Kadıköy’de scooter operasyonu: Kaldırım işgalleri temizlendi

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kaldırımları işgal eden paylaşımlı scooter’lar, Kadıköy Belediyesi tarafından gerçekleştirilen operasyonla toplandı. Yayaların yürümesini engelleyen paylaşımlı scooter’lar, belediyeye bağlı zabıta ekipleri tarafından toplanarak kaldırım işgalleri temizlendi.

Paylaşımlı scooter’ların kaldırılması hakkında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Kadıköy’de yayaların haklarını temin etmek belediye olarak hem görevimiz hem hakkımız!” dedi.

Odabaşı’nın açıklamalarına sosyal medyadan destek geldi. Vatandaşlar kaldırımları işgal eden paylaşımlı scooter’ları işleten şirketlere park yerleri konusunda önlem almadıkları için tepki gösterdi.

İstanbul’da paylaşımlı scooter sorunu

İstanbul’un çoğu ilçesinde paylaşım scooter’lar nedeniyle vatandaşlar büyük zorluk yaşıyor. Paylaşımlı scooter’lar genellikle kaldırımlara park ediliyor. Halihazırda dar olan kaldırımlara paylaşımlı scooter park edilince, yayaların geçişi engelleniyor ve yayalar yollarda yürümek zorunda kalıyor.

scooter park
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Özellikle Kartal ve Maltepe sahilindeki bisiklet yollarında büyük sorun yaşanıyor. Paylaşımlı scooter kullanıcıları scooter’ları işleri bittikten sonra yol kenarındaki direklere bağlıyor ve çoğu zaman scooter’ların bir kısmı bisiklet yolunu işgal ediyor. Bisikletliler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Kartal ve Maltepe sahilindeki paylaşımlı scooter’lar konusunda önlem almasını bekliyor.

Paylaşımlı scooter’lar nedeniyle çok fazla şikayet alan Kadıköy Belediyesi ise elini taşın altına koyarak harekete geçti ve büyük bir operasyon düzenleyerek kaldırımları işgal eden tüm paylaşımlı scooter’ları topladı. Vatandaşlar Kadıköy Belediyesi’ne sosyal medyadan destek mesajları paylaştı.

Paylaşımlı scooter’lar şarj edilebilir akü ile çalışıyor. Dakika bazlı ödeme alan paylaşımlı scooter’lar taksilerle karşılaştırıldığında çoğu zaman daha pahalıya geliyor. Oysa İSBİKE’a ait paylaşımlı bisikletler hem scooter’lardan hem de taksilerden daha ucuz. Öte yandan paylaşımlı scooter’ların aküsü bitince sürekli olarak bip sesi çıkararak çevreyi rahatsız ediyorlar.