PDF’nin boyutu nasıl küçültülür?

Bu kılavuzda, çevrimiçi araçlar ve uygulamalarla bir PDF dosyasının boyutunu kolayca nasıl küçülteceğinizi açıklıyoruz.

PDF dosyaları, tüm işletim sistemlerinde geniş uyumluluğa sahiptir, bu da onu dijital belgelerin paylaşımını çok daha kolay hale getiren bir format haline getirir. Ancak içeriklerine bağlı olarak bu dosyaların toplam boyutu hızla artabilir. Onları e-posta ile gönderme söz konusu olduğunda bu bir sorun olabilir. PDF boyutunu küçültmenin etkili bir yolu var mı? Bu soruyu yanıtlayalım.

Aşağıdaki bölümlerde, bir PDF’nin boyutunu küçültmenin yollarını öğreneceğiz. Bunu size çeşitli çevrimiçi araçlarla ve bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz garip araçlarla gösteriyoruz. Bu işlemi kaç kez gerçekleştirdiğinize bağlı olarak, şu veya bu yöntemi izlemeniz kesinlikle size yardımcı olacaktır.

PDF Dosyasını Adobe Acrobat Chrome eklentisi ile Sıkıştırma

acrobat chrome

PDF dosyalarını değiştirmek söz konusu olduğunda şahsen gerçekten sevdiğimiz bir araç var. Google Chrome için Adobe Acrobat eklentisini kastediyoruz (diğer Chromium tabanlı tarayıcılarında da çalışır). Uzantıyı yükledikten sonra, PDF dosyalarınızı tarayıcıyla açın. Her şey doğru ayarlanmışsa, Chrome varsayılan görüntüleyiciyi kaldırır ve bunun yerine Adobe Reader’ı kullanır.

Dosya yüklendiğinde, Araçlar’a tıklayın. Ardından PDF Sıkıştır’a tıklayın. Dosya önce Adobe sunucusu tarafından işlenmek üzere buluta yüklenecektir. İyi bir İnternet bağlantınız varsa, bekleyecek çok az şeyiniz olacaktır. Ek olarak, sıkıştırmanın çok fazla zaman almadığını da söylemeliyiz. Bittiğinde, sonuçlar ekranda görünür.

Başlangıçta 100 MB boyutunda olan dosya, şimdi yaklaşık 14.50 MB boyutunda olmuştur. Adobe Reader’ın açık bir avantajı vardır ve bu, PDF görüntüleyiciye entegre olmasıdır. Bu çok rahattır ve yalnızca belgeyi tarayıcıda açarak işlemi tamamlamanıza olanak tanır. Aksine dosyayı indirmek için giriş yapmak gerekli olması hoşumuza gitmedi.

iLovePDF ile bir PDF’nin boyutu nasıl küçültülür?

ilovepdf

Bilmiyorsanız, iLovePDF, PDF dosyalarınızı yönetmenize yardımcı olan ve üzerlerinde çok sayıda işlem uygulayan bir platformdur. İşlevlerinin her biri belirli bir bölüme ayrılmış olmasına rağmen, ana sayfada hepsine göz atarsak, iLovePDF’nin PDF dosyaları için çok eksiksiz bir düzenleyici olduğu anlaşılır.

Eh, özelliklerinden biri de bir PDF boyutunu azaltmaktır. Bundan nasıl yararlanabilirsiniz? Bu kılavuzu oluşturmak için yaklaşık 100 MB ağırlığında bir örnek dosya kullanacağız. Bu şekilde, ihtiyaçlarınıza göre en etkili veya rahat olanı seçmenize olanak tanıyan tüm seçenekler için standart bir ölçüt elde ederiz.

Bir PDF dosyasını iLovePDF ile sıkıştırmak için ilk yapmanız gereken bu araca erişmek. Ardından, PDF dosyalarını seç’e tıklayın veya belgeyi tarayıcı penceresine sürükleyin. Dosya gezginini kullanarak sıkıştırmak istediğiniz belgeyi seçin. Ardından, ekranın sağ tarafında bulunan ilgili seçeneğe tıklayarak uygulamak istediğiniz sıkıştırma türünü kontrol edin.

Bu aracın ne kadar ileri gidebileceğini görmek için Extreme Compression’ı seçeceğiz. Ardından PDF’yi Sıkıştır’a tıklayın. 100 MB’lık dosyamız şu anda 1.60 MB yer kaplıyor.

CIB pdf brewer ile bir PDF dosyası nasıl sıkıştırılır?

cib pdfbrewer

Önceki iki seçeneğin ortak bir özelliği vardı. Her ikisi de İnternet bağlantısı gerektirir ve kullanıcıyı buluta bir dosya yüklemeye zorlar. Bu ikna edici olmazsa, CIB PDF Brewer’ı öneririz.

Ücretli bir yazılım olmasına rağmen, PDF dosyalarını sıkıştırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir sürüm sunar. Tek yapmanız gereken resmi sayfasına erişmek ve ücretsiz sürümünü indirmek. Yükleyiciye sahip olduğunuzda, PC’nizde bu aracın keyfini çıkarmak için çalıştırın.

Windows Gezgini’ni kullanarak dosyayı bulun. Ardından, CIB pdf Brewer oluşturucu ile Dönüştür’ün üzerine gelin. Açılan içerik menüsünde Sıkıştır’a tıklayın. Programın işlemi kendi başına yürütmesine izin vermek için Otomatik sıkıştırma’yı seçin.