Macbook Air ile Macbook Pro arasındaki fark

Apple’ın piyasada iki dizi dizüstü bilgisayarı var: Macbook Air ve Macbook Pro. Her ikisinin de oldukça az benzerliği var ve bu, birini diğerinden ayırt etmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle, bu makalede size bilmeniz gereken tüm farklarla birlikte Macbook Air ile Macbook Pro arasındaki karşılaştırmayı gösteriyoruz. Böylece ihtiyacınıza en uygun olanı satın alabilirsiniz…

Tasarım, bağlantı noktaları ve çentik

Çok önemli bir şeyi göz önünde bulundurmalısınız, o da Macbook’ların birçok açıdan birbirine benzediği ve hepsinin harika bir tasarıma sahip olduğu gibi. Bununla birlikte, tüm 13″ modellerin boyutu daha kompakttır ve bu nedenle yanlarında daha az bağlantı noktası bulunur. Öte yandan, boyutları biraz daha büyük olduğu için Pro’nun 14″ ve 16″ versiyonlarında daha fazla sayıda bağlantı noktası bulunur. Bu nedenle, daha fazla sayıda bağlı çevre birimine ihtiyacınız varsa, daha büyük modelleri tercih etmeli ve 13 inçlik modelleri yalnızca mobiliteye öncelik veren kullanıcılar için bırakmalısınız.

Öte yandan bir detayı daha vurgulamakta fayda var, o da 13″ Air modellerinde ekrandaki tartışmalı çentik web kamerasını barındırmak için seçilmiş. Yani kamera sensörünün olduğu ve görüntünün görülemediği bir “ada” göreceksiniz. Bu, dikkat edilmesi gereken bir şeydir ve rahatsız edici olabileceğinden içerik oluşturucuların ve tasarımcıların bundan kaçınması önemlidir.

Öte yandan, M2 çipli Macbook Pro 13″, daha önceki Macbook’larda gördüğümüz ve Apple’ın şimdiye kadar geri çekmeye karar verdiği bir buluşu yeniden gündeme getirdi. Bu çok sayıda işlev veya kısayol içeren dokunmatik çubuk. Hepsinde ortak olan, Touch ID biyometrik sensörlü güç düğmesi, FaceTime için HD kamerası (artık eski Intel modellerinde 720p’ye kıyasla 1080p çözünürlükte), makas tipi klavye, Force Touch trackpad vb.

Kısacası Apple, farklı ihtiyaçları karşılamak için bu beş güncel modele sahiptir ve böylece tüm potansiyel müşterileri memnun eder. Elbette bu sistemlerde bazı güçlü yönler geliştirilerek diğerleri de feda ediliyor. Bu nedenle modeller benzerliklerine rağmen oldukça farklı kullanıcıları hedefliyor. Tasarım ve kaplamanın geri kalanıyla ilgili olarak, Apple ürünlerinde olduğu gibi çok kaliteli ve minimalist bir tasarıma sahip bir ürün bulacaksınız.

Buna ek olarak, Cupertino firması daha hoş bir dokunuş, birinci sınıf tasarım ve daha iyi iç sıcaklık dağılımı sunmak için alüminyumu tercih etti, çünkü bu metal iyi bir termal iletkenliğe sahip. Ek olarak, stilinize en uygun olanı seçebilmeniz için mevcut birkaç kaplamada bulabilirsiniz.

SoC ve ekranlar

Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise çoklu monitör konfigürasyonu kullanacaksanız SoC M1 ve M2’ye sahip Macbook Air ve Macbook Pro modellerini göz ardı etmenizdir. Ve bu iki çip, harici ekranların kullanımını büyük ölçüde sınırlandırıyor. Pro ve Max sürümleri yalnızca Macbook Pro’larda mevcut olduğundan, bu, Macbook Air’i yıpranmanın dışında bırakır.

Macbook Air ve Macbook Pro M1 ve M2 sürümlerinde yalnızca 2 Thunderbolt bağlantı noktası bulunurken, M1 Pro ve M1 Max sürümlerinde üç Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve bir HDMI bağlantı noktası bulunduğunu unutmayın. Bu nedenle, M1 ve M2 yalnızca tek bir harici ekrana bağlanabilirken, Pro ve Max sürümlerinde 4 adede kadar harici ekrana bağlanabilirsiniz, bu da size çoklu monitör kullanma imkanı verir.

Farklı ekranlar

En iyi ekranı bulmaya odaklandıysanız, çok uzağa bakmanıza gerek yok. Tüm MacBook’lar, Apple’ın Retina dediği en iyi sonuçları elde etmek için 13,6 ile 16 inç arasında çok fazla değişmeyen boyutların yanı sıra yüksek çözünürlüklere ve yüksek piksel yoğunluğuna sahiptir.

Yine de dikkatli olun, 13,6 inçlik Macbook Air M2, diğer M1 Air varyantlarından daha parlak bir ekrana sahip olduğundan, özellikle 100 nit daha fazla, yani 400 nit yerine 500 nit sunuyor. Ayrıca büyük kardeşleri Macbook Pro’dan daha net bir görüntü sunuyor. Bu, hepsinin geniş bir renk gamına (P3) ve True Tone uyumluluğuna sahip olmalarına rağmen, gerçekten harika görünecekler.

