Epic Games ile Apple davası sonucu ne oldu?

Teknoloji dünyasının en tartışmalı davalarından biri nihayet sonuçlandı. Ve sonuç Apple’a fayda sağlar. Yargıç Yvonne González Rogers, App Store’da Apple ve Epic arasındaki hukuk davasındaki kararını açıkladı. Yetkili merci, Apple’ın App Store’daki yönlendirme karşıtı politikalarıyla antitröst yasasını ihlal ettiğini tespit ederken, Apple’ın tekel olmadığını açıkça ortaya koydu.

Bu bağlamda Rogers, Apple’ın artık geliştiricilerin kullanıcıları üçüncü taraf ödeme seçeneklerine yönlendirmesini yasaklayamayacağını belirten kalıcı bir tedbir kararı çıkardı. Epic Games ise karara itiraz etmeyi planladığını açıklarken, Apple sonuçtan memnun.

Apple, Epic Games’e karşı büyük bir zafer kazandı

Apple genel danışmanı ve kıdemli başkan yardımcısı Katherine Adams basına yaptığı açıklamada, Yargıç Rogers’ın kararının “Apple için büyük bir zafer” olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Adams, bugün alınan karara dayanarak Apple’ın “ilgili herhangi bir pazarda tekel olmadığını” ve kararın App Store’un iş modelini “doğruladığını” vurguladı.

Apple ayrıca yaptığı açıklamada, Yargıç Rogers’ın kararının Apple’ın App Store uygulama içi satın alma gereksinimiyle ilgili bir sorun bulmadığını ve yalnızca müşterileri harici ödeme seçeneklerine yönlendirmek için geçerli olduğunu belirtti. Apple ayrıca, değişikliklerin uygulanmasını hala düşündüğünü ve duyurulacak herhangi bir App Store değişikliği olmadığını söyledi.

fortnite app store

Epic Games, Apple’a neden dava açtı?

Epic Games’teki geliştiricilerin, App Store ücretlerini ödememek için alternatif bir ödeme sistemi getirmesinin ardından Apple, Epic Games geliştirici hesabını kaldırma ve oyunu mağazasından kaldırma kararı aldı.

Bu aksiliğin ardından Epic Games, Apple’a dava açtı ve her iki şirket de bir dizi davaya karıştı. Yargıç Yvonne González Rogers, Apple’ın geliştiricilerin kullanıcıları diğer ödeme sistemlerine yönlendirmesini yasaklayamayacağına karar verdi.

Fortnite’ın App Store’dan kaldırılması yalnızca Apple ile Epic Games arasındaki ilişkiye zarar vermekle kalmadı, Apple’ın dünya çapındaki imajına da ciddi şekilde zarar verdi. Ayrıca, muhtemelen Avrupa Birliği’nin düzenlemelerini de etkilemiştir.

Tim Sweeney (Epic Games’in CEO’su), 31 Aralık 2022’de yayınladığı tweet’te Fortnite’ın 2023’te iOS’a döneceğini duyurdu.

Epic Games, Fortnite içinde, oyuncuların Apple’a gelir ücretlerinin %30’unu ödemekten kaçınmaya çalışarak harici bir kaynak aracılığıyla mikro ödemeler yapmasına olanak tanıyan bir özelliği etkinleştirdi. Şimdi Epic Games, kanun zaten kendi taraflarında olduğu için Fortnite’ın 2023’te iPhone ve iPad’e geri dönüşünü planlıyor. Apple’ı zor zamanlar bekliyor!

Fortnite App Store’a geri dönecek mi?

Popüler video oyunu Fortnite, bir yılı aşkın bir süredir App Store’dan kaldırıldı ve her şey, yakın zamanda geri dönmeyeceğini gösteriyor gibi görünüyor. Epic Games’ten Fortnite’ın mağazaya iade edilmesini talep ettiler ancak Apple bu talebi reddetti.

Apple’dan Fortnite’ı tekrar partiye davet etmekten başka seçenekleri yok. Sonunda App Store’a geri dönmezse , Avrupa Birliği, Apple’ı üçüncü taraf uygulama mağazalarına sırayla izin vermeye zorlayacakları yeni bir Dijital Pazar Yasası (DCM) çıkardığından, App Store’a bir alternatiften dönecektir.

Epic Games, Apple’a 6 milyon dolar ödedi

Artık yargıç cezaya karar verdiğine göre, Apple durumu yeniden düşünmek zorunda kalacak. Ancak yargıç, geliştiricilerin Apple’a haber vermeden Fortnite’a bir ödeme seçeneği ekleyerek bir App Store kuralını çiğnediği için Epic Games’in Apple’a ekonomik zararlar için belirli bir miktar para ödemek zorunda kalacağına da karar verdi.

Epic Games’in, Ağustos ve Ekim 2020 arasında Epic Doğrudan Ödeme aracılığıyla Fortnite iOS uygulaması kullanıcılarından topladıkları 12.167.719 Doların %30’unu tazminat olarak ödemesi gerekecek. Ayrıca Epic Games, 1 Kasım’dan dava tarihine kadar elde ettiği tüm gelirlerin %30’unu artı faizini ödemek zorunda kalacak.

Epic Games, App Store’daki doğrudan ödeme seçeneğini kullandıktan sonra kazancınızın bir kısmını Apple’a tazminat olarak ödedi. Bu, Twitter’da “Epic Games” CEO’su Tim Sweeney tarafından onaylandı.

Karara ve Apple’a ödenen miktara rağmen Epic Games‌ karara itiraz etti. Apple henüz bu karara itiraz edip etmeme konusunda karar vermiş değil.