Telefon şarj aleti neden çok ısınır?

Telefon şarj cihazının neden ısındığını hiç merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, bilmeniz gereken ilk şey bunun çeşitli nedenlerle olabileceğidir. Telefonu hızlı modda şarj etmek veya telefon şarj cihazını yüksek sıcaklıklara maruz bırakmak bazı nedenlerdir. Bu makaleyi okuyarak bu durumlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.

Telefon şarj cihazı neden ısınır?

Bu başınıza geldi mi ve ekipmanınızın bu sıcak çarpmalarından zarar görebileceği konusunda endişeleniyor musunuz? Burada telefon şarj cihazının neden ısındığını ve bu olayın sonuçlarını açıklayacağız.

İlk olarak, cihazınızın piliyle ilgilenmek için bu aksesuarın nasıl çalıştığını bilmeniz önemlidir. Evde bulunan herhangi bir şarj cihazını kullanabilirsiniz ancak hepsi sizin ekipmanınıza uygun değildir.

Temel olarak, telefonunuzun USB şarj cihazı, alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) dönüştürmek için kullanılır. Bunun nedeni, ev prizinden gelen gücün cep telefonuna uyarlanması gerekmesidir. Bu süreçte ısı üretilir.

Şimdi, telefon şarj cihazının neden ısındığını anlamamızı sağlayacak başka hususlar da var. Size aşağıda anlatıyoruz:

 • Şarj cihazlarının transformatör olarak bilinen bir elemanı vardır. Bu, elektrik dönüştürme işlemini gerçekleştirmek için kullanılır. Bu durumda ne kadar fazla akım verirse o kadar fazla ısı üretir ve ekipmanınıza dokunduğunuzda bunu hissetmeniz normaldir.
 • Şarj cihazının arızalanması veya elektrik prizinin bağlanmasıyla ilgili sorunlar ısıyı artırır. Şarj cihazınızın elinizle tutamayacağınız kadar sıcak olduğunu fark edeceksiniz.

Elbette, bunun sonuçlarını bilmek, ekipmanınızın düzgün çalışmasını sağlamanın anahtarıdır. Okumaya devam edin ve bu konu hakkında daha fazlasını keşfedin.

Şarj cihazınızın arızalanmasının sonuçları nelerdir?

Telefon şarj cihazının neden ısındığını zaten gördünüz. Şimdi sonuçlara atıfta bulunmak önemlidir. Şüphesiz, bunun ne anlama geldiğini ve nasıl önleyici davranabileceğinizi bilmek ilginizi çekecektir.

Şarj cihazının aşırı ısınmasıyla ilgili sorunlardan biri de yangın riskidir. İster inanın ister inanmayın, iyi çalışmayan bir USB şarj cihazı ciddi aksiliklere neden olabilir. Pilin hasar görmesi ve cep telefonunun gerektirdiğinden daha yüksek voltaj nedeniyle patlamalar örnek olarak verilebilir.

Yani asıl şey dikkatli olmaktır. Bu nedenle, sizi aşağıdaki belirtilere karşı uyanık olmaya davet ediyoruz:

 • Ekipmanınızı şarj etmek için kullandığınız plastik veya kablodaki füzyon belirtileri.
 • Şarj cihazınızdan güçlü veya olağandışı bir koku (duman veya erimiş plastik) gelmesi.
 • Kablo, şarj cihazı veya priz üzerinde yanık izleri (siyah veya kahverengi) olması.
 • Şarj cihazınızda veya ekipman kablonuzda ani ısınma veya olağan dışı bir şey (çatlaklar veya fiziksel hasar) olması.

Bazı önleyici tedbirler almak size iyi gelecektir. Telefonunuzu yanıcı veya parlayıcı nesnelerden uzakta şarj edin. Bir masada veya güvenli bir yerde yapın. Örneğin, kanepede veya yatağınızdaki battaniyede yapmaktan kaçının.

Cihazınızın normalden daha sıcak olduğunu fark ederseniz, hızlı hareket edin. Ardından, kazaları ve hasarları önlemek için size bazı önerilerde bulunuyoruz.

Pil ve şarj cihazıyla ilgilenmek için 5 eylem

Mobil şarj cihazının neden ısındığını zaten biliyorsunuz ama merak etmeyin. Bu eylemleri gerçekleştirin ve böylece güvenliğinize ve ekipmanınıza dikkat edin:

 1. Yüksek bir sıcaklık tespit ederseniz, ekipmanınızın fişini prizden çekin.
 2. Şarj etmek için kullanılan pimlerde herhangi bir kir veya tıkanıklık olup olmadığına bakın.
 3. Cep telefonunuzun USB şarj bağlantı noktasının da temiz ve tıkalı olmadığını kontrol edin.
 4. Tekrar şarja takmayı deneyin. Sorun devam ederse, farklı bir kablo kullanın. Cihazınızla aynı model olduğundan emin olun.
 5. Ekipmanınızın orijinal olarak getirdiğinden farklı şarj cihazları kullanmaya değip değmeyeceğini değerlendirin. Porta, şarj hızına ve sahip olduğu hızlı şarj sistemine göre çalışmasını garanti altına almak önemlidir.
 6. Yüksek kaliteli şarj cihazlarının, arızalandıklarında onu otomatik olarak kapatan bir koruma devresine sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle herhangi bir şarj cihazı kullanmayın.

Sonuç olarak, önleme herkesin görevidir. Artık mobil şarj cihazının neden ısındığını ve olası sonuçlarını biliyorsunuz. Şimdi, cihazınızı güvenli bir şekilde aktif tutmak için önerileri uygulamaya koymanın zamanı geldi.