Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro ile nasıl gidilir?

Yapımı uzun yıllardır süren Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı, nihayet açıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro ile gitmek isteyenler, en iyi ulaşım yolunun hangisi olduğunu merak ediyor. Bu yazıda, Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro ile nasıl gidileceği tarif edilmektedir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na metro ile gitmek için kullanmanız gereken metro hattı, Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’dır. Hattın toplam uzunluğu 7,3 km’dir ve 4 istasyondan oluşur. Bu metro hattı, M4 Kadıköy – Tavşantepe Metro Hattı’nın devamı niteliğindedir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na giden metro

Sabiha Gökçen Havalimanı’na giden metro hattına aktarma yapmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

Kadıköy – Tavşantepe metro hattını kullanarak ulaşım: Kadıköy – Tavşantepe metro hattı güzergahında yer alan istasyonlardan birinden metroya binin. Eğer bindiğiniz metro direkt havalimanına gidiyorsa, son durağa kadar bekleyin. Sabiha Gökçen Havalimanı metro durağında inin. Bazı metrolar direkt havalimanına gitmeyebilir, bu durumda Tavşantepe’de inip Sabiha Gökçen’e giden metroya aktarma yapın.

Marmaray kullanarak ulaşım: Marmaray’a binin ve Pendik’te inin. Pendik’te metro entegre ücretsiz olarak çalışan KM24 veya KM13 hatlarından birine binin ve 10-15 dakikada ulaşacağınız Tavşantepe durağında inin. Burada Tavşantepe metro istasyonuna girerek havalimanı metrosuna aktarma yapabilirsiniz.

Marmaray’dan Kadıköy – Tavşantepe – Sabiha Gökçen Metro Hattı’na aktarma için en uygun durak Ayrılık Çeşmesi durağıdır. Avrupa Yakası’ndan gelyorsanız, Ayrılık Çeşmesi’nde Marmaray’dan inin ve Kadıköy – Tavşantepe metrosuna aktarma yapın.

İETT kullanarak ulaşım: Tavşantepe metro istasyonu önündeki İETT durağında çok sayıda otobüs duruyor. Bunlar: 16KH, 130ŞT, 132Y, 133K, F1, KM11, KM12, KM13, KM17, KM23, KM24, KM29, MR60.

Minibüs ile ulaşım: D-100’den ulaşacaksanız, Gebze – Harem minibüsü ile Tavşantepe’ye gidebilirsiniz. Ayrıca Kadıköy – Tavşantepe metro hattına ulaşmak ve metroya binmek için metro istasyonlarından geçen bir minibüsü kullanabilirsiniz. Örneğin Kartal’dan Esenkent veya Esentepe minibüsleri ile Hastane – Adliye metrosuna ulaşılabilir. Maltepe’de Maltepe – Başıbüyük minibüsü ile Maltepe metro istasyonuna ulaşılabilir. Pendik’te Pendik – Esenler minibüsü ile Tavşantepe istasyonuna ulaşılabilir.