Maltepe Yalı Mahallesi sahili yeni hali

Maltepe Yalı Mahallesi sahili yenilendi. Yıllarca bakımsız bırakılan, tenha ve tekin olmayan bir yer halini alan ve Maltepe Sahil Etkinlik Alanı‘na giden yol üstünde bulunan Yalı sahili yenilendi.

Kartal’dan Maltepe’ye yürüyen vatandaşların da geçiş noktası olan Yalı sahili için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) harekete geçti. İlk olarak alandaki derelerin yıllardır bakımsız bırakılmalarından dolayı artık yıkılmakta ve çökmekte olan duvarlarını yenileyen İBB, daha sonra alanda büyük bir yenileme çalışması başlattı.

maltepe-yali-sahili-2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Çalışma kapsamında dozerlerle tüm toprak kazıldı. Alanda etkin bir sulama sistemi kuruldu. Daha önce alanda yapılan sulama çalışmaları nedeniyle yürüyüş yolları ve kaldırımlara su geliyordu, yeni düzenlemelerle bunun olmayacağı öğrenildi. Çalışmalar kapsamında alanda çok sayıda yeni ağaç dikimi de gerçekleştirilirken, çim serimi de yapıldı.

maltepe-yali-sahili-3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Sulama sistemi ve yürüyüş yollarının yapımı tamamlandıktan sonra alan yeşillendirildi. Tüm bölgeye çimler serildi. Sahile çok sayıda yeni model oturma grubu koyan İBB, tüm eski bankları da toplayıp yenileri ile değiştirdi.

maltepe-yali-sahili-4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İBB kısa süre önce de alanda bulunan çocuk parkını tamamen yenilemişti. Vatandaşlar Yalı sahilinden geçerek İBB’nin Maltepe – Adalar vapuruna gidebilir veya limanı geçerek Maltepe dolgu alanına ulaşabilir.

Diğer yandan, aşağıda, çalışmalar yapılırken çekilmiş fotoğrafları görebilirsiniz.

sahil-yenileniyor-2
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
sahil-yenileniyor-5
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
sahil-yenileniyor-4
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
sahil-yenileniyor-3
Fotoğraf lisansı: Kartal 24