Bağcılar eski ismi – Bağcılar adı nereden geliyor?

İstanbul’un Bağcılar ilçesinin eski ismi nedir? Bağcılar ismi nereden geliyor? Bağcılar ismi nasıl ortaya çıktı ve kökeni nedir? Bağcılar isminin nereden geldiğini araştırdık ve sizinle detaylı olarak paylaşıyoruz. Okumaya devam edin ve Bağcılar adının nereden geldiğini keşfedin.

Bağcılar eski ismi

Bağcılar ilçesinin eski adı, Osmanlı dönemine kadar gider. Osmanlı’da Bağcılar bölgesinde gayrimüslimlerin yoğunlukta yaşaması nedeniyle bölgeye Çıfıtburgaz adı verilmiştir. Çıfıtburgaz adının anlamı, Yahudburgaz olarak bilinir.

bagcilar-eski-ismi-2
Fotoğraf lisansı: Bağcılar Belediyesi

Çıfıtburgaz, Yahudburgaz olarak bilinir ve esasında “Yahudi kulesi” anlamına gelmektedir. Daha sonra Çıfıtburgaz ismi, şimdiki Bağcılar ile değiştirilmiştir.

Bağcılar adı nereden geliyor?

Bölgeye Bağcılar adının verilmesinin ardında da ilginç bir gerçek yatıyor. İsimlendirme sırasında bölgede yaşayanların hangi işle meşgul oldukları dikkate alınmış. O dönemde Bağcılar bölgesinde çok sayıda üzüm bağı varmış.

bagcilar-eski-ismi-3
Fotoğraf lisansı: Bağcılar Belediyesi

İşte bu nedenle bölgeye Bağcılar ismi, üzüm bağlarının çokluğu sebebiyle verilmiş. Ancak daha ilginci, Bağcılar belde olunca ismi Yeşilbağ olarak değiştirilmiş. Daha da ilginci, Bağcılar ilçe olunca tekrar Bağcılar ismi verilmiş. Sizce en güzeli hangisi? Kulağa Bağcılar ismi daha hoş geliyor gibi.