NVIDIA GeForce RTX 4070 özellikleri

NVIDIA RTX 4070 ile ilgili şimdiye kadar aldığımız haberler yavaş yavaş geliyor. Firmanın bu yeni ekran kartı hakkında en azından şu ana kadar çok az detay biliniyor. Yeni bir sızıntı, özelliklerinin ne olması gerektiğinden bahsediyor. Böylece bu ekran kartı hakkında şimdiden bir fikir edinebiliriz.

Tanınmış bir donanım haber sızıntısı, bize bu yeni ekran kartı ile ilgili ilk verileri vermekten sorumlu.

NVIDIA RTX 4070 ekran kartının teknik özellikleri

Şimdiye kadar bu NVIDIA GeForce RTX 4070 hakkında bazı sızıntılar olmuştu. Yeni sızıntı, teknik özelliklerinin önceden düşünülenden daha iyi olacağını görmemizi sağlıyor. Bellek, şimdiye kadar bahsedilen 10 GB yerine 12 GB olacak. Ek olarak, 192 bitlik bir konfigürasyona sahip olacak ki bu, bu ekran kartının geliştiği başka bir özellik.

Ek olarak, bu SKU’nun artık 5888 CUDA çekirdeğine eşit olan 46 akışlı çoklu işlemciye sahip olduğuna inanılıyor. Bu, daha önce söylentileri dolaşan 7168’den önemli ölçüde daha düşük bir rakam, ancak aynı zamanda mevcut Nvidia RTX 3070 ile aynı konfigürasyon. Öte yandan, bu kartın 12 GB, 192 bit spesifikasyona “yükseltme” alacağı bildiriliyor, bu nedenle bellek bant genişliği RTX 4070 Ti ile aynı olacak.

NVIDIA RTX 4070, Ti varyantından sadece 35 W daha az olan 250 W TDP’ye sahip olacak. Her iki model de AD104 GPU’lara, benzer termal güç gereksinimlerine ve aynı bellek özelliklerine sahip olacak. Bu aynı zamanda bu modelin ne zaman piyasaya sürülmesini beklememiz gerektiği sorusunu da gündeme getiriyor. Ocak ayı için konuşuluyor ama bu konuda şu ana kadar doğrulanan bir şey yok. Bu yüzden daha fazlasını öğrenmek için gelecek haftaları beklemeye devam etmemiz gerekecek. Üst seviye kartlardan daha uygun fiyata olacağı dolu dolu bir 2023 ekran kartı lansmanı bizi bekliyor.