Dijital Piyasalar Yasası nedir?

Avrupa Birliği’nde İnternet için yeni bir geleceğe işaret edebilecek olan Dijital Piyasalar Yasası yakın zamanda yürürlüğe girdi. Temel olarak amaç, hem işletmeler hem de son tüketiciler için adil bir çevrimiçi ortam sağlamaktır. İşte dikkat etmeniz gereken detaylar.

Dijital Piyasalar Yasası Nedir?

Dijital Pazarlar Yasası veya Digital Market Act (DMA), dijital sektör için düzenleyici bir çerçevedir. Bu, 12 Ekim 2022’de yayınlanan bir Avrupa Birliği (AB) yönetmeliğidir.

Avrupa Komisyonu’na göre bu yasa, dijital alanda “bekçi” olarak hareket eden platformlar için belirli hükümler getiriyor. Temel amaç, şirketlere ve kullanıcılara haksız koşulların dayatılmasını önlemektir.

Bu yasanın dijital pazarlarda inovasyonu, büyümeyi ve rekabet edebilirliği teşvik etmesi bekleniyor.

Kimler bu Kanuna tabidir?

Avrupa Komisyonu’na göre, bu yasa yalnızca “bekçi” olarak belirlenmiş şirketler için geçerlidir. Örneğin, arama motorları, sosyal ağlar, uygulamalar, mesajlaşma servisleri, web tarayıcıları veya işletim sistemleri. Kısacası, şirketler ve kullanıcılar arasında aracı görevi görebilecek herhangi bir platform.

Bu anlamda, bu yasaya bağlılık, şirketler ve tüketiciler için erişilebilir ve adil bir çevrimiçi ortamın garanti edilmesinde yatmaktadır. En önemli yükümlülüklerden bazıları şunlardır:

  • Kullanıcıların uygulamaları kaldırmasını veya varsayılan ayarları değiştirmesini kolaylaştırmak.
  • Erişim gözlemcisi işletim sistemi ile herhangi bir kullanıcının uygulama yüklemesine izin vermek.
  • Kullanıcıların abonelikten çıkmalarını kolaylaştırmak.

Yasaklara gelince, en öne çıkanlar:

  • Kapı bekçilerinin diğer profesyonel kullanıcılarla aynı platformda rekabet ederken kullanıcı verilerini kullanması.
  • İzni olmadan reklam amaçlı olarak çekirdek platform hizmeti dışındaki kullanıcıları izlemek.

DMA, DSA ile birlikte uygulanacak. Bunun amacı, büyük platformları içeriklerini denetlemeye zorlamak olacaktır.

Her iki yasa da iki ana hedefi paylaşıyor:

  • Özellikle kullanıcıların temel haklarını koruyarak dijital ortamın daha güvenli olmasını sağlamak.
  • Hem Avrupa pazarında hem de küresel olarak yeniliği, büyümeyi ve rekabet edebilirliği teşvik eden eşit şartlar.

Dijital Piyasalar Yasası internete ne gibi değişiklikler getiriyor?

Dijital Piyasalar Yasası, erişim sorumlularının ayrıcalıklı konumunu sınırlayacaktır. Örneğin, Google, Meta, Apple. Avrupa Birliği’nde sadece üç yıl içinde yıllık 7.5 milyar Euro ciroya sahip oldukları tahmin ediliyor.

Aynı kaynağa göre aylık 45 milyondan fazla son kullanıcıya sahip olduklarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca minimum 10.000 profesyonel kullanıcı. Bütün bunlar sadece Avrupa Birliği’nde.

Aynı şekilde kaynak, yasanın yürürlüğe girdiği şirket olan bazı Apple operatörlerinin de endişeli olduğunu belirtiyor. Onların bakış açısına göre bu, inovasyonu ve pazar verimliliğini etkileyecektir. Aynı zamanda, kullanıcıların gizliliğinde ve güvenliğinde güvenlik açıkları oluşturabilir.

Öte yandan kaynak, aksi bir bakış açısına sahip AB temsilcilerine de danıştı. Dijital bağlamda eşitlikçi koşullar yaratmanın önemli olduğunu garanti ediyorlar. Bu da daha fazla rekabet gücü ve yeniliğe izin verir, tersi değil.

Her halükarda Dijital Piyasalar Kanunu zaten bir gerçektir. 1 Kasım 2022’de yürürlüğe girdi ve altı ay sonra uygulanmaya başlayacak. Bu nedenle, 2023’ten itibaren bu düzenleyici çerçevenin geçerliliğinden elde edilen ilk sonuçlar görülecektir.