Avcılar eski ismi – Avcılar adı nereden geliyor?

İstanbul’un Avcılar ilçesinin eski ismi nedir? Avcılar ismi nereden geliyor? Avcılar ismi nasıl ortaya çıktı ve kökeni nedir? Avcılar isminin kökenini araştırdık ve Avcılar adının ortaya çıkış hikayesini sizinle paylaşıyoruz. Avcılar adının nereden geldiğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Avcılar eski ismi

Avcılar’ın en eski ismi ve daha önceki isimlerini araştırdık. Avcılar’ın kurulu olduğu bölgede Rum köprüsünün üst kısımlarını 1890 yıllarında Mısırlı Kaval Ali satın alarak bölgeye Aminagos (Amindos) adını vermiştir.

1924’te mübadelenin ardından bölgenin adı Ambarlı olarak değiştirilmiştir. Ambarlı Köyü olarak bilinen köy ile komşu köy Avcılar Köyü 1934 yılında birleştirilmiştir ve her iki köyün birleşimi ile kurulan köyün adı Avcılar Köyü olmuştur.

Avcılar adı nereden geliyor?

Avcılar konum olarak Küçükçekmece Gölü’nün batısında yer alır. Avcılar hem Küçükçekmece Gölü’ne hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan, eşsiz bir yerde bulunur. Avcılar’ın doğusunda Beylikdüzü ve Esenyurt, kuzeyinde Başakşehir ve doğusunda Küçükçekmece bulunur.

Avcılar ilçesi, esas olarak adını kurulu olduğu yerden gelen Avcılar Köyü‘nden alır. Eskiden Avcılar bölgesinde Avcılar Köyü bulunurdu. Avcılar Köyü nedeniyle ilçeye de Avcılar adı verilmiştir.

Avcılar adının kökeni, geçmişte bölgeye gelen avcılara dayanır. Bölgeye avlanmak amaçlı gelenlerden dolayı köyün adı Avcılar olarak kalmıştır. Avcılar, 1992’de Küçükçekmece’den ayrılarak ilçe olmuştur.