WhatsApp 2023’te bu telefonlarda çalışmayacak

Her yıl sonunda olduğu gibi WhatsApp, uygulamanın bazı telefonlarla uyumluluğunun sona erdiğini duyurur. Piyasadaki en popüler mesajlaşma uygulaması, önümüzdeki yıl bazı cihazlarda çalışmayı durduracak. Bu karardan hangi modellerin etkileneceği şimdiden belli oldu.

WhatsApp birçok telefonda çalışmayı durduracak. Uyumluluğun bu şekilde sona ermesi, etkilenen telefonlara sahip kullanıcıların daha modern bir telefon satın almadıkça mesajlaşma uygulamasını kullanmaya devam edemeyecekleri anlamına gelir.

WhatsApp bu telefonlarda çalışmayacak

WhatsApp uyumluluğunun sonu, 1 Ocak 2023’ten itibaren gerçekleşecek bir şeydir. Dolayısıyla bunlar, kullanıcıların popüler mesajlaşma uygulamasını cihazlarında kullanabilecekleri yılın son on günüdür. Mesajlaşma uygulaması, yalnızca Ocak ayından itibaren Android 4.2 veya üzeri ve iOS 12.1 veya üzeri sürüme sahip telefonlarda çalışacak. Bunlar uyumluluk açısından yeni sınırlardır.

İşletim sistemi belirtilen sürümlerden daha düşük olan hiçbir telefon artık mesajlaşma uygulamasını çalıştıramayacaktır. Uygulamayı cihazda kullanmaya çalıştığınızda, ekranda uygulamanın kullanılan işletim sistemiyle artık uyumlu olmadığını bildiren bir mesaj göreceksiniz.

iOS 12.1 versiyonundan daha düşük iPhone’larda artık WhatsApp çalışmayacak. Buna göre; iPhone 5c, iPhone 5, iPhone 4s için WhatsApp uyumluluğu 2023’ten itibaren sona erecek.

Aynı şekilde, Android 4.2’den daha düşük bir Android sürümüne sahip telefonlarda da WhatsApp çalışmayacak. Bu telefonların arasında; LG Optimus 4X HD P880, LG Optimus L7, Samsung Galaxy Ace Plus, Samsung Galaxy S3 Mini VE, Xiaomi Mi2s, Huawei Ascend G525, Lenovo S890, Xiaomi Mi2s, Sony Ericsson Xperia Arc S, Lenovo A660, Huawei Ascend G615, Huawei Honor 2, ZTE Grand X Pro, Huawei Ascend P1 LTE, Huawei Honor 2, Huawei Ascend G615 yer alıyor.

Listede Desire 500 gibi HTC modellerini görebilirsiniz. Ascend Mate, P1, G740, D, D1 ve D2 gibi Huawei modellerini görebilirsiniz. Optimus serisi F3 ile F7, L2 ile L7 arasında 18 modeli desteksiz bıraktığı için en çok etkilenen LG oluyor. Samsung, Galaxy S3 mini ve Galaxy S2 gibi o zamanlar orta-üst seviye olan 2 modele sahiptir.

Son olarak, Cink Five ve Darknight ZT ile Arc S, Miro ve Neo L ve Wiko gibi soyu tükenmiş bazı Sony Xperia modelleri var. Bunlar yıllardır piyasada olmayan cihazlardır ve bu nedenle hiçbir kullanıcının zarar görmemesini umuyoruz.

Ayrıca bu kullanıcılar Play Store veya App Store’dan da WhatsApp indiremeyecekler. Bu, mesajlaşma uygulamasının bu uyumluluğunun sona ermesinin sahip olduğu sorunlardan veya sınırlamalardan bir diğeridir. Bu nedenle, bir haftadan biraz daha uzun bir süre içinde, yukarıda belirtilen işletim sistemlerine sahip cihazlarda çalışmayı durduracaktır.