliğinin mevcut olup olmadığını görmek için şarkı sözleri düğmesine dokunmaktır.

Apple, Apple Music şarkılarına şarkı sözlerinin eklenmesinin platformun en popüler işlevlerinden biri olduğunu çok iyi biliyor ve bu, Apple Music için bu eğlenceli karaoke hizmetini yaratmanın ana nedenlerinden biri oldu.

Apple Music Sing kullanıcıları, bir şarkının sanatçısının sesinin yüksekliğini kontrol etme seçeneğine sahip olacak. Orijinal sanatçıyla birlikte şarkı söylemeyi, başrolü üstlenmeyi ve hatta Apple Music kataloğundaki milyonlarca şarkıyla miksaj yapmayı seçebilir.

Apple Music Sing’in ana işlevleri şunlardır:

 • Ayarlanabilir Sesler: Orijinal şarkı sanatçısının sesinin yüksekliğini kontrol etmenizi sağlayan bir özellik.
 • Gerçek zamanlı şarkı sözleri: Apple Music Sing karaoke, melodinin ritmine tepki veren animasyonlarla gerçek zamanlı şarkı sözleri sunacak.
 • Arka Plan Vokalleri: Aynı anda ve ana vokallerden bağımsız olarak söylenen vokal dizilerini içeren bir koro seçeneği.
 • Düet Görünümü: Düet yapmak için ekranın karşıt taraflarında birden fazla şarkıcı görüntülenir.

Apple Music Sing, iOS 16.2 ile birlikte Apple Music aboneliği olan tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu. Resmi Apple web sitesinden, Apple Music Sing’in uyumlu iPhone ve iPad modellerinde ve yeni Apple TV 4K’da kullanılabileceğini duyurdular.