Soğuk cüzdan nedir, nasıl kullanılır?

Blok zincirinin ortaya çıkışından bu yana, özellikle son yıllarda kripto para dünyası büyüdü. Başka bir deyişle, sanal para birimlerinin kullanımı arttı ve bu onların güvenliğini sağlama anlamına geliyor. Bu nedenle, her kullanıcı bunları saklamanın en iyi yoluna karar verecek ve böylece kripto para birimlerine istedikleri zaman erişebilecektir. Bu anlamda, soğuk cüzdanlar bu güven amacı için mükemmel bir seçenektir. Soğuk cüzdanların ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını görelim.

Soğuk cüzdan nedir ve nasıl çalışır?

Güvenlikten bahsetmek, soğuk cüzdanlardan bahsetmek demektir. Buna dayanarak, kriptografik cüzdan görevi gören fiziksel bir cihaz veya donanım olduğu için “soğuk” olarak tanımlanır.

Temel bileşenlerinden biri, soğuk cüzdanların internete bağlı olmamasıdır. Bu özellik, kripto para birimlerini daha güvenli ve hacklenmesi zor hale getirir. Yani, kriptografik anahtarlar çevrimdışı olarak saklanır.

Dijital olarak imzalanmış anahtarla iletilen bir işlemden veri alarak çalışırlar. İmzalanan bu işlemler, İnternet erişimi olan herhangi bir cihaz aracılığıyla gönderilir.

Soğuk cüzdanların en önemli Özellikleri

Genellikle güvenlik bilincine sahip kripto kullanıcıları veya korunması gereken çok sayıda varlığa sahip olanlar tarafından tercih edilirler. Bu tercih, saklamayı kendileri yönetmek isteyenlere bu cüzdanın sunduğu güvenlik seviyesini onaylar.

Aslında, kriptografik en iyi uygulamalar, güvenlik endişeleri nedeniyle asla büyük miktarlarda kripto para birimini çevrimiçi “aktif” bir cüzdanda saklamamanızı önerir.

  • Soğuk cüzdanlar, bilgisayar korsanlığı riskini en aza indirmek için anahtarları çevrimdışı olarak saklar. İnternete erişememeniz riskleri en aza indirir.
  • En sık kullanılan depolama yöntemi, bir cihazda bulunan bir cüzdandır.
  • Özel anahtarlar, parola korumalı bir fiziksel cihazda saklanır. Bu nedenle, cihazın sahibi olmadıkça ve şifreyi tahmin etmedikçe hiç kimse bu anahtarlara erişemez.
  • Soğuk cüzdanlar, gönderilmeden önce dijital olarak imzalandığı USB, CD veya bilgisayar gibi cihazlarda çevrimdışı olarak saklanabilir.

Soğuk cüzdanların avantajları ve dezavantajları

Bu tür kripto para depolamanın en dikkate değer avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Bir kullanıcı olarak, daha fazla güvenlik için anahtarlarınızı gizli ve çevrimdışı tutabilirsiniz.
  • Anahtarlarınız üzerinde tam kontrole sahipsiniz.
  • Piyasada, farklı fiyat ve özelliklere sahip çeşitli güvenilir üreticiler bulacaksınız.

Bazı dezavantajlar etrafında şunları belirtebiliriz:

  • Kaybolabilir, çalınabilir veya yok edilebilirler.
  • Disiplini sürdürmeli ve kripto varlıklarınızın öz gözetiminden sorumlu olmalısınız.

Diğer sanal cüzdanlardan farkı nedir?

Kripto para birimlerini saklamanın birkaç yolu var, bu nedenle bir kullanıcı olarak güvenliğin yanı sıra yatırım hedeflerinizi de değerlendirmelisiniz. Bu anlamda önceki paragraflarda da belirttiğimiz gibi temel farkı internet olmadan da çalışabilmesidir. Bu özellik, kullanıcılara güvenilirlik sağlar.

Unutulmaması gereken bir diğer fark, soğuk cüzdanların genellikle 50 ila 150 ABD Doları arasında değişen bir maliyeti olmasıdır. Bunun yerine, sözde “sıcak cüzdanlar” çoğunlukla ücretsizdir. Ancak, varlıklarınızın güvenliğini ücretsiz olarak feda eder misiniz?