iPhone 14 Pro ve HUAWEI Mate 50 Pro: Hangisinin kamerası daha iyi?

Huawei, acımasız teknik özelliklere sahip bir telefonla yol alıyor, ancak iPhone 14 Pro daha doğal sonuçlar sunuyor.

Huawei, harika teknik özelliklere, çığır açan bir tasarıma ve fotoğrafçılık bölümünde büyük bir iddiaya sahip bir akıllı telefon olan yeni Huawei Mate 50 Pro’yu Kasım 2022’nin ortalarında piyasaya sürdü.

Huawei’nin yeni amiral gemisi, 50 megapiksel geniş açılı sensör, 13 megapiksel ultra geniş açılı lens ve başka bir 64 megapiksel telefoto lens içeren üçlü kamera sistemine sahip muhteşem bir dairesel modülle piyasaya çıktı. Şimdiye kadar donanımsal olarak teknik özellikleri acımasız.

Mate 50 Pro kamerası iPhone 14 Pro’nun fotoğraf kalitesine ulaşabilecek mi? Huawei Mate 50 Pro ve iPhone 14 Pro kameraların derinlemesine analizi yapıldı. Sonuçlar, en hafif tabirle, çok ilginç.

Kamera Karşılaştırması: Huawei Mate 50 Pro ve iPhone 14 Pro

Huawei Mate 50 Pro’nun kamera davranışı, fotoğraflarınızda çok fazla bilgi ve ayrıntı gösterir ve genel olarak iPhone 14’ten daha yüksek renk doğruluğuna sahiptir.

Öte yandan iPhone 14 Pro’nun kamera fotoğraflarında yüksek kontrast seviyeleri ile ilgili ciddi bir sorunu var, gölgeler çok loş.

Huawei Mate 50 Pro’nun sorunları düşük ışık koşullarında ortaya çıkıyor, sonuçlar doğallıktan çok şey kaybediyor. Bu anlamda iPhone 14 Pro’nun gece modu, donanımının teknik özelliklerine çok daha iyi uyum sağlıyor. Aslında, Huawei’nin telefonunun veri işlemesi o kadar agresif ki fotoğrafların oranlarını bile değiştiriyor.

Kısacası Huawei Mate 50 Pro’nun kamerası birçok açıdan iPhone 14’ün kamerasından üstün. Daha fazla renk doğruluğuna, daha iyi kontrastlara ve geniş bir dinamik aralığa sahiptir. Ancak teorik olarak daha düşük kaliteli teknik özelliklerde bile iPhone 14 Pro çok daha doğal ve gerçekçi sonuçlar sunuyor.

Huawei işleri doğru yapıyor gibi görünse de Amerika Birleşik Devletleri’nin Çinli üreticileri veto etmesine rağmen şirket, Huawei Mate 50 Pro ile pazarda kendine yer edinmeyi başardı ve akıllı telefon sektörüne Apple’ın önünde hakim olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, kamera görüntülerinin işlenmesine bu kadar çok yazılım işlevinin dahil edilmesi, bu harika cihazın fotografik deneyimini bir şekilde bozarak, Huawei Mate 50 Pro’nun o doğallığı kaybetmesine neden oldu.