Ama parlaklık konusunda çok endişelenmeyin, eğer ekipmanı iç mekanlarda kullanacaksanız, tüm ekranlar fazlasıyla yeterli, ancak açık havada parlak güneş ışığında kullanıyorsanız, o zaman en yüksek nitlere sahip olanları seçmelisiniz. Macbook Pro sürümleri, gerçekten etkileyici olan 1600 nite sahip oldukları için dış mekan kullanımı için mükemmeldir.

Performans ve soğutma

2020 sürümü olan orijinal M1 SoC’ye sahip 13 inç MacBook Air, Intel destekli Mac’lerden önemli bir sapmaydı. Performanstan çok fazla ödün verilmedi ve tüketim oldukça iyi bir şekilde kontrol altında tutuldu. Apple’a göre, M1 çipinin sağladığı performans Intel’inkinden 3,5 kata kadar, grafiklerde 5 kata kadar ve makine öğreniminde 11 kata kadar daha hızlıydı, ancak buna şüpheyle yaklaşılmalıdır.

Bir Apple M1’in Intel yongalarından daha düşük olabileceğini söylemek istiyorum. Aslında daha önce Apple modellerine entegre edilen Intel Core H, M1 Pro kadar güçlü ancak aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var, o da Apple çipinin çok az enerji tüketmesi ve aktif soğutmaya ihtiyaç duymaması. Bu nedenle Macbook Air’lerde M1 ve M2 çipli fanlar çok gerekli olmadığı için bulunmuyor. Bu nedenle çok daha ince profillere sahip olabilirler.

Öte yandan, Macbook Pro’ların aktif soğutması vardır, bu yüzden biraz daha kalındırlar. Bu, daha uzun sürelerde veya daha yüksek iş yüklerinde Pro’nun Air modellerindeki kadar önceden kısmak zorunda kalmayarak daha iyi performans gösterdiği anlamına gelir. Ve bu iş için dikkate alınması gereken bir şeydir.

Ayrıca dikkate alınması gereken başka bir şey daha var. Apple M1 özellikli 13 inç MacBook Air, maksimum 16 GB RAM ve 2 TB SSD depolama ile sınırlıdır. Hala çok fazla, ancak çok sayıda yüksek çözünürlüklü video projesi depolamayı ve yoğun bellek kullanan uygulamalarla çalışmayı planlıyorsanız, bu oldukça sınırlıdır. 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri, yeni M1 Pro/Max yongaları sayesinde 64 GB’a kadar RAM ve 8 TB depolama alanına sahip olabilir. Yalnızca en yüksek RAM’i önemsiyorsanız, M2 MacBook Air ve Pro modelleri SSD depolama söz konusu olduğunda 24 GB’a kadar çıkabilir ve maksimum 2 TB’a çıkabilir.

Etkileyici olan bir diğer şey de performansına rağmen Apple M1 SoC tarafından sağlanan pil ömrü. MacBook Air, burada incelenen dizüstü bilgisayarlar arasında en küçük pile sahiptir, ancak tek bir şarjla 18 saate kadar video oynatmaya devam edebilir. 13 inç MacBook Pro, biraz daha büyük bir pile sahiptir ve tek bir şarjla 20 saate kadar kullanım vaat eder. Bununla birlikte, 16 inç MacBook Pro, daha büyük ve daha güç tüketen panele rağmen 21 saate kadar video oynatma vaat ediyor (bunların OLED değil, IPS panelleri olduğunu unutmayın).

Macbook Air ve Macbook Pro karşılaştırması hakkında daha fazla ayrıntı

Macbook Air’i Macbook Pro modelleriyle karşılaştırmak zor olabilir çünkü Apple, 2020’den bu yana geçirdiği farklı güncellemelerdeki bazı unsurları değiştiriyor. Birkaç çip mevcut ve yukarıda gördüğümüz gibi, hangi Macbook modelinin size en uygun olduğunu görmek için değerlendirilmesi gereken birkaç fark var.

Burada son söz size kalmış olsa da seçim için bazı anahtarlar vermeye çalışacağım:

  • Macbook Air daha hafiftir ve bir yerden bir yere taşınması daha kolaydır.
  • Pil ömrü Macbook Pro’da daha iyidir.
  • Macbook Pro’larda parlaklık daha yüksektir, bu da onları dış mekan kullanımı için mükemmel kılar.
  • Apple çipinin Macbook Pro’daki gibi Pro/Max sürümlerini seçerseniz, temel M1 ve M2’den çok daha iyi performans elde edersiniz.
  • Öğrenciler için Macbook Air M1, dahili fiyatı ve kütüphaneye, çalışma merkezine vb. götürmek için mükemmel olması nedeniyle mükemmel olabilir.
  • Profesyonel kullanım ve ağır iş yükleri için her zaman M1 Pro ve M1 Max çipli Macbook Pro’yu seçin.
  • M2’ye aldanmayın, daha yeni bir çip olmasına rağmen, M1’e göre bir performans artışı var ama yine de M1 Pro ve M1 Max’ten daha düşük.
  • Macbook Pro M2, çok sayıda uygulamayı barındırdığından kararsız olanlar için en iyi seçenek olabilir.