Yabancı kağıt toplayıcıları Kartal’ı mesken edindi

Çok sayıda yabancı kağıt toplayıcısı son haftalarda İstanbul Kartal’ı mesken edindi. Kartal’da Afganistan, Pakistan ve Suriye uyruklu kağıt toplayıcılarının sayısında son haftalarda artış olduğu kaydedildi.

Kartal sokaklarında kağıt toplayıcıların çoğunluğunu Afganistan, Pakistan, Gürcistan ve Suriyeliler oluşturuyor. Son günlerde çok sayıda yabancı kağıt toplayıcıları, adeta bölge kapma yarışı yapar gibi birbirileri ile yarışırcasına, çöp kutularından çöp kutularına sokaklarda koşuştururken görülüyor. Hatta bazı kağıt toplayıcıların çek çeklerindeki çuvallarına kırmızı boyalarla kodlar yazdıkları görüldü.

Vatandaşlar kağıt toplayıcılarından rahatsız mı?

Kağıt toplayıcıları esasında kimseyi rahatsız etmeden işlerini yapmaya gayret ediyor, buna özellikle çabalıyorlar, böylece kimsenin onların işlerini yapmalarını engellemeyeceklerini biliyorlar; ancak bazı vatandaşlar durumdan ciddi anlamda rahatsız. Bunun temel nedeni, kağıt toplayıcıların daha fazla para kazanmak için koşarak çalışmaları.

Çek çekleriyle koşuştururken, arkalarından hızla gelen gümbürtüyle panik olan vatandaşlar korkuya kapılıyor. Diğer yandan, çöp kutusundan çöp kutusuna çapraz giderek vatandaşların önüne çıkarak rahatsızlığa neden oluyorlar. Kağıt toplayıcıların kaldırımları kapatması ve yollarda trafiğin akışını engellemesi de cabası. Kartal’ın hangi sokağından geçilirse geçilsin, nerdeyse tüm sokaklarda bir kağıt toplayıcısına rastlamak mümkün.

kartal-kagit-toplayici
Motorlu bir kağıt toplayıcısı.
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bazı kağıt toplayıcıları ise kağıt toplayıcısı oldukları için kendilerine müdahale edilmeyeceğini bildiklerinden kağıt toplayıcısı görünümünde dolaşarak vatandaşlardan para dileniyorlar. Çoğunlukla bir ekmek parası veya bir su parası diyerek vatandaşlardan para istiyorlar. Oysa özellikle bu enflasyonda vatandaşlar için 10 liranın bile değeri var ve kendilerinden para dilenilmesi vatandaşları rahatsız ediyor.

Türk kağıt toplayıcılarının kazançları azaldı

Öte yandan, yabancı kağıt toplayıcıların gruplar halinde çalışması ve daha düşük yevmiye kabul etmeleri, depocuları yabancı kağıt toplayıcılarına yönlendirdi. Bu durumdan doğrudan etkilenen Türk kağıt toplayıcıları ise iş yapamaz hale geldi.

Bir kağıt toplayıcısına durumu sorduk ve sokaklarda bu işi yapanların yaş aralığının şu anda 13 ila 25 arasında değiştiğini söyledi. Afganistanlı olduğunu söyleyen kağıt toplayıcısı, İstanbul Kartal’da çalışarak Afganistan’daki ailesine para gönderdiğini söyledi.

kartalda kagit toplayici
Kartal'da çöpleri karıştıran bir kağıt toplayıcısı
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Son günlerde Kartal’daki kağıt toplayıcısı sayısındaki artış, yıllardır Kartal’da kağıt toplayıcılığı yapanları da rahatsız ediyor. Kartal’da hali hazırda çok sayıda kağıt toplayıcısı olduğu için kağıt toplayıcıları arasındaki paylaşılacak pasta da her geçen gün daralıyor.

Kağıt toplayıcıları çok zor şartlarda geçimlerini sağlıyor. Kağıt toplayıcıların sorunları hiçbir zaman çözülemezken, İstanbul’a yakışmayan görüntülere neden olan kağıt toplayıcı sorununun da şu an için çözülmesi olası görülmüyor